Pašmāju zinātnieku un kolēģu no Īrijas, Vācijas un Spānijas sanākšanas iemesls ir starptautiskā zinātniskā projekta "Siltuma zudumu pārstrāde, lietojot nanofluidikas kanālus: progress termālās enerģijas pārvēršanā elektriskajā – TRANSLATE" ikgadējā sanāksme. Tajā piedalās LU Ķīmiskās fizikas institūta (LU ĶFI), LU Cietvielu fizikas institūta (LU CFI), kā arī partnerorganizāciju – Korkas Universitātes koledžas (KUK), KUK Akadēmijas no Īrijas, Darmštates Tehniskās universitātes no Vācijas un partneruzņēmuma "Cidete Ingenieros Sociedad" no Spānijas – zinātnieki un pārstāvji.
Projekta uzdevums ir izstrādāt unikālu termoelektrisku ierīci, kura vienlaicīgi gan ražotu, gan arī uzkrātu elektroenerģiju. Galvenā TRANSLATE ideja balstās uz Darmštates Tehniskās universitātes teorētisko pētījumu, kas projektā tiek eksperimentāli pārbaudīts un pilnveidots, lai rezultātā taptu jauna ierīce. Ierīces darbības princips balstās uz nesen atklāto jonu kustību paātrinājumu nanokanālos temperatūru diferences rezultātā. Šīs abas īpašības – elektriskās enerģijas ražošana un uzkrāšana – ļautu šādai ierīcei kļūt par barošanas avotu autonomām iekārtām, piemēram, mikrosensoriem. Darba rezultātā radīto mikro ietaisi varētu integrēt jebkurā pārnēsājamā iekārtā – sākot ar mobilo tālruni un beidzot ar biomedicīnas sensoru sistēmām.
Pētnieciskais darbs šajā jomā rit kopš 2021. gada 1. jūnija un tiek īstenots četru gadu garumā. Lielākā daļa darba notiek atsevišķās grupās partnerorganizāciju valstīs, kamēr paveiktais tiek pārrunāts ikmēneša virtuālās sapulcēs. Līdz šim zinātnieki ir tikušies Īrijā, un šī ir pirmā reize, kad zinātnieki uz kopdarbu pulcējas Latvijas galvaspilsētā.