'Merkūrijs uz mēness' pavasara festivāla 'Windstream' atklāšanā
Foto: A. Kondrāts
Pavasara iestāšanos 20. marta vakarā visai netradicionāli aicina svinēt Orķestris "Rīga" – Dzelzceļa muzejā notiks pasākums, kurā mūzika un astronomija savīsies vienotā domā par gaismas un sapratnes nepieciešamību sabiedrībā uz Zemes. Klausītājus gaidīs tikšanās ar dziedātāju Jāni Šipkēvicu, ģitāristu Matīsu Čudaru, orķestri "Rīga" un diriģentu Valdi Butānu, kuri atskaņos unikālu, 2012. gadā sacerētu komponista Skota Makalistera skaņdarbu "Merkūrijs uz Mēness", portālu "Delfi" informēja orķestra pārstāvji.

"Merkūrijs uz Mēness", kuru autors nosaucis par "konceptsimfoniju", šobrīd ir pasaules jaunākās mūzikas topa virsotnē un to atskaņo visā pasaulē. Darba panākumu atslēga slēpjas autora spējā ar sabiedrībā labi zināmu tēlu un ikonu palīdzību (grupas "Pink Floyd" episkais konceptalbums "Dark Side of the Moon", Fredija Merkūrija balss plašās iespējas, kā arī stāsts par mītisko tēlu - vēstnesi Merkūriju) radīt mūziku, kas ļauj klausītājiem paskatīties uz planētu Zeme no augšas, no Mēness. Turklāt šis skats ne vienmēr rada optimismu – vai tiešām no mēness virsmas raugoties, liekas, ka cilvēce, baiļu un naida pārņemta, sevi iznīcina? Atbildi autors sniedz ar saviem "radītiem tekstuāliem un muzikāliem piemēriem, kas šajā opusā vedina meklēt ceļu no bailēm un naida uz gaismu, izpratni un dialogu."

Diriģents Valdis Butāns atzīst: "Skota Makalistera skaņdarbs ir dialogs ar sabiedrību par mūsdienās aktuālām tēmām. Muzikāli veidots kā kolāža, tas sevī ietver dažādus elementus - simboliskus citātus no klasikas līdz pat popmūzikai un rokmūzikai. Ekspresijas ziņā šo kompozīciju es varētu pielīdzināt E. Munka gleznai "Kliedziens" vai F. Dostojevska literārajiem darbiem - tā runā nesaudzīgi tiešā un cilvēkiem saprotamā veidā."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!