2014. gadā pārdoti gandrīz astoņi miljoni "vecmodīgo" vinilu plašu, tas ir - par 49% vairāk kā iepriekšējā gada šajā laika periodā - tādus datus sniedz industrijas statistika. Jaunās paaudzes - un īpaši indīroka fani - iepērk vinila ierakstus lielā daudzumā - par iemeslu tam ir gan skaņas kvalitāte, ko sniedz vinila formāts, gan pievilcīgais rituāls, ko pieprasa plašu atskaņošana.
Taču laikā, kad jaunas plates ierakstu plauktos parādās katru nedēļu, to ražošanas iekārtas - vinila preses - nav ražotas gadu desmitiem. Tā, piemēram, ASV ir aptuveni 15 rūpnīcas, kur iespējams ražot jaunas plates, un tās katru dienu saskarās ar dažādām tehniskām grūtībām un nespēju tikt galā ar pieprasījuma apjomu.
Ņemot vērā to, ka šādus pārdošanas apjomus neviens nebija prognozējis, investori pagaidām vēl nav gatavi ieguldīt jaunās ražotnēs un rūpnīcu ikdiena kļūst arvien grūtāka. Kopš 2008. gada pieprasījums pēc jaunām vinila presēm ir trīskāršojies un to darbinieki nepārtraukti strādā arī virsstundas. Vēl viena problēma ir darbaspēks - vinila prešu ražotāji ir profesija, kur apgūt nekur nav iespējams. Kompetentu speciālistu skaits ir ļoti mazs un lielākoties tie ir cilvēki krietni gados.
Paralēli tam mūsdienās strauji aug pieprasījums pēc nestandarta platēm - tādām, kas ir krāsainas, ar dažādiem zīmējumiem, tādas, kas spīd tumsā u.t.t. Situāciju labi ilustrē fakts, ka tālredzīgākie mūzikas ierakstu kompāniju darboņi jau tagad pasūta plašu partijas, lai tās būtu gatavas ikgadējai ierakstu dienai, kas notiek aprīlī, ziņo "The Wall Street Journal". Līdzās visam ASV ir aktualizējusies problēma ar paša tīrā vinila ražošanu un transportēšanu.
Šī gada pārdotāko plašu tops veidots no datiem, kas iegūti līdz 2. novembrim.
5. Beck - Morning Phase
Ar 25 200 pārdotām platēm piektajā vietā ierindojas Beka jaunākais albums "Morning Phase". Amerikāņu mūziķa divpadsmitais albums ir ieturēts folkroka stilistikā ar kantrīmūzikas elementiem. "Morning Phase" ir nominēts "Grammy" balvai piecās kategorijās - tostarp kā labākais roka albums un labākais gada albums.
Februārī izdotais ieraksts tapa pēc sešu gadu gaidīšanas, kuru laikā Beks lielākoties nodarbojās ar dažādiem citiem projektiem un koncertēšanu. Pirmais singls "Blue Moon" iznāca 20. janvārī.
4. Lana Del Rey - Born To Die
Amerikāņu dziedātājas Lanas del Rejas otrais studijas albums iznāca 2012. gadā, taču tieši vinila versija šogad piedzīvo īstu slavas gājienu - pārdotas 27 200 kopijas. Albums, kas dziedātāju padarīja slavenu, sevī iekļauj arī populārākos viņas hītus - "Video Games", "Summertime Sadness" u.c.
Balansējot starp indīpopa, triphopa un popa elementiem, šis ieraksts nokļuva ne tikai pārdošanas, bet arī daudzu kritiķu topu virsotnēs. Jāatgādina, ka Lana del Reja 2013. gadā uzstājās arī Rīgā.
3. The Black Keys - Turn Blue
Amerikāņu blūzroka dueta astotais studijas albums vinila versijā pārdots 28 300 eksemplāros, izdots - 2014. gada maijā. Daudzi kritiķi atzīst, ka šajā albumā "The Black Keys" ir kļuvuši liriskāki un mierīgāki kā iepriekš - daļa fanu pēc albuma iznākšanas nekautrējās izrādīt savu neapmierinātību un strīdi par "Turn Blue" kvalitāti joprojām mēdz uzvirmot.
Interesanti, ka par albuma iznākšanu grupa paziņoja visai netipiskā veidā - par to ietvītoja izbijušais bokseris Maiks Taisons.
2. Arctic Monkeys - AM
Angļu indīroka superzvaigžņu piektais studijas albums iegūlis 40 600 vinila cienītāju plauktos. Lai arī izdots 2013. gada septembrī, arī šogad cilvēki to pērk uz nebēdu - jebkurā pasaules vinila veikalā šī plate stāv redzamā vietā.
Žurnāls "NME" to atzina par 2013. gada labāko albumu, topu virsotnes padevās šī albuma priekšā viena pēc otras. Nav arī nekāds brīnums - lipīgās melodijas un jauniešiem tīkamie, dumpinieciskie un hedonisku dzīves veidu slavinošie teksti + grupas solista Aleksa Tērnera harizma ir komerciāli perfekta kombinācija.
1. Džeks Vaits - Lazaretto
Džeks Vaits, viena no harizmātiskākajām personām mūsdienu mūzikā, savu otro solo albumu nodeva klausītājiem šī gada jūnijā. Par dzīvo klasiķi un leģendu pasludinātais Vaits pirms solo albumu izdošanas klausītāju uzticību iemantoja ar grupām "The White Stripes", "The Raconteurs" un "The Dead Weather".
Īpašu uzmanību jāvelta tieši Vaita attiecībām ar vinila platēm. Paralēli mūzikas radīšanai, viņš ir arī izdevniecības "Third Man Records" saimnieks. "Third Man Records" izceļas arī ar to, ka turpat uz vietas tiek ražotas pašas plates. Grūti būtu apstrīdēt izteikumu, ka Džeks Vaits ir viens no vaininiekiem vinila renesanses norisē - viņa paspārnē regulāri iznāk dažnedažādi vinila eksperimenti - gan tehnikas, gan noformējuma un satura ziņā.
Līdzās tam "Third Man Records" piedāvā ar savus plašu atskaņotājus, dažādas plašu izlases (piemēram - blūza sēriju), kā arī neskaitāmas citas lietas, kuras liek iemirdzēties katra vinila entuziasta acīm. Pati izdevniecības ēka atrodas Našvilā, ASV.
"Lazaretto" ir mikslis starp blūzu, roku, kantrī un folku, kuru caurstrāvo Vaita nepieradinātā un unikālā ģitārspēle. Gan ierakstā, gan dzīvajos koncertos albumu spēlē rūpīgi atlasīts mūziķu grupa. Līdzās ierastajiem instrumentiem albumā dzirdami arī Vaitam mīļie analogie sintezatori un dažādi netipiski instrumenti, piemēram, teremīns.
Arī pati vinila plate ir unikāla. Spēlējot plati uz atskaņotāja ir redzama hologramma, kas iestrādāta uz tās virsmas. Zem plates vidū esošās uzlīmes ir paslēpti divi skaņdarbi, kas pieejami tikai vinila versijā. Viena plates puse ir veidota tā, ka tā skan no iekšpuses uz āru. Dziesmas "Just One Drink" celiņā ir izmantota "divu celiņu tehnoloģija", kuras rezultātā klausītājs nejaušības kārtā dzird vai nu akustisku vai elektrisku dziesmas ievadu. Un tas vēl nav viss...
Pelnīta pirmā vieta šajā topā - bez šaubām.