Kā darbojas skaņas ieroči, ko izvietos uz Latvijas-Baltkrievijas robežas
Foto: Arhīva foto

Lai efektīvi novērstu mēģinājumus nelegāli šķērsot valsts robežu, nepielietojot letālu spēku, Valsts robežsardzes arsenālā nonāks speciālas skaņas ierīces. Kā tās darbojas un kādu kaitējumu var nodarīt cilvēkiem, pret kuriem tās pielieto?

Var vēl padiskutēt, vai latviski konkrētās ierīces ir korekti saukt par ieročiem. Angliski šīs klases iekārtas gan tā arī tiek dēvētas – sonic weapons jeb skaņas ieroči. Primāri ar ieročiem saprotam palīglīdzekli dzīvas būtnes nogalināšanai vai ievainošanai, vai objektu iznīcināšanai, taču plašāka definīcija liecina, ka ieroči ir arī "līdzekļi vai paņēmieni kāda mērķa sasniegšanai". Tomēr pirmā nozīme tiek izmantota plašāk, tāpēc, uzsverot šo iekārtu neletālo iedarbību, drīzāk jāizmanto garākais formulējums – psiholoģiskās iedarbības skaņu ierīce.

Ir vairāki šādu ierīču veidi – gan plaša iedarbības lauka, gan tādi, kuru iedarbība fokusēta šaurā kūlī. Šos skaņas speclīdzekļus var iedalīt arī pēc frekvenču diapazona – vairums darbojas cilvēka ausij uztveramā diapazonā, proti, izdod skaņu, ko varam sadzirdēt. Tomēr ir arī tādi skaņas speclīdzekļi, kas emitē ultraskaņu vai infraskaņu, attiecīgi tādu, kas ir virs vai zem cilvēkam dzirdamā diapazona.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!