Jaunās mūzikas festivāls 'Arēna' atzīmēs 20 gadu jubileju
Foto: Publicitātes attēli
Šoruden jaunās mūzikas festivāls "Arēna" noritēs īpašā jubilejas zīmē – 2021. gadā festivāls notiks jau 20. reizi. Atskatoties uz bijušo un raugoties nākotnē, tas tiks ieskandināts jau septembrī, piedāvājot tiešsaistē sekot raidierakstu ciklam "Arēna runā". Tās būs sarunas par mūsdienu mūziku un mākslu Latvijā un pasaulē, kurās komponists Andris Dzenītis, kurš ir viens "Arēnas" radītājiem, tiksies ne vien ar labi zināmiem mūziķiem, bet arī ar dažādu citu jomu pārstāvjiem. Festivāla jubilejas gaidās "Facebook" platformā notiks arī "Arēnas" atmiņu vakari, pāršķirstot spilgtākās, 20 gadu laikā videoierakstos fiksētās muzikālo notikumu lappuses. Savukārt uz koncertiem "Arēna" klausītājus aicina no 16. līdz 27. oktobrim.

"Arēna" pirmoreiz notika 2002. gadā, un zīmīgi, ka viens no tās idejas autoriem bija arī diriģents Kaspars Putniņš, kura pārziņā ir šīgada festivāla atklāšanas koncerts "Štokhauzens un latvieši", kas 16. oktobrī notiks Rīgas Sv. Jāņa baznīcā. Sadarbojies ar izciliem pasaules līmeņa kolektīviem un rosinājis virkni jaundarbu tapšanu, arī šoreiz kopā ar paša izloloto Latvijas Radio kora grupu Putniņš piedāvās izcilu programmu. Skanēs fragmenti no vācu avangarda meistara Karlheinca Štokhauzena (Karlheinz Stockhausen) leģendārā opusa "Stimmung", kas rakstīts sešām balsīm un sešiem mikrofoniem un balstīts uz pārpasaulīgi skaistām virstoņu rindām. Turpat blakus arī Viļņā dzīvojošā Mārtiņa Viļuma "Lux aeterna, Children of Lir" jaunā versijā, kā arī Vīnē mītošās Santas Ratnieces uz "Nunc Dimittis" jeb Svētā Simeona slavas dziedājuma balstītā jaundarba "Nakts gaisma" pirmatskaņojums.

Šo abu spilgto latviešu skaņražu mūzika vairākkārt bijusi "Arēnas" uzmanības lokā. Šoreiz pirmatskaņojumu piedzīvos pat divi Ratnieces opusi. Viņas mūziku savā repertuārā iekļāvis arī Nīderlandes "Scordatura Ensemble", kas Latvijā viesosies 17. oktobrī, kad Reformātu baznīcā ieskandinās programmu "Tonality Flux – the Amsterdam Partch Project". Īpašu uzmanību šis kolektīvs pievērš neierastiem instrumentiem un to netradicionāliem skaņojumiem un intonēšanas iespējām, kā arī šajos jautājumos specializētā amerikāņu avangardista Harija Pārča (Harry Partch) atstātajam mantojumam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!