TSI studenti
Foto: Publicitātes foto
Uzņēmīgums, uz rezultātu orientēta domāšana, spēja stratēģiski rīkoties un risināt problēmas, vienmēr būt soli priekšā saviem konkurentiem – šīs ir tikai dažas īpašības, kuras ir visnotaļ noderīgas ikvienam jaunietim, kas nākotnē vēlētos dibināt savu jaunuzņēmumu. Uzņēmējdarbības uzsākšana var būt aizraujoša un vienlaikus arī izaicinoša pieredze, kas pārbaudīs gan jaunieša iespējas, gan arī liks attīstīties un domāt plašāk. Jāatceras, ka veiksmīga jaunuzņēmuma izveide ir smags darbs, prasa mērķtiecību un arī nedaudz veiksmes.

Nereti jauniešiem pietrūkst drosmes un finansējuma, kā arī līdzīgi domājošu komandas biedru un mentora padoma, lai attīstītu savu ideju. Transporta un sakaru institūta (TSI) inovāciju un uzņēmējdarbības centrs "iDEAHUB" ir vieta, kur satiekas motivēti un enerģiski studenti un vidusskolēni, kam pilnas kabatas inovatīvu ideju vai arī vēlme risināt kādu augstskolas sadarbības partnera piedāvāto biznesa izaicinājumu profesionālu mentoru pavadībā. Jāatzīmē, ka tā ir iespēja saņemt finansējumu līdz 11 tūkstošiem eiro sava projekta idejas attīstīšanai, kā arī vienlaikus katrs students pusgadu saņem 200 eiro stipendiju.

"iDEAHUB" – vieta, kur aug idejas un studentu zināšanas

"iDEAHUB" projektā augstskolu, koledžu, arodskolu un vidusskolu audzēkņi praktiski cenšas risināt tehniskas problēmas un saskatīt tajās biznesa potenciālu. Tas būtiski maina mācīšanās motivāciju, jēgu, būtību un arī iegūto prasmju pielietojumu. Tādas iniciatīvas un programmas kā "iDEAHUB" ir ļoti svarīgas ne tikai tajā iesaistītajiem studentiem, bet visai sabiedrībai kopumā. "Iesaistot jauniešus inovāciju attīstībā, mēs veidojam vērtību ķēdi, sniedzot studentiem iespēju padziļināti izprast mūsdienu izaicinājumus un problēmas, rast risinājumus, sadarbojoties ar nozares pārstāvjiem un ekspertiem, un, protams, radīt produktus, lai uzlabotu sabiedrības dzīves kvalitāti," uzsver Vladimirs Petrovs, TSI Pētniecības administrācijas daļas vadītājs.

TSI ne tikai nodrošina studentiem zināšanas, kas nepieciešamas profesionālajai darbībai, bet īsteno arī aktivitātes, kas veicina vispusīgu jauniešu prasmju attīstīšanu un personīgo izaugsmi, jo ikdienā ir jāspēj pielāgoties mainīgajai videi. Tas viss norūda raksturu, veicina radošu domāšanu, kā arī attīsta vēlme sasniegt vairāk un iekarot augstākas virsotnes.

No mobilajām aplikācijām līdz pat hidroturbīnām


Šajā gadā 13 komandas mentoru pavadībā ir izvēlējušās un radījušas visdažādākos projektus: tīmeklī bāzēta uz lietotāju orientēta programmatūra, kas palīdz kontrolēt un uzraudzīt krāsošanas procesus, mobilā lietotne suņu frisbija pasākumu organizatoriem, attālināti vadāma robotizēta platforma, kas apkopo 3D objektu datus, 3D drukāti augu podi ar automātisku laistīšanas funkciju, datu pārraide ar zemu enerģijas patēriņu (enerģijas patēriņa optimizācija), īpaši moduļi reaģentu automātiskai pārvaldībai un uzglabāšanai, automātiskās barošanas ierīce kaķiem un suņiem, tīkla lietojumprogrammas pilotprojekts sabiedriskā transporta atrašanās vietas un kopējā pasažieru skaita izsekošanai, efektīvs gāzes patēriņa risinājums, hidroturbīnu ar regulējamām lāpstiņām, kas rada zaļo enerģiju, īpaša lietotne mājdzīvnieku īpašniekiem, robots-barista, kā arī lietotne, kas palīdz lietotājiem efektīvāk lasīt, izmantojot ātrās lasīšanas paņēmienus.

Foto: Publicitātes foto

Denisa Samcuka komanda "iDEAHUB" attīsta "DiscDogSportApp". Tā ir mobilā lietotne suņu frisbija pasākumiem, kuros organizatori var gan reģistrēt dalībniekus, gan ievadīt sacensībās gūtos punktus. Sacensību laikā tas ir kā informācijas avots dalībniekiem. Deniss šajā projektā iesaistījās, jo viņam patīk attīstīt un īstenot jaunas idejas, radīt jaunuzņēmumus, ieviest jauninājumus, pozicionēt un iekarot savu nišu tirgū. Tā kā suņu frisbijs nav vēl tik populārs sporta veids Latvijā, tad viņa komandai esot divtik liels izaicinājums izveidot lietotni, kā arī veicināt šī sporta veida atpazīstamību. Viņš atzīst, ka projekta tapšanas laikā liela nozīme bija gan komandai, kas esot ļoti saliedēta un uz mērķi orientēta, gan mentoram un ekspertiem – tie palīdzēja ar padomu un ar gala patērētāja vajadzību izprašanu. Protams, komandai ir arī nākotnes plāni: "Patiesībā mūsu projekts maina šī sporta veida vēsturi. Ideālais mērķis ir iekļūt ASV tirgū. Tur šīs sacensības ir ļoti populāras, taču vēl neviens nav izveidojis lietotni tieši šim sporta veidam. Līdz ar to šāds produkts būtu pieprasīts."

Visi inovatīvie izstrādājumi tiks prezentēti plašākai auditorijai 30. novembrī pulksten 11 izstādē "Tech Industry 2023", kas notiks starptautiskajā izstāžu centrā "Ķīpsalā". Jauniešiem tā ir iespēja ne tikai iepazīsrtināt ar saviem projektiem, bet, ja paveicas, atrast savu nākotnes darba devēju vai partnerus. Un investoriem tā ir iespēja atrast jaunu produktu vai pakalpojumu, kas tuvākā vai tālākā nākotnē var iemantot patērētāju uzticību.

Biznesa inkubatori un inovāciju centri – labās prakses piemēri


Šis projekts veiksmīgi darbojas jau vairāk nekā divus gadus, un TSI lepojas ar šo inovāciju un uzņēmējdarbības centru, ko nu jau var uzskatīt ne tikai par iniciatīvu, bet arī par ekosistēmu. Tās mērķis ir inovāciju attīstības procesu ilgtspēja ar savu ārējo vidi, ko veido nozares pārstāvji un partneri, eksperti prioritārajās jomās, un iekšējo vidi – tās ir laboratorijas, mentori, apmācību un atbalsta sistēma.

Foto: Publicitātes foto

Vladimirs Petrovs komentē: "Vēl viena unikāla iezīme ir tā, ka jau studentu komandu pieteikumu vērtēšanas posmā ekspertu žūrija, kuras sastāvā ir atzīti profesionāļi no nozarēm, asociācijām un uzņēmumiem, izvērtē ne tikai idejas tehniskās nianses un priekšlikumu, kā to īstenot, bet arī mērogošanas un komercializācijas potenciālu, tāpēc mūsu komandas jau no paša ceļa sākuma – no koncepcijas līdz prototipa prezentācijai – izstrādā un īsteno aktivitātes, kas saistītas ar idejas biznesa realizāciju, pēta tirgu, iespēju logu, veicināšanas stratēģiju. Liela nozīme šīs pieejas panākumos ir arī uzsvaram uz starpdisciplināru pieeju – mēs vēlamies komandās redzēt gan tos, kam ir prasmes un zināšanas, lai tehniski īstenotu ideju, gan tos, kas strādās pie komercializācijas, procesu vadības, pētīs un formulēs uzņēmējdarbības stratēģijas. Šādā veidā veidojas ne tikai jauniešu komanda, bet gan jaunuzņēmuma mikromodelis, kas ļoti palīdz mūsu programmas rezidentiem ienirt uzņēmējdarbības vidē."

Vai inovācijas augstskolā ir svarīgas?


Inovācijas ir virzītājspēks, tās palīdz iet līdzi laikam, prognozēt tendences tirgū un klientu vajadzības, kā arī apsteigt konkurentus. "Manuprāt, laikā kad augstskolas saskaras ar mākslīgā intelekta konkurenci un iespējām, ko tas studentiem rada, šādas inovāciju atbalsta programmas rada būtisku atšķirību mācīšanās jēgā, studentu motivācijā pašiem pētīt gan risinājuma teorētisko daļu, gan praktiskās nianses, saskarties ar grūtībām produktu izstrādē un kopā ar darba vadītāju un komandas biedriem atrast alternatīvas," stāsta "iDEAHUB" vadītājs Jānis Volberts. Šādu iespēju piedāvāšana palīdz stiprināt skolēnu motivāciju izstrādāt inovācijas. Arī Vladimirs Petrovs uzsver, ka pat šķietami vienkāršu ideju īstenošana – no idejas izveides līdz reāli strādājošam prototipam – vairo pārliecību par savām spējām un vēlmi virzīties un attīstīties tālāk: "Latvijai, sabiedrībai un ekonomikai ir ārkārtīgi svarīgi attīstīt un stiprināt inovāciju kapacitāti – tā nosaka valsts attīstību un ekonomikas izaugsmi, īpaši tādās prioritārajās jomās kā digitālā transformācija. Dodot jauniešiem iespēju realizēt savas idejas, uzsākt jaunuzņēmumus, rast risinājumus aktuālām problēmām, mēs stiprinām sabiedrības attīstības pamatu."

"iDEAHUB" TSI paspārnē nav tikai konkrēta laika projekts. Augstskolas mērķis ir izveidot ilgtermiņa un abpusēji izdevīgu sadarbību starp industriju, studentiem un TSI kā inovāciju attīstības centru. Tas nozīmē, ka laika gaitā tiks pastiprināti veidota sadarbība ar dažādiem partneriem.

Foto: Publicitātes foto

"Esam izveidojuši darba procesus un veiksmīgi ieviesuši studentu inovācijas principus "iDEAHUB", un, pamatojoties uz mūsu kopīgo pieredzi, turpināsim attīstīt šo programmu. Esam atvērti jebkurai sadarbībai – gan ar nozares partneriem, kuriem ir izaicinājumi, uzdevumi, idejas jauniem uzņēmējdarbības virzieniem, gan ar potenciālajiem investoriem, lai atbalstītu daudzsološus jaunuzņēmumus. Mūsu elastīgais sadarbības modelis ļaus mums jebkurā gadījumā atrast optimālāko sadarbības modeli, un mēs esam pārliecināti, ka, investējot jaunos, motivētos, talantīgos cilvēkos, noteikti radīsies jauni "vienradžu" uzņēmumi, un mijiedarbība ar TSI jebkurā formātā – kā mentoriem, partneriem, investoriem – ir līdzdalība nākotnes attīstībā!" saka Vladimirs Petrovs un aicina ikvienu interesentu apmeklēt "iDEAHUB" projektu prezentācijas un apbalvošanas pasākumu 30. novembrī "Tech Industry 2023" izstādes laikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!