Mūzika vienmēr ir bijusi mākslas forma, kurā nekautrīgi un trāpīgi paustas gan dusmas, gan skumjas, gan pārdzīvojums un tikpat bieži - arī protests. Paši karavīri arīdzan vienmēr ar dziesmām ir kliedējuši garlaicību, uzmundrinājuši paši sevi un gatavojušies cīņām.
Itin bieži dažādi mūziķi dziesmu tekstus rakstījuši par vēsturiskiem notikumiem, un arī Otrais pasaules karš šajā gadījumā nav izņēmums.
"Delfi Kultūra" piedāvā desmit dziesmu izlasi, kur savu protestu un līdzpārdzīvojumu pauduši dažādi mūziķi.
'Pink Floyd' – 'Goodby Blue Sky'
Leģendārajā 1979. gada "Pink Floyd" albumā "The Wall" iekļautā dziesma "Goodby Blue Sky" vēsta par Zibenskara periodu, konkrēti - par Lielbritānijas bombardēšanu.
Mijoties smeldzei un dramatismam, dziesmas tekstā Rodžers Voterss pauž neizpratni par traģēdiju un uzsver, ka arī tad, kad liesmas jau apdzisušas, sāpes joprojām paliek. Jāatzīmē, ka Voterss vienmēr bijis teju apsēsts ar Otro pasaules karu - viņa tēvs mira nacistu rokās.
Džonija Keša 'The Ballad Of Ira Hayes'
Lai arī šo balādi ir sarakstījis amerikāņu folka dziesminieks Pīters Lafaržs, populārāko tās versiju izpilda kantri mūzikas ikona Džonijs Kešs.
Dziesma vēsta par Airu Heizu – vienu no pieciem karavīriem, kuri kļuva slaveni, paceļot ASV karogu Suribači kalna virsotnē. Tajā pat dienā, nomainot mazo karogu pret lielāku, tapusi arī slavenā fotogrāfija. Dziesma iekļauta Keša 1964. gada albumā "Bitter Tears: Ballads of the American Indian".
Leonarda Koena 'The Partisan'
Es vēlos reiz pārnākt mājās
Latviešu valodā par Otro pasaules karu lielākoties dzirdam leģionāru dziesmās. Daļa no tām uzmundrina cīņai, citas - pauž sentimentu un ilgas pēc mājām. Vieni no aktīvākajā leģionāru dziesmu izpildītājiem šobrīd ir vīru folkloras kopa "Vilki", kas zem šāda nosaukuma pastāv kopš 1992. gada.
'Wax Fang' – 'World War II'
Par Otro pasaules karu dzied arī neparastā amerikāņu rokgrupa "Wax Fang" savā dziesmā "World War II". Duets, kas miksē klasisku rokmūziku ar dažādiem eksperimentāliem elementiem, šajā dziesmā izkliedz pārdzīvojumu par kara agresiju un postu.
Dziesma iekļauta dueta otrajā albumā "La La Land", kas izdots 2007. gadā.
Ala Stjuarta Pēc Otrā pasaules kara blūzs
Skotu dziesminieks un folkdziedātājs Als Stjuarts savā piektajā, 1973. gadā izdotajā albumā "Past, Present And Future" iekļāvis arī arī dziesmu "Post World War Two Blues" jeb Pēc Otrā pasaules kara blūzu.
Dziesmā Stjuarts ar sev raksturīgu humoru un ironiju nostalģiski atskatās uz savu bērnību, kas noritēja laikā pēc Otrā pasaules kara.
Panki ‘English Dogs’
Protesta paušana vienmēr ir bijis viens no centrālajiem panku mērķiem. Britu pankroka grupa "English Dogs", kuras zelta laiki bija astoņdesmitajos, savā 1982. gada kasetē "Demo '82 Tape" iekļāvuši arī dziesmu "World War II", kurā dusmīgi bļauj par to, kāpēc neviens nedzied par Otro pasaules karu.
Vera Linna – ‘We’ll Meet Again’
Kara norises laikā daudzas no populārākajām dziesmām bija veltītas kara tematikai. Izņēmums nav arī Veras Linnas izpildītā dziesma "We'll Meet Again" - smeldzīga dziesma par ilgām vēlreiz satikt savus tuvos. Dziesma iekaroja gan karavīru, gan mājās palikušo sirdis, izvairoties no jebkādas politiskas konotācijas, bet koncentrējoties uz cerību par atkalsatikšanos.
Otrā pasaules kara meitenes
Britu izglītojošā programma "Horrible Histories" jeb "Briesmīgās vēstures" sevī ietver dažādus izdevumus, raidījumus, uzvedumus, grāmatas un citus materiālus. Tās mērķis ir parādīt dažādus vēstures posmus, tādejādi izglītojot un izklaidējot vienlaikus.
Vienā no TV raidījumiem parādījās dziesmiņa par Otrā pasaules kara meitenēm - komiska popdziesma, kas vēsta par mājās palikušo sievu sasparošanos.
Nebeidzamā Hitlera izsmiešana
Gan kara laikā, gan mūsdienās ar zināmu regularitāti parādās dažnedažādas satīriskas dziesmiņas par Hitleru. Tostarp viena no visu laiku populārākajām ir britu "Hitler Has Only Got One Ball", kurā tiek apspriests Hitlera sēklinieku skaits. Tai pastāv neskaitāmas variācijas par vārdiem un tās izcelsme nav skaidra, taču viena no versijām vēsta, ka dziesma ir radīta 1939. gadā - propagandas nolūkiem.