LNO skanēs komponista Gustava Mālera Pirmā un Piektā simfonija
Foto: Jens Gerber
Jau šajā nedēļas nogalē īpašs notikums gaidāms Latvijas Nacionālajā operā – divos vakaros klausītājus gaida unikāla tikšanās ar diviem izcilā komponista Gustava Mālera meistardarbiem Andra Nelsona lasījumā – 13. oktobrī Leipcigas "Gewandhausorchester" izpildījumā tiks atskaņota Pirmā simfonija, savukārt 14. oktobra koncertā – Piektā simfonija.

Austriešu komponists un diriģents Gustavs Mālers dzimis 1860. gada 7. jūlijā Kalištē, Bohēmijā (tagad Čehija) un miris 1911. gada 18. maijā Vīnē, Austrijā. Savas dzīves laikā Mālers tika uzskatīts par vienu no pasaules labākajiem diriģentiem, taču viņa mūzika Vīnes mūzikas elites aprindās neguva visai lielu uzmanību. Piemēram, Mālera radīto Pirmo simfoniju viņa kolēģi reiz nosauca par "svešinieku mūzikā" un "bezformīga pūļa jūkstu". Tā laika mūzikas kritiķis Roberts Hiršfelds izteicās, ka Mālers gluži vienkārši nevēloties, lai kāds viņu ņemtu par pilnu, tādēļ simfonijas fināls esot mūslaiku vareno mūzikas ģēniju augstprātības satīra.

Mūsdienās Mālers tiek uzskatīts par vienu no ievērojamākajiem romantisma un agrīnā modernisma komponistiem. Tieši Pirmo simfoniju, ko komponists pats reiz nosauca par savu sāpju bērnu, dzirdēsim 13. oktobra vakarā Latvijas Nacionālajā operā. Pirmā simfonija, kas zināma arī ar nosaukumu "Titāns", tapusi 1888. gadā Leipcigā. Pirmo reizi tā atskaņota 1889. gadā Budapeštā paša komponista vadībā, taču simfonija nespēja uzrunāt klausītājus. Taču komponists turpināja strādāt, un tikai 1899. gadā, 10 gadus pēc skaņdarba pirmatskaņojuma šī simfonija tika pabeigta. Simfonija ir aptuveni 55 minūtes gara, tādēļ "Titāns" uzskatāms par vienu no īsākajām komponista kompozīcijām, taču orķestri visā pasaulē to regulāri atskaņo savos koncertos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!