Foto: Eva Baltic/Gatis Orlickis

26. janvārī pulksten 20.30 Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā uzstāsies baroka orķestris "Collegium Musicum Riga", solisti Ilze Grēvele, Monta Martinsone, Rinalds Kandalincevs un diriģents Māris Kupčs, pirmo rizi Latvijā izpildot vācu komponista Georga Filipa Tēlemaņa "Mesiju", portālu "Delfi" informē Rīgas Senās mūzikas centra pārstāve Laura Šarova.

Skaņdarbs ar nosaukumu "Mesija" ir sastopams divu 18. gadsimta nozīmīgāko komponistu – Georga Frīdriha Hendeļa un Georga Filipa Tēlemaņa – daiļradēs. Abu komponistu skaņdarbi ir stilistiski nesalīdzināmi un pat galēji atšķirīgi, kaut rakstīti teju vienā laikā. Hendeļa oratorija "Mesija" ar Bībeles tekstiem ir tipisks, barokāli spožs skaņdarbs ar monumentāliem koru, solistu un orķestra skatiem. Pilnīgs pretstats – Tēlemaņa (Georg Philipp Telemann, 1681-1767) "Mesija" ("Der Messias", TWV 6:4) ar tā laika jaunatklātā dzejas ģēnija Frīdriha Gotlība Klopstoka poēmas vārdiem, kas vēsta par jaunu laikmetu, veidojot tiltu starp vācu "jūtīgā" (empfindsamkeit) un franču galantā stila iezīmēm.

Zīmīgi, ka arī Rīgas kultūras dzīve saistās ar šī skaņdarba atskaņošanu. Uz Tēlemaņa manuskripta titullapas ir rīdzinieka Georga Poelchau atzīme, ka "Mesija" iegādāta 1834. gadā Rīgā, kas apliecina daudzos avotos minētos šī skaņdarba atskaņojumus Rīgā mazdēla Georga Mihaela Tēlemaņa vadībā. Guļot klusībā gandrīz 200 gadus, "Mesijas" partitūra 26. janvāra koncertā piedzīvos Latvijas pirmatskaņojumu kopš 19. gadsimta sākuma. Koncertā būs iespēja dzirdēt arī Tēlemaņa koncertu traversflautai un blokflautai mi minorā (TWV 52:e1), kuru atskaņos baroka orķestra "Collegium Musicum Riga" solistes Kristīne Stumbure un Ieva Nīmane.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!