suns
Foto: Shutterstock
Vienmēr draudzīgs pret visiem un nekad neuzrūc un nekož. Līdz tai vienai reizei, kad sastop to vienu cilvēku, un tev šķiet, ka nepazīsti pats savu suni. Atņirdzis zobus, tas rūc un ir gatavs uzbrukt kuru katru brīdi. Iespējams, arī tev šāda situācija ir bijusi vai nu kā suņu saimniekam, vai sastopoties ar kādu svešu suni. Suņiem daži cilvēki vienkārši nepatīk, un bieži vien saimnieki nespēj izskaidrot – kāpēc.

Zinātnieki jau vairākus gadu desmitus cītīgi pēta suņu uzvedību un specifiski šos aspektus – kas ir tie faktori, kas kādu cilvēku suņu acīs padara par "aprejamo objektu". Kā jau daļa būs nopratusi, te ir darīšana ar maņu, kas suņiem ir daudz izteiktāka nekā cilvēkiem – ožu.

Suņiem šī maņa ir izteikti jutīgāka nekā mums. Ar dažādām variācijām, bet caurmērā cilvēkiem ir ap pieciem sešiem miljoniem ožas receptoru un ap 350 funkcionālu gēnu, kas tos kodē. Suņiem, atkarībā no sugas, tie var būt no 125 līdz pat 300 miljoniem receptoru un ap 900 gēnu, kas tos regulē. Turklāt suņa ožas aparātam ir vēl daudz dažādu nianšu, kas to atšķir no cilvēka, piemēram, katras nāss spēja funkcionēt atsevišķi, lai ātrāk noteiktu smaržas avota virzienu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!