Aedes aegypti ods
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Kaut tādi dzīvnieki kā čūskas, indīgi zirnekļi, haizivis, lāči vai citi lieli plēsēji parasti cilvēkos dveš lielākas bailes, nereti mēdz uzskatīt, ka pasaulē visnāvējošākais dzīvnieks ir ods. Tieši dažādu sugu odi pārnēsā bīstamas infekcijas slimības – malāriju, Zikas vīrusu, dzelteno drudzi, Denges drudzi un citas. Daudzos pasaules apgabalos šī ir tiešām liela problēma, un nu notiek darbs pie tā, lai to risinātu jau pašā saknē, nevis pēc tam cīnītos ar sekām. Viens no iespējamajiem risinājumiem ir ģenētiski modificēti odi, vēsta izdevums "Live Science".

Biotehnoloģiju firma "Oxitec" pilotprojektā Floridakīzas salu arhipelāgā savvaļā izlaidusi ģenētiski modificētus Aedes aegypti odus nolūkā ierobežot savvaļas odu populāciju. Kā tas strādā? Visi modificētie odi ir tēviņi – iestrādāts gēns, kas pārošanās laikā tiek nodots mātītei un tālāk atvasēm. Šis gēns neietekmē jaunos tēviņus, taču mātītēs bloķē svarīga olbaltuma izstrādāšanos, kam būtu jāizraisa nāve pirms reproduktīvā vecuma sasniegšanas. Jāatgādina, ka tikai odu mātītes dzeļ un barojas ar asinīm. Tēviņi pārtiek no nektāra.

Iepriekš "Oxitec" modificētie odi jau izlaisti dabā Brazīlijā, Panamā, Kaimanu salās un Malaizijā. Kompānija informē, ka A. aegypti populācijas konkrētos apgabalos tā rezultātā esot sarukušas pat par 90%. Nu pirmo reizi šī taktika tiks izmēģināta ASV teritorijā. Floridakīzas arhipelāgā konkrētās sugas odi gan ir tikai 4% no kopējās odu populācijas, taču tieši A. aegypti tur pārnēsā lielāko daļu infekciju slimību. Parasti odu populāciju ierobežošanai Floridakīzas arhipelāgā vietējie dienesti ik gadu tērē ap miljonu dolāru, kas tostarp ietver pesticīdu izsmidzināšanu. Tas, vai odu skaita ierobežošana ar ģenētiski modificētu odu ieviešanu savvaļas populācijā beigās būs efektīvāks un lētāks variants, vēl ir atklāts jautājums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!