Viens no vadošajiem Latvijas trombonistiem, Latvijas Nacionālās operas simfoniskā orķestra un dažādu muzikālo projektu dalībnieks Vairis Nartišs izveidojis pasaulē pirmo subkontrabastrompeti.
Kā portālu "Delfi" informē Nartišs, subkontrabastrompete no parastās trompetes atšķiras ar izmēru - tā ir sešas reizes lielāka. Instrumenta garums ir vairāk nekā divi metri, tā svars kopā ar visu futrāli pārsniedz 20 kilogramus. Instrumentam iespējams ļoti plašs pielietojums - sākot no akadēmiskās mūzikas, paplašinot trompešu grupas diapazonu, līdz atraktīvām performancēm un ritmiskām, basģitārai raksturīgām, muzikālām pasāžām.
Vairis Nartišs par jauno milzu tauri stāsta: "Apzinos, ka pagaidām šai, tikko kā uzbūvētajai subkontrabastrompetei, pielietojums būs kā šova un muzikālu performanču instruments. Turklāt mani urdīja nemiera gars - noskaidrot, kā skanēs trompete, ja tās izmēru palielinās sešas reizes. Ceru, ka ar laiku un, aktīvi sadarbojoties ar komponistiem visā pasaulē, instruments parādīsies orķestru un ansambļu partitūrās."
Subkontrabastrompete ir tikai viena no Nartiša idejām, kuras viņš realizējis mūzikas instrumentu un to aksesuāru jomā. Idejas pamatā bija radīt jaunu pasaulē vēl nebijušu instrumentu, lai atstātu kaut ko paliekošu pasaules mūzikas vēsturē.
Nākamie soļi, lai iekarotu mūzikas tirgu, būs subkontrabastrompetes prezentēšana lielākajā Pasaules mūzikas instrumentu ražotāju izstādē - Frankfurtes Mūzikas Mesē, kas norisināsies šī gada aprīlī. Tāpat instruments tiks prezentēts komponistiem, lai iekļautu to mūzikas partitūru instrumentācijās.
"Katram puikam ir kāda vismīļākā rotaļlieta, ar kuru viņš spēlējas un kas aug līdz ar puiku - kādam tās ir mašīnas, kādam kluči, ar kuriem būvēt mājas, kādam - konstruktori. Man šīs rotaļlietas ir mūzikas instrumenti. Vienmēr ir bijusi vēlme kaut ko pārveidot, uzlabot un uzbūvēt. Pēdējos dažus gadus tas no dzīvesveida, izklaides un hobija ir kļuvis par biznesu. Daudzi jautā - kamdēļ tu to visu dari? Atbildu - vispirms sev un tad piedāvāju to arī citiem. Tā bija, piemēram, ar baroka trombonu, kuru pirms pāris gadiem radīju sev, bet tagad tas jau nepieciešams vairāk nekā 120 trombonistiem visā pasaulē!" stāsta Nartišs.