LU pētnieces Latvijas dabā pirmo reizi atrod magnetotaktisko baktēriju
Foto: No personīgā arhīva
Latvijas Universitātes (LU) Magnētisku mīkstu materiālu laboratorijas pētnieces Māra Šmite un Paula Biseniece Lielupes grīvā konstatējušas pirmo Latvijas dabā dzīvojošo magnetotaktisko baktēriju, vēsta informācija LU vietnē. Kas tās tādas un kāpēc pētnieki tām pievērš uzmanību?

Magnetotaktiskās baktērijas (MTB) ir īpašs baktēriju veids – baktērija pati iekšā ir izveidojusi magnētisku lodīšu ķēdīti, kas kalpo kā kompasa adatiņa. Izmantojot šo kompasu, baktērija spēj sajust Zemes magnētiskā lauka līnijas, kas tai palīdz ātrāk aizpeldēt līdz optimāliem dzīves apstākļiem.

"MTB pēta visa pasaulē, jo tās ir lielisks pamats, uz kura cilvēki var būvēt nanorobotus, piemēram, pielietošanai medicīnā kā efektīvus zāļu piegādes aģentus. Piemēram, Kanādā 2023. gadā sāksies medicīniskie pētījumi ar cilvēkiem, kur modificētas MTB izmantos vēža ārstēšanai jauna tipa terapijā. Latvijā, cik mēs zinām, šādas baktērijas ir pētītas tikai mūsu laboratorijā, un tie vienmēr ir bijuši laboratorijās audzēti paraugi no citām valstīm," skaidro Šmite.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!