Atcelts trešdien, 21. aprīlī, plānotais Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO), somu diriģenta Tāvi Oramo un stāstnieka Goran Gora multimediālais koncerts no cikla "Simfoniskais hits ar Goran Gora".
Kā informē organizatori, klausītāji gan muzikāli, gan vizuāli ar komiksu estētikā veidotiem video tiks iepazīstināti ar somu komponista Žana Sibēliusa "Tuonelas gulbi" un Sesto simfoniju, kā arī ar latviešu pazīstamāko valsi – Emīla Dārziņa "Melanholisko valsi".
"Simfoniskais hits ar Goran Gora" ir multimediāls koncertcikls ar pievienoto izglītojošo vērtību, kuru LNSO klausītājiem piedāvā jau kopš 2014. gada. Tas visupirms domāts jauniešiem, taču dod iespēju arī jebkura cita vecuma interesantiem bez pieredzes klasiskās mūzikas baudīšanā aizraujošā veidā iepazīt šo mūzikas jomu.
Cikla koncertos dziesminieks Goran Gora klausītājiem atklāj skaņdarba rašanās laikmeta kontekstu, zīmīgākās vēsturiskās detaļas, komponista dzīvesstāstu, kā arī interesantas skaniskas nianses, kurām jāpievērš uzmanība mūzikas klausīšanās laikā. Asprātīgo, viegli uztveramo stāstu autors ir rakstnieks Jānis Joņevs — "Jelgava-94" autors un JRT daudzsēriju mākslas filmas "Aģentūra" scenārija līdzautors. Animāciju idejas autors ir "Purvīša balvas" laureāts, mākslinieks Krišs Salmanis, un animāciju režisors ir daudzu multimediālu uzvedumu autors Roberts Rubīns.
21. aprīļa koncertā līdzās tiks likti Emīls Dārziņš (1875–1910) un Žans Sibēliuss (1865–1957) – divi komponisti, kuru attiecības ir sarežģītas. Emīlam Dārziņam liktenīgu nelaimi nesa somu kolēģa "Tuonelas gulbis" – tieši šī opusa atdarinājumu piedēvēja Dārziņa skaņdarbam "Vientuļā priede". Jūtīgais komponists, sagrauts par tādu apvainojumu, sadedzināja partitūru kamīna liesmās. Tā nu nekad neuzzināsim, kā skanēja Dārziņa "Vientuļā priede", taču mums vismaz palicis izcilais, jūtīga lirisma pilnais "Melanholiskais valsis", kura partitūru izdevās atjaunot. Koncertā varēs dzirdēt arī Dārziņa mūzai liktenīgo Sibēliusa poēmu "Tuonelas gulbis". Programmu vainagos Sibēliusa Sestā simfonija. Zīmīgi, ka visas kompozīcijas LNSO izpildīs Sibēliusa tautieša – jaunā somu multitalanta Tāvi Oramo vadībā.
Kā raksta koncerta rīkotāji, pateicoties mūsdienīgajai pieejai mūzikas atskaņojumos, Tāvi Oramo reputācija kritiķu acīs uzņem straujus apgriezienus, solot viņam spožu nākotni. Kā rezidences mākslinieks viņš darbojies somu orķestrī "Tapiola Sinfonietta", savukārt 2020. gadā bijis "VocalEspoo" festivāla mākslinieciskais direktors. Oramo ir arī atzīts tenors. Diriģēšanas un dziedāšanas dubultā loma, kā arī klarnetista un elektroniskās mūzikas radītāja prasmes spēcīgi ietekmē Oramo repertuāra izvēli, sākot no improvizācijas līdz daudzdisciplīnu sadarbībai.