mikroskops laboratorija zinātne
Foto: Shutterstock

27. septembris daudzās Eiropas valstīs aizrit "Zinātnieku nakts" zīmē, un šis gads Latvijā nebūs izņēmums. Vienu no lielākajām zinātnes stacijām nodrošina Latvijas Universitāte (LU), kuras daudzi pētnieki ar iespaidīgiem eksperimentiem un izglītojošām lekcijām uzstāsies LU Akadēmiskā centra Dabas mājā un Zinātņu mājā, vēstīts LU mājaslapā.

Šogad Zinātnieku nakts apmeklētājus aizvedīs nākotnē, jo tās tēma būs "Zinātne nākotnei". LU interesentiem piedāvās apmeklēt Akadēmiskā centra Dabas māju un Zinātņu māju, LU Botānisko dārzu, Bioloģijas institūtu Salaspilī un ornitoloģijas staciju Papē, kā arī Baldones observatoriju. Ikviens apmeklētājs varēs iesaistīties diskusijās, uzdot jautājumus zinātniekiem, piedalīties zinātniskos eksperimentos un uz brīdi izjust zinātnieka ikdienu.

Kā liecina informācija mājaslapā, LU Dabas mājā varēs iepazīties ar krāsu veidošanas mehānismiem, aplūkot augus mikroskopā, noskaidrot sava iekšējā lībieša "alter ego", piedalīties viktorīnā par radiāciju, uzzināt daudz ko jaunu par fosilijām, meža ogu izmantošanas iespējām un sabalansēta uztura un fizisko aktivitāšu nozīmi veselīgākai dzīvei, kā arī veikt kādu "melnās maģijas" eksperimentu.

Tāpat tiek vēstīts, ka turpat kaimiņos – Zinātņu mājā – varēs uzzināt, kā strādā 3D biodruka un kā radīt Sauli uz Zemes, dzirdēt, kā skan "Lāčplēsis" spāņu valodā, iesaistīties kosmosa izpētes darbnīcā un dzīvsudraba mērījumos, ieraudzīt neredzamas gaisa plūsmas ar žiletes asmeni, iepazīties ar dažādiem spīdošiem kristāliem un pārbaudīt, kurš spēcīgāks – cilvēks vai magnēts.

LU Botāniskajā dārzā varēs doties ekskursijā nakts tropos, savukārt LU Bioloģijas institūtā Salaspilī un Papē būs iespēja vērot putnu un sikspārņu gredzenošanu. Turpretī Baldones observatorijas planetārijā notiks aktīva prezentācija par kosmosu.

Uz "Zinātnieku nakts" pasākumiem LU aicina kā bērnus un skolēnus, tā arī vecākus, jauniešus, studentus, seniorus un citus interesentus, lai izmantotu iespēju ielūkoties interesantajā un aizraujošajā zinātnieka dzīvē un no jauna atklāt lietas, bez kurām ikdienas dzīve šodien vairs nav iedomājama un kuras ir pieejamas, pateicoties zinātnes sasniegumiem un inovācijām. LU mājaslapā tiek ziņots, ka šajā naktī būs iespēja pat mazliet ielūkoties nākotnē, iepazīstoties ar jaunām tehnoloģiju idejām, kas ar zinātnieku palīdzību var ienākt sadzīvē. Zinātnieku naktī būs iespēja tikt pie balvām, piedaloties dažādās viktorīnās un konkursos.

Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts un līdzfinansēts pasākums, kas notiek katru gadu septembra pēdējā piektdienā, saistošā veidā skaidrojot zinātnes sasniegumus un ļaujot ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos. Šogad Zinātnieku nakts norisināsies vairāk nekā 300 Eiropas pilsētās. Visi pasākumi dalībniekiem būs pieejami bez maksas. Ar pilnu pasākumu programmu iepazīsties šeit.

Zinātnieku nakts pasākumus koordinē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām, zinātniskajiem institūtiem un citām ar pētniecību saistītām organizācijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!