<a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@sebamolinafotografia">Sebastian Molina fotografía</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>
Pat tad, kad kaķis tevi neredz, visticamāk, viņš lieliski zina, kur atrodies. Šādus secinājumis ļāvis izdarīt Japānā veikts pētījums, kas liecina – kaķi savā prātā rada "mentālās kartes" un turpina aplēst mūsu atrašanās vietu pat tad, kad esam izgājuši no istabas un pazuduši no redzes lauka. Šādas spējas savukārt ir labs apliecinājums diezgan jaudīgām kognitīvajām spējām.

Šis eksperiments vedina domāt, ka kaķiem ir attīstīta tā dēvētā objektu permanence – tas ir jēdziens, kas apzīmē izpratni par lietu un parādību nezūdamību un ļauj saprast, ka objekti nepārstāj eksistēt tikai tāpēc, ka vairs neatrodas acu priekšā. Kā vēsta "Mayo Clinic", cilvēku mazuļiem šī izpratne sāk attīstīties ap 8-10 mēnešu vecumā – viņi prot atrast noslēptus priekšmetus un sāk apjaust, ka vecāki vai aprūpētāji nepazūd pavisam tikai tāpēc, ka iziet no istabas un nav saskatāmi.
Iepriekš veikti pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka objektu permanence piemīt arī primātiem – gorillām, šimpanzēm, orangutaniem –, tāpat šī izpratne novērota Eirāzijas sīļiem, lāčiem, suņiem un nu arī kaķiem, kā liecina 10. novembrī brīvpieejas zinātniskajā žurnālā "PLOS One" publicētais darbs.

Pētījuma vadošā autore – Kioto Universitātes Japānā doktorante Saho Takagi – iepriekš veiktos eksperimentos noskaidrojusi, ka kaķi, izdzirdot savu saimnieku balsi, arī sagaida, ka redzēs saimnieka seju. Citos eksperimentos noskaidrots, ka kaķi labi prot atšķirt pazīstamas balsis no nepazīstamām, kā arī atrast noslēptus priekšmetus. "Tāpēc šķiet ticami pieņemt, ka kaķiem jāspēj arī "mentāli kartēt" jeb iztēloties objektu atrašanās vietu, balstoties uz dzirdēto," raksta pētījuma autori.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!