Prezentēs Lauras Zariņas un Agneses Egliņas albumu "Echoes of Latvia"
Foto: Jānis Porietis

Šī gada 7. martā pulksten 19 mūzikas un drāmas telpā "OratoriO", Sporta ielā 2, Rīgā, vijolniece Laura Zariņa un pianiste Agnese Egliņa prezentēs unikālu mūzikas albumu – "Echoes of Latvia". Albums apvieno 11 skaņdarbus vijolei un klavierēm, kurus radījušas latviešu komponistes un izpilda izcilas latviešu mākslinieces. Albums izdots ierakstu kompānijā "Skani".

Albumā iekļauti gan 20., gan 21. gadsimta skaņdarbi, kur Lūcijas Garūtas (1902–1977) mūzika savijas ar mūsdienu komponistu – Selgas Mences, Daces Aperānes (ASV), Rutas Paideres (Vācija), Annas Veismanes, Sabīnes Ķezberes (Norvēģija) un Renātes Stivriņas (Polija) – radītajiem darbiem.

Muzikologs Orests Silabriedis albuma bukleta ievadā raksta: "Lauras Zariņas un Agneses Egliņas tvartu kā mugurkaula skriemeļi satur klasiķes Lūcijas Garūtas miniatūras, un tām pa vidu gandrīz pilnīgi regulāri liktas mūslaiku autoru kompozīcijas, no kurām trīs tapušas speciāli pēc Lauras Zariņas aicinājuma."

Albuma mērķis ir piedāvāt klausītājiem emocionāli bagātīgu pieredzi, savienojot pagātni un mūsdienas, ļaujot apstāties mirklim atmiņās, dvēseles pārdzīvojumos un atjaunotnē. Vairāku skaņdarbu iedvesma meklējama literatūrā, kas paplašina klausītāju iespējas izprast un baudīt šo žanru, atverot durvis plašākai auditorijai.

Albums "Echoes of Latvia" izceļas ar vairāku jaundarbu pasūtījumiem un to pirmatskaņojumiem, kas sekmē Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību. Šāda pieeja ne vien bagātina Latvijas muzikālo ainavu, bet arī veicina sieviešu komponistu atpazīstamību un atzinību.

'’Izvēlētā mūzika un teksti stāsta par dzīves raibajiem izaicinājumiem un atgriešanos pie cerības, par izvēlēm un būšanu sev pašam’’, saka albuma idejas autore un vijolniece Laura Zariņa.

Lielu daļu dzīves aizvadījusi ārpus Latvijas, caur mūziku satuvinās ar savām saknēm un vēlas latviešu kultūru nest pasaulē. Viņas pārliecība ir skaidra – mūzika ir universāla valoda, kas ļauj popularizēt latviešu komponistu daiļradi un stiprināt nacionālo identitāti starptautiskā līmenī. "Echoes of Latvia" ir muzikāls dialogs starp diviem laikmetiem, kas caur latviešu komponistu daiļradi stāsta par dzīves izaicinājumiem, cerībām un identitātes meklējumiem. Albums būs pieejams starptautiskajai auditorijai un tā izdošana ir nozīmīgs solis latviešu kultūras mantojuma popularizēšanā.

Māksliniece turpina: "Šī albuma rašanās ir dažādu dzīves pavērsienu auglis, pašā priekšā atrodoties mīlestībai uz Latvijas kultūru, dabu, cilvēkiem. Ir sācies jauns ceļojums – pievēršoties sieviešu daiļradei, un priecājoties par atsaucību man komponēt jaunus opusus.’’

Koncertā būs klātesošas komponistes: Selga Mence, Sabīne Ķezbere un Renāte Stivriņa. Vakara īpašā viešņa - Rēzija Kalniņa ar dzejas lasījumu.

Albuma ierakstā piedalījās: vijolniece Laura Zariņa, pianiste Agnese Egliņa, albuma skaņu režisors Varis Kurmiņš, ieraksts veikts Latvijas Radio 1. studijā, fotogrāfs un video mākslinieks Jānis Porietis, albuma izdevējs "Skani". Albums no 7. marta būs pieejams visās lielākajās straumēšanas platformās.

Vijolniece Laura Zariņa jau vairākus gadus regulāri atskaņo latviešu komponistu mūziku. To skaitā sākotnēji pazudušo un vēlāk atdzimušo latviešu-kanādiešu komponista Jāņa Kalniņa Vijolkoncertu, ko 2019. gadā izdeva Kanādas Mūzikas centrs, un latviešu-kanādiešu komponista Imanta Ramiņa Vijolkoncerta Eiropas pirmatskaņojumu, ko 2023. gadā tiešraidē pārraidīja Latvijas Radio 3 "Klasika". Atzīmējami ir arī Pētera Vaska darbu atskaņojumi vijolei un orķestrim Latvijā un Vācijā. Aktīva koncertdzīve kā solistei un kamermūziķei savedusi Lauru Zariņu kopā ar izciliem māksliniekiem visā Eiropā un Ziemeļ- un Dienvidamerikā. Studējusi mūziku Latvijā, Vācijā un Amerikā.

Pianiste Agnese Egliņa trīskārt saņēmusi Lielo mūzikas balvu: "Par izcilu darbu ansamblī" (2010), "Par izcilu sniegumu gada garumā" (2020) un "Par izcilu interpretāciju" kopā ar "Sinfonietta Rīga" (2021). Pianiste aktīvi koncertē ar Latvijas vadošajiem mūziķiem un starptautiska līmeņa solistiem, veido koncertprogrammas ar izciliem instrumentālistiem. Māksliniece regulāri atskaņo latviešu komponistu mūziku un ir veicinājusi daudzu jaundarbu tapšanu. Ieskaņojusi vairākus CD. 2018. gadā kopā ar trio "Art-i-Shock" ieguvusi mūzikas ierakstu gadabalvu "Zelta mikrofons" kategorijā "Gada labākais akadēmiskās mūzikas albums". Agnese Egliņa muzicējusi daudzviet Eiropā, Dienvidāfrikas Republikā, Brazīlijā, Amerikas Savienotajās Valstīs un Ķīnā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!