Rīgā koncertēs "Camerata RCO" – Karaliskā "Concertgebouw" orķestra kamersastāvs
Foto: Hansavander Woerd

Šī gada 19. aprīlī Latvijas Nacionālajā teātrī uzstāsies "Camerata RCO" – Karaliskā "Concertgebouw" orķestra kamersastāvs, portālu "Delfi" informē koncerta rīkotāji no "Art Forte".

Karaliskais "Concertgebouw" orķestris no Nīderlandes ir pasaules labāko simfoniskās mūzikas kolektīvu desmitniekā. Rīgā tas uzstājās 2018. gadā, kad tika svinēta Latvijas Republikas simtgade, taču šā gada 19. aprīlī tajā pašā zālē, kur tika pasludināta valsts neatkarība, koncertēs RCO solisti – šī orķestra labākie no labākajiem, norāda organizatori.

"Camerata RCO" – Karaliskā "Concertgebouw" orķestra kamersastāva – stāsts sākās pirms 15 gadiem. Unikālais kolektīvs jau paspējis ieskaņot 12 albumus un iemantojis nevainojamu reputāciju. "Washington Post" izceļ "Camerata RCO" izpildījuma izsmalcinātību, ekspresiju un īpaši saliedēto noskaņu, "New York Times" raksturo ansambla spēles manieri kā "sirsnīgu un kaismīgu vienlaikus".

Šajā ansamblī spēlē arī rīdziniece Santa Vižine, kura izturēja "Royal Concertgebouw Orchestra" konkursu pirms astoņiem gadiem, bet kopš 2021. gada ir tā pirmais alts un altu grupas koncertmeistare.

Rīgā "Camerata RCO" atskaņos Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarbus (Kvartetu obojai un stīgām fa mažorā, Oktetu pūšamajiem un stīgu instrumentiem mi-bemol mažorā, Kvintetu klavierēm un stīgu instrumentiem mi mažorā, KV 452) un Johanesa Brāmsa Serenādi (Nr.10, Op.11).

Biļetes uz koncertu nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

"Concertgebouw" no flāmu valodas tulkojama kā "Koncertu ēka". Pelnīti slavena ēka Amsterdamā, jo koncertzāles, kas var lepoties ar tādu akustiku, pasaulē ir uz pirkstiem saskaitāmas. Tūlīt pēc būves pabeigšanas, 1888. gadā, tās Lielajā zālē debitēja "Concertgebouworkest". Pēc 100 gadiem pašazliedzīga darba un slavas valdošā Orānas-Nasavas dinastija orķestri atzina par savu – "Koninklijk", tātad Karalisko. Kopš 1988. gada tas izmanto arī angļu valodas abreviatūru RCO.

137 gadus garajā RCO biogrāfijā ierakstīti vien septiņi galvenie diriģenti, izcilo latvieti Marisu Jansonu ieskaitot – viņš Karalisko "Concertgebouw" orķestri vadīja 11 gadus, no 2004. līdz 2015. gadam. Tagad galvenais pie RCO diriģenta pults ir pasaulē pieprasītākais maestro, 29 gadus jaunais soms Klauss Mekele. Viņu nīderlandieši nolīga darbam jau pirms trim gadiem, taču pagaidām oficiāli dēvē par orķestra "māksliniecisko partneri sagatavošanās periodā pirms stāšanās galvenā diriģenta postenī 2027. gadā".

Šobrīd RCO sastāvā ir 120 mūziķi no vairāk nekā 20 valstīm un darba grafikā – 120 koncertu gadā: ap 80 dzimtajās sienās un 40 viesturnejās. Vienā sezonā orķestra priekšnesumus klātienē apmeklē ceturtdaļmiljons klausītāju. Pateicoties regulārām radio un TV translācijām, to skaits ir daudzkārt lielāks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!