47RS180129A728
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Politiskāks nekā jebkad agrāk – tā ārvalstu mediji noraksturojuši 28. janvāra vakarā notikušo ASV mūzikas ierakstu industrijas lielāko un pasaules mērogā prestižāko pasākumu – "Grammy" balvu pasniegšanas ceremoniju. Jau pērn balvu pasniegšana iezīmējās ar vairākiem politikas procesus kritizējošiem vēstījumiem gan balvas saņēmēju, gan pasniedzēju runās, gan arī vairākos priekšnesumos. Taču šogad teju katrs uznāciens uz skatuves bija kā asa atbildes reakcija uz dažādām aktualitātēm, apliecinot, ka mūzikas industrija nav tikai izklaides un krāšņu šovu radītāja, bet arī sabiedrības rūpju spogulis, rupors, ar kuru uzrunāt miljonus visā pasaulē.

Rasisms, nevienlīdzība rasu un dzimumu starpā, pret pašreizējo ASV prezidentu Donaldu Trampu vērsta kritika, līdzcietība un attieksme pret imigrantiem ir galvenās tēmas, kas šogad tika skartas "Grammy" ceremonijā, raisot gan publikas asaras, gan stāvovācijas. Turpinājumā piecu zīmīgu priekšnesumu saraksts, ar ko šogad vēsturē paliks 60. "Grammy" balvu pasniegšana.

Jau ziņots, ka svinīgā ceremonija notika 28. janvārī Ņujorkā. Šogad tā kļuva par triumfa vakaru amerikāņu dziedātājam Bruno Marsam, kurš saņēma balvas visās galvenajās kategorijās – Labākais ieraksts, Labākā dziesma un Labākais albums. Kopumā Marss saņēma "Grammy" balvas sešās dažādās kategorijās.

Kendriks Lamārs izpelnās stāvovācijas

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Jau ceremonijas atklāšanā pamatīgas stāvovācijas izpelnījās šobrīd slavas zenītā esošā repera Kendrika Lamāra uzstāšanās. Viņa jaudīgajā un pret rasismu vērstajā priekšnesumā uz skatuves pievienojās grupas "U2" mūziķi Bono un Edžs, kā arī komiķis un aktieris Deivs Šapells.

Uz milzīga fonā projicēta ASV karoga, starp militārā apģērbā tērptiem dejotājiem Lamārs uzsāka dziesmas "XXX" fragmentu, tās laikā viņam pievienojās grupas "U2" mūziķi, kuri piedalījušies arī Lamāra albuma "Damn" ierakstā. Savukārt pirms "DNA" uzsākšanas Lamāru "pārtrauca" Šapels, sakot, ka viņš vēlas tikai atgādināt publikai, ka vienīgā lieta, kas ir biedējošāka par skatīšanos uz tumšādaino, kurš ir godīgs Amerikā, ir būt godīgam tumšādainajam Amerikā. Vairāk nekā sešas minūtes garo priekšnesumu Lamārs noslēdza starp sarkanos treniņtērpos tērptiem dejotājiem, kuri, atskanot šāvieniem, viens pēc otra saļima uz skatuves.

Kendriks Lamars kāpa uz skatuves arī pēc "Grammy" balvām piecās dažādās kategorijās, tai skaitā Labākais repa albums par "Damn", kā arī Labākā repa dziesma un Labākais repa izpildījums par hitu "Humble".

Hilarijas Klintones negaidītā parādīšanās

Kā negaidīts pārsteigums "Grammy" balvas nominantiem un ceremonijas skatītājiem bija sarūpēts bijušās ASV prezidenta kandidātes Hilarijas Klintones parādīšanās uz lielā ekrāna. Viņa lasīja fragmentu no Maikla Vulfa grāmatas par Donaldu Trampu "Fire and Fury: Inside the Trump White House", kas visai atklāti vēsta par pašreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa uzvedību un viņa vēlēšanu kampaņas rīkotājiem 2016. gadā ASV prezidenta vēlēšanu priekšvakarā, kā arī pirmo gadu esot prezidenta amatā.

Vakara vadītājs, komiķis Džeimss Kordens lūdza dažādām slavenībām lasīt fragmentus no šīs grāmatas. Ierakstā piedalījās dziedātāja Šēra, reperis Snoop Dogg, Džons Ledžends, DJ Khaled un Cardi B. Noslēgumā kā pārsteigums visiem skatītājiem parādījās Hilarija Klintone, kura nolasīja nelielu fragmentu, kas vēsta par Donaldu Trampu, viņa kāri uz ātrajām uzkodām un bailēt tikt noindētam.

Kordens pajokojis, ka veic noklausīšanos, lai taptu nākamā gada labākais "spoken word" albums. Pēc Klintones uzstāšanās steidzis pavēstīt, ka ir atradis īsto un nākamā gada "Grammy" balva jau ir kabatā.

Sieviešu spēks, Kesha un #metoo

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

"Grammy" ceremonijā šogad tika skarts arī dzimumu vienlīdzības un seksuālās vardarbības pret sievietēm jautājums. Vispirms pasākuma apmeklētāji bija aicināti paust savu atbalstu #metoo un "Time's Up" kustībām, savā apģērbā iekļaujot baltu rozi. Taču par emocionālo šīs tēmas kulmināciju "Grammy" ceremonijā kļuva dziedātājas Kesha uzstāšanās, kura uz skatuves kāpa kopā ar kolēģēm – baltā apģērbā tērptām Sindiju Lauperi, Kamillu Kabello, Andru Deju un Džūliju Maiklsu, lai kopā izpildītu dziesmu "Praying".

Priekšnesumu pieteica dziedātāja un aktrise Džanella Monē, kura savā uzrunā pauda atbalstu "Time's Up" kustībai par dzimumu vienlīdzību.

"Tas nenotiek tikai Holivudā, tas nenotiek tikai Vašingtonā, tas ir visā industrijā. Ja mums ir iespēja veidot kultūru, tad mums ir arī spēks to pārveidot, ja tā mums vairs neder. Tāpēc darīsim kopā, sievietes un vīrieši, lai kopīgi radītu drošu darba vidi, vienlīdzīgu samaksu un iespējas visām sievietēm," pauda Džanella Monē, piesakot Kesha priekšnesumu.

'U2' par 'sūdu bedres valstīm' pie Brīvības statujas

Ar īpašu priekšnesumu, protams, ar politisku vēstījumu, šī gada "Grammy" ceremonijā izcēlās arī īru grupa "U2". Atšķirībā no citiem, "U2" priekšnesuma nenotika klātienē uz skatuves, bet tas bija ierakstīts uz īpašas, Ņujorkā zem klajas debess uzbūvētas skatuves ar Brīvības statuju fonā.

Uz šīs skatuves grupa izpildīja savu aktuālo hitu ""Get Out Of Your Own Way", bet dziesmas izskaņā Bono, ironizējot par nesenajiem Donalda Trampa izteikumiem, ASV karoga krāsām rotātā ruporā sauca: "Lai svētītas "sūdu bedres valstis", jo tās mums devušas amerikāņu sapni."

Jāpiebilst, ka "U2" priekšnesumu pieteica Kubā dzimusī dziedātāja Kamilla Kabello, daloties ar savas ģimenes ieceļošanas stāstu un mudinot atbalstīt gados jaunus imigrantus.

'Tears in Heaven' Lasvegasas terorakta upuru piemiņai

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Aizkustinošs mirklis "Grammy" ceremonijā bija muzikāls veltījums tiem mūzikas faniem, kuri aizvadītā gada 1. oktobrī gāja bojā teroraktā "Route 91" festivālā Lasvegasā. Traģiskajā apšaudē gāja bojā 58 cilvēki, bet vairāki simti tika ievainoti.

Ceremonijā ar Ērika Kleptona dziesmas "Tears in Heaven" akustisku versiju uzstājās country mūzikas mākslinieki Marena Morisa, Eriks Čērčs un Osbornu brāļi. Visi šie mūziķi Lasvegasā bija uzstājušies liktenīgajā nedēļas nogalē.

"Mēs gribējām sanākt kopā un godināt to skaisto, mūziku mīlošo dvēseļu piemiņu, kas tik nežēlīgi tika mums atņemtas," ceremonijā teica mūziķi.

Dziesmas laikā uz lielā ekrāna tika projicēti bojā gājušo vārdi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!