Lauris lūgumam atklāt savus šī brīža iecienītākos ierakstus pievērsās ar līdz šim nepieredzētu rūpību, sakot, ka īsi nemaz par lietām, kas patīk, neprotot rakstīt.
"Saņemot šo uzaicinājumu, es pārskatīju savu aktīvi lietojamo disku un plašu kolekciju un secināju, ka laikam no sev nozīmīgiem māksliniekiem jāizvēlas kaut kas ne pārāk populārs un arī ne pārāk specifisks. Katrā ziņā nepretendēju, ka zemāk pieminētie mākslinieki un skaņdarbi ir kas nedzirdēts vai nezināms," raksta mūziķis.
"Un izmantojot šo iespēju vēlētos atbalstīt arī sev tuvās izdevniecības kompānijas "Aurora-b", "Alien8 Recordings", "Burning World Records", "CST Records", "Neurot Recordings". "Norheh Silence" un "Southern Lord".
Zemāk uzskaitītie skaņdarbi ir nenoteiktā secībā.
Woven Hand 'Winter Shaker'
Deivida Edvarda, kas bija pazīstams kā 16 Horsepower līderis, sākotnējais solo projekts, kurš nu jau ir kļuvis par pastāvīgu muzikālu apvienību. Viņa daiļradei raksturīga folk, amerikana estētika ar intensīvām liriskām tēmām par kristietību, pagānismu, pagātnes un tagadnes mijiedarbību utt. Kopumā gan šī 2006. gada albuma "Mosaic", gan visu nākamo albumu noskaņa ir tumša un ezotēriski orientēta, bet pats galvenais – šķiet patiesa savā izpildījumā.
Albums pieejams "Glitterhouse" izdevniecībā.
Of the Wand and the Moon 'Sunspot'
Dāņu neofolk projekts/grupa Of the Wand and the Moon ir izdevusi 12 albumus, bet, manuprāt, varēja izdot tikai divus - 2001. gada "Emptiness:Emptiness:Emptiness" un 2011 "The Lone Descent", kurā vienkāršas melodijas uz rotaļīguma, varbūt pat manierisma robežas, mijas ar tekstiem kā "our life passes like idle chatter, life ebbs out like children stutter" utt. Piestāv Latvijas rudenim un ziemai. Albums pieejams "Tesco Germany" izplatīšanas tīklā.
Glenn Branca 'Symphony Nos. 8 & 10 (The Mysteries)'
Glens Branka ir viens no zināmākajiem mūsdienu amerikāņu avangarda komponistiem un man škiet, ka visus viņa darbus ir vērts noklausīties. Kopā ar viņu ir strādājuši gan abi "Sonic Youth" ģitāristi, gan "Swans" un "Helmet" dalībnieki.
Es pats gaidu, kad beidzot tiks izdota viņa "Symphony No. 13 (Hallucination City) for 100 guitars", taču šeit pieminu nedaudz vecākas simfonijas, kas arī pamatā sarakstītas ģitāru orķestrim tikai 10 elektriskajām ģitārām. Katrā ziņā ka pat divas ģitāras var pārklāt lielu daļu kamerorķerstra frekvenču joslu, nerunājot par spriedzi, jaudu un kulmināciju. Albums pieejams "Atavistic" izdevniecībā.
Menace Ruine 'Dismantling'
Kanādas alternatīvā (grūti atrast citu vārdu) muzikālā skatuve manā skatījumā ir viena no spēcīgākajām pēdējo gadu laikā. Ik pa laikam tajā uzrodas, kas jaudīgs. Šis divu mūziķu projekts ir okults ambientas elektronikas, neofolka un, šobrīd tik modīgā, blekmetāla sajaukums. Tas viss militāru maršu pavadījumā, kam pāri skan viduslaiku dziedājumi. Tur pat youtube blakus logā iesaku noklausīties arī citu skaņdarbu "Utterly Destitute" no šī paša albuma "The Die is Cast".Konkrēti šis albums pieejams "Alien8 Recordings" izdevniecībā.
Yob 'Prepare The Ground'
Nebiju domājis, ka šobrīd doom/stoner žanrā parādīsies, kas svaigs, ar to saprotot labus ģitāras rifus, spēka manifestāciju nevis sevis atražošanu. Tad arī jāsecina, ka tikai šo žanru esences pārstāvji kā Yob ar pagājušā gada albumu "Atma" var tur ko darīt . Masīva ģitāra ar toni, ko datora skandas nepavilks), ezotēriska tematika un 70. gadu cienīgs vokāls - ko vēl var vēlēties + divos skaņdarbos piedalās arī Neurosis Skots Kelijs. "Atma" var ne tikai klausīties mājās pie brokastīm uz savas audio sistēmas, bet ideāli noder braucot arī ar riteni. Nebrauciet gan psihedēlisku vielu iedarbībā. Albums pieejams "Profound Lore" izdevniecībā.
Dirty Three 'Alice Wading'
Nesen sapratu, ka nedrīkstu zaimot un iegādājos "Dirty Three" "She Has No Strings Apollo" vinilu. Manā kolekcijā viena no nozīmīgākajām grupām un lielisks ieraksts. Šobrīd "Dirty Three" vijolnieks Vorens Eliss (izcils vijolnieks!) darbojas kopā ar Niku Keivu viņa grupā un "Grinderman" un ir sarakstījis mūziku vairākām filmām. Kā izcilāko piemēru ieteiktu skaņu celiņu lieliskai filmai "The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford". Taču "Dirty Three" trio saspēle un vienkāršie līdzekļi kā radīt noskaņu, toņa jaunrade un jaudu man paliek pirmajā vietā. Albums pieejams "Touch & Go Records" izdevniecībā.
Jay Munly 'Big Black Bull Comes Like A Caesar'
Džeja Munlija albums "Munly & Lee Lewis Harlots" ir viens no spēcīgākajiem gotiskā kantrī lauciņā. Tas ir muzikāli daudzveidīgs un liriski spēcīgs. Īsumā dziesmās apskatītās tēmas ir skumjas par cilvēka dabas tumšāko pusi, zaudējumiem un vajadzībām... liels uzsvars ir uz "vajadzībām".
"When my brother was a child he was given an animal, he raised it up to be a big black bull" - tā arī albums ieaijā līdz, klausītājs attopas, ka klausās skaņdarbu par to, kā kāda grūta sieviete gribot atbrīvoties no bērna, lūdz, lai viņai iesit pa vēderu. Albums pieejams "Alternative Tenacles" izdevniecībā.
U.S. Christmas - 'Psychedelic Warlords' (Hawkwind cover)
Albums "The Hawkwind Triad" ir tā sauktais tribute albums, kur dažādi mūziķi izpilda viena mākslinieka skaņdarbus savās versijās. Šajā gadījumā trīs mūsdienu psihehedēliskās mūzikas pārstāvji Harvestman, U.S. Christmas un Minsk apvienojas, lai izteiktu cieņu Hawkwind, vienai no nozīmīgākajām apvienībām psihedēliskajā muzikas vēsturē, kas paradoksālā kārtā plašākai auditorijai ir maz zināma. Šajā albumā liela atškirība no Hawkwind originālajiem darbiem nav, speisroka atmosfērā ir ļoti līdzīgi ieturēta, varbūt tikai var just katra mākslinieka rokraksta nianses. Bet nu uzpīpējiet eksotisko tabaciņu un ceļojiet. Albums pieejams "Neurot Recordings".
Wardruna 'Jara'
Šīs norvēģu, nosacīti neofolka, projekts ir apmēram tāds, kādam manā skatījumā būtu jābūt Iļģiem Latvijā, kuru pēdējo gadu darbība un danču mūzika mani apbēdina. Pirmo reizi Wardrunu izdzirdēju auto, braucot divatā ar grupasbiedru Mārtiņu pa Ziemeļkurzemes mežiem ķert foreles – ļoti labs muzikāls un garīgs piedzīvojums.
"Gap Var Ginnunga" ir pirmā triloģijas daļa, kas veltīta vecākā futharka (Elder Futhark) rūnu zīmēm. Ierakstā izmantoti gan paštaisīti autentiski senie instrumenti, gan lauka ieraksti, gan elektronika. Lai gan precīza "Jara" rūnas skaidrojuma nav, tomēr daļa skandināvu pētnieku uzskata, ka tā attēlo vīrieti, kas guļ kopā ar sievieti – respektīvi auglīgu gadu.
Albums pieejams Wardruna majaslapā, bet ļoti skaista vinila versija "Burning World Records" izdevniecībā.
Burzum 'Glemselens Elv'
Tas ir viena cilvēka – Varga Vikernes projekts, kas bija kulta statusā pašā blekmetāla žanra rašanās brīdī. Tad Vargs tiks apcietināts par slepkavību (viņaprāt pašaizsardzību ar 23 dūrieniem) un pavadīja 15 gadus cietumā. Tā laikā sarakstīja vairākas grāmatas par skandināvu mitoloģiju un izdeva albumus, ko varēja sacerēt uz cietumā vienīgā atļautā mūzikas instrumenta – sintezatora.
Kāda tam saistība ar "Belus" albumu. Manuprāt tiešākā, jo acīmredzot cietumsoda izciešana piešķir kādu smagumu un pamatojumu daiļradei Mūsdienās, kad blekmetāls ir krāsotu klaunu vai gluži pretēji modīgu hipsteru pasākums, Burzum "Belus" ir episks muzikāls ceļojums skandināvu un līdz ar to arī mūsu mitoloģijā. Daļu politkorekto cilvēku biedē Varga uzskati attiecībā uz rases tīrību, daļa savukārt uzskata viņu par cilvēku, kas bija blekmetāla sākumā un tagad ir vienīgais, kas tiesīgs teikt, ka blekmetāls ir miris.
Skaņdarbs "Glemselens Elv" ir par aizmirstības upi, kuru šķērsojot mēs aizmirstam savas kļūdas un vājības, par ziemas tumšo garu atkāpšānos un pavasara iestāšanos. Albums pieejams "Byelobog Productions".