skme
Foto: Publicitātes attēli

Latviešu mākslinieks un komponists Voldemārs Johansons uzsācis darbu pie jaunas kompozīcijas, kas tiks radīta sadarbībā ar norvēģu brīvās improvizācijas veterānu Frūdi Jerstādu (Frode Gjerstad). Šis darbs ir daļa no projekta ''Eksperimentālās mūzikas bākas: Rīga – Trumse", kurā nepieradinātās mūzikas festivāls Skaņu mežs sadarbojas ar Norvēģu elektroniskās mūzikas festivālu Insomnia. Kompozīcijas pirmatskaņojums notiks oktobrī, "Skaņu meža" trīspadsmitajā izlaidumā, portālu "Delfi" informē festivāla rīkotāji.

Jaunā kompozīcija tiks rakstīta basa saksofonam, kura radītās skaņas tiks elektroniski apstrādātas izpildījuma laikā. Par skaņdarba izpildītāju un Johansona sadarbības partneri izvēlēts 66 gadus vecais saksofonists un klarnetists Frūde Jerstāds, kas uzskatāms par Norvēģijas brīvās improvizācijas "vecmeistaru" un autoritāti kustībā, kas skandināvu improvizēto mūziku virzījusi avangarda virzienā, un attālinājusi to no šim reģionam raksturīgās džeza tradīcijas. Abu mūziķu kopdarbs tiks prezentēts Rīgā –nepieradinātās mūzikas festivālā Skaņu mežs'2015 (2., 9. un 10. oktobris) -, un tam sekojoši arī Norvēģijā – elektroniskās mūzikas festivālā Insomnia (22. – 24. oktobris).

Arī pats Johansons, iespējams, Latvijas auditorijai labāk pazīstams kā vizuālais mākslinieks, taču viņš ir saņēmis bakalaura grādu Hāgas Karaliskās konservatorijas Sonoloģijas institūtā un maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī komponējis mūziku teātrim un kino, muzikālus projektus uzskatīdams par savas daiļrades šķautni, kas ir paralēla un vienlīdz nozīmīga vizuālajai mākslai. Vaicāts, vai nebīstas no sadarbības ar Jerstādu, kas acīmredzami nāk no citas muzikālās vides, Johansons atbild sekojoši: "Man ir interesanti sadarboties ar personībām. Radošais process jau tikai iegūst no tā, ja cilvēki, ar ko es sastrādājos, ir atšķirīgi no manis, taču radoši spēcīgi un neatkārtojami savā laukā." Tā kā Johansons šajā projektā darbosies kā komponists, bet Jerstāds – kā instrumentālists-improvizētājs, šo ieceri var nosaukt par savdabīgu eksperimentu, kas tiecas spontānas mūzikas radīšanas metodes satuvināt ar paredzamām un kontrolētām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!