Viņa dzimusi Kanādā un mūža lielāko daļu aizvadījusi ASV. Par piešķirto balvu Aperāne saka: "Tās reizes, kad Latvijas akadēmiskā mūzika ir izpelnījusi apbrīnu no mūzikas cienītājiem un profesionāļiem, kuri pirmoreiz ar to ir saskārušies, man ir sagādājušas īpaši lielu gandarījumu un prieku. Es ticu, ka nākotnē tā sasniegs arvien lielāku klausītāju skaitu un turpinās attīstīties jaunos, vēl neparedzamos veidos. Latvijas akadēmiskā mūzika ir brīnumaina un neatvietojama daļa no Latvijas bagatīgā kultūrālā mantojuma, ar īpašu un nozīmīgu vietu pasaules kultūras telpā. Lai skan latviešu mūzika un lai dzīvo latviešu komponisti un mūziķi Latvijā un visā pasaulē!"
Būtiska loma Daces Aperānes interesē par latviešu mūziku ir viņas vecākiem – Ilga un Mārtiņš Štauveri bija ļoti rosīgi sabiedriskie darbinieki Vinipegā, Kanadā un rīkoja koncertus ar latviešu mūziku un muziķiem, arī Jaunatnes dziesmu svētkus (no 1975. līdz 1987. gadam), kā arī trīs latviešu Kanādas mūzikas nometnes, kur Dace sastapās ar izciliem profesionāliem latviešu atskaņotājmāksliniekiem, komponistiem un diriģentiem, tostarp Andreju Jansonu, Tālivaldi Ķeniņu, Rasmu Lielmani, Ilzi Akerbergu, Pēteri Aldiņu, Pauli Berkoldu, Māri Kristapsonu, Anitu Kuprisu, Vizmu Maksiņu, Andreju Martenu, Imantu Mežaraupu, Lolitu Ritmani, Lailu Saliņu, Artūru Ozoliņu un daudz citiem.
Tāpat Jauniešu "2x2" nometnēs, pateicoties izciliem lektoriem un mācībspēkiem bijusi lieliska iespēja paplašināt zināšanas par latviešu mūziku un kultūru. 80. gados Dace Aperāne aizsāka tradīciju rīkot koncertus Ņujorkas latviešu koncertapvienības ietvaros, tos īstenojot Manhetenā, prestižās Karnegī koncertzāles Mazajā zālē, pieaicinot izcilus latviešu māksliniekus no Ziemeļamerikas un Eiropas.
Šovasar Siguldā notiks jau 12. Starptautiskie latviešu jauno mūziķu meistarkursi, vairākus gadus to norises vieta bija Ogre, bet pirmsākumi meklējami 1994. gadā, kad notika pirmā Latviešu jauno mūziķu nometne Jaungulbenē un kopš šīs pirmās nometnes Dace Aperāne ir to mākslinieciskā vadītāja un "dvēsele". Ik pēc diviem gadiem notiekošajos meistarkursos liels uzsvars tiek likts tieši uz Latvijas akadēmisko mūziku. Ikviens, kam laimējies būt šajā vidē, atminas to radošo garu, enerģiju un prieku, kāds virmo ap latviešu mūziku un mūziķiem.
Daces Aperānes mūzika ir vairāku latviešu interpretu repertuārā. "Reizēm man šķiet, ka daba, dzeja, māksla, atmiņas un noskaņas izstaro ļoti savdabīgu iekšējo mūziku. Mans kompozīcijas process sakņojas šīs iekšējās mūzikas uztverē un tālākveidē," atklāj komponiste. Viņas kompozīcijas ir atskaņotas koncertos, festivālos, meistarkursos un dziesmu svētkos Kanādā, ASV, Latvijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Ungārijā, Vācijā, Krievijā un Meksikā.
Dace Aperāne darbojusies arī kā Mūzikas nozares vadītāja Latviešu Kultūras biedrībā "Tilts", rīkojot latviešu mākslinieku koncertus un turnejas Ziemeļamerikā un 15 gadus vadījusi Pasaules brīvo latviešu apvienības Kultūras fonda Mūzikas nozari. Zīmīgs bijis 2015. gads, kad sadarbībā ar Latvijas Radio 3 "Klasika" tieši pēc Daces Aperānes iniciatīvas un mērķtiecīgā darba Ņujorkas Q2 laikmetīgās mūzikas interneta radio stacija divdesmit četras stundas pārraidīja vienīgi latviešu mūsdienu klasisko mūziku īpašā latviešu mūzikas maratonā – "24 Hours of Latvian New Music with "Jaunā Mūzika: Latvijā".
Lielā mūzikas balva (LMB) ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā. LMB organizē VSIA "Latvijas Koncerti" sadarbībā ar Kultūras ministriju.
Balvu pasniegšanas ceremonija ar ilggadējā sadarbības partnera "Hennessy" atbalstu notiks šā gada 1. martā Latvijas Nacionālajā operā plkst. 19.00. Pasākumu tiešraidē atspoguļos Latvijas Radio 3 "Klasika" un Latvijas Televīzijas 1. kanāls plkst. 21.15.
Atgādinām, ka līdz 26. februārim portāla "Delfi" notiek "Lielās mūzikas balvas" publikas simpātijas balsojums Nobalsot par savu favorītu iespējams šeit! Balvas ieguvējs saņems īpašo "Hennessy" naudas balvu 2000 eiro apmērā turpmākai profesionālajai izaugsmei un prasmju papildināšanai studijās vai meistarklasēs.