Foto: Linda Strauta-Brauere
Latvijas Mākslinieku savienības galerijā, izstādē "Маріуполь не скорний" / "Mariupole–nesalauzta" 27. decembrī pulksten 19 notiks laikmetīgās kamermūzikas ansambļa "Trio Metamorfoze" koncerts. Kā vēsta koncerta rīkotāji, klausītājiem tiks piedāvāta klusināta un meditatīva programma "Krustceles", atgādinot par sirdsapziņu un par dzīvības vērtību.

"Ziemassvētku laiks ietver sevī pārdomas par atdzimšanu, cilvēcību un dzīvības trauslumu. Koncerta programma "Krustceles" ir radošās komandas – izpildītāju un komponistu, dziļi emocionāla un garīga refleksija par dzīvības un brīvības tēmu Ukrainas kara kontekstā," vēsta organizatori.

Ar Santas Ratnieces, Platona Buravicka un Aleksandra Ščetinska skaņdarbu atskaņojumu mūziķes pauž līdzpārdzīvojumu. Programmā ir iekļauti divi jaundarbi, kas tapuši pārdomās un skumjās par traģisko karu Ukrainā – komponistes Madaras Pētersones kompozīcija "Bezdelīga" divām flautām, klavierēm un elektronikai un japāņu komponistes Takako Ono "Pravietojuma putni" divām flautām un klavierēm, kas piedzīvos pasaules pirmatskaņojumu.

Divas stundas pirms koncerta - no pulksten 17 līdz 19, koncerta apmeklētājiem tiks piedāvāta iespēja apmeklēt Latvijas Mākslinieku savienības muzeju un izstādi "Маріуполь не скорний" / "Mariupole–nesalauzta", kā arī grafikas radošās darbnīcas.

"Trio Metamorfoze" mūziķes – flautistes Liene Dobičina, Zane Jurēvica un pianiste Zane Rubesa – savu augstvērtīgo māksliniecisko sniegumu apliecinājušas koncertos, konkursos un festivālos Latvijā un daudzviet Eiropā. Savā radošajā darbībā trio vēlas akcentēt 21. gadsimta kamermūzikas dažādo un niansēto skanējumu.

Izstādē "Маріуполь не скорний" / "Mariupole–nesalauzta" eksponēti mūsdienu Ukrainas un Latvijas mākslinieku darbi, kas skaudri ļauj sajust kara cirstās rētas, vienlaikus atklājot arī Ukrainas sirsdspēku, spītu un pašcieņu, kas nav ļāvusi un neļaus sagumt nežēlīga, fiziska pārspēka priekšā.

"Mēs esam nācija, kuru nevar nospiest uz ceļiem. Mēs, mākslinieki, šo ziņu gribam nest pasaulē, uzrunājot starptautisko sabiedrību ar audekla un krāsas starpniecību," saka izstādes kurators, mākslinieks no Mariupoles Valērijs Juričkovskijs.

Izstāde apskatāmi trīsdesmit četru autoru darbi, kas tapuši gan pirms kara, gan kara pirmajās dienās, gan tad, kad demokrātiskā pasaule elpu aizturējusi sekoja līdzi Azovstaļ aizstāvju varonīgajai cīņai aplenktajā Mariupolē. Izstādē iekļauts arī Lietuvas mākslinieka Jurija Grigoroviča gleznota dokumentālista Manta Kvedaraviča portreta kompozīcija, tā gluži personiski atgādinot par okupantu pastrādātajiem kara noziegumiem Mariupolē.

Ieeja pasākumā ir bezmaksas. Ielūgumi pieejami "Biļešu paradīzes" kasēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!