Šī gada 8. oktobra vakarā Lielajā ģildē uzstāsies pasaulsslavenais "Quatuor Ébène", kas nupat, 4. oktobrī, saņēma prestižo "Gramophone" balvu kamermūzikas kategorijā. Ar šo koncertu tiks atklāts ikgadējais "Rudens kamermūzikas festivāls".
Kā "Delfi" informē festivāla rīkotāji no VSIA "Latvijas Koncerti", šī nav pirmā reize, kad ansamblis saņem prestižo apbalvojumu, mākslinieki to ieguva arī pagājušajā – 2022. gadā. Ar izciliem panākumiem ansamblis koncertē visā pasaulē, izpildot gan stīgu kvarteta tradicionālo repertuāru, gan iedzīvinot neakadēmiskās mūzikas žanrus. Svētdien, 8. oktobrī, klausītājiem būs iespēja dzirdēt Jozefa Haidna Stīgu kvartetu, Bēlas Bartoka Trešo un Franča Šūberta 15. stīgu kvartetu.
Pirmos panākumus kvartets "Quatuor Ébène" guva 2004. gadā "ARD" mūzikas konkursā, nodrošinot sev tūlītēju atpazīstamību un vairākus apbalvojumus arī citos konkursos. 2005. gadā kvartetam tika piešķirta "Forbergas-Šneideres fonda" Belmonta balva, 2007. gadā kvartets bija prestižās "Borletti-Buitoni balvas" ieguvējs, bet 2019. gadā kā pirmais ansamblis balvas pasniegšanas vēsturē tika pagodināts ar Frankfurtes mūzikas balvu.
Līdzās stīgu kvarteta tradicionālajam repertuāram, kvartetam labpatīk iedzīvināt arī neakadēmiskās mūzikas žanrus. Džeza standartu un popdziesmu improvizācijas, kas aizsāktas 1999. gadā kā laika kavēklis universitātes muzicēšanas starplaikos, nu kļuvušas par "Quatuor Ébène" firmas zīmi. Šobrīd kvartets ir izdevis jau trīs neakadēmisko žanru albumus. Šo kvarteta darbības šķautni atzinīgi novērtējuši gan klausītāji, gan mūzikas kritiķi.
"Quatuor Ébène" albumi ar Bēlas Bartoka, Ludviga van Bēthovena, Kloda Debisī, Jozefa Haidna, Gabriela Forē, Fanijas un Fēliksa Mendelszonu ierakstiem ir saņēmuši vairākas mūzikas ierakstu balvas, tostarp "Gramophone", "BBC Music Magazine" un "Midem Classic" balvas.
Savu 20. jubileju kvartets svinēja ar starptautisku projektu "Beethoven Around the World" ("Bēthovens apkārt pasaulei"), laika posmā no 2019. gada maija līdz 2020. gada janvārim ierakstot visus sešpadsmit Ludviga van Bēthovena stīgu kvartetus sešos kontinentos. Projektu pēc tam vainagoja koncertu sērija Eiropas nozīmīgākajās koncertzālēs, tostarp Parīzes Filharmonijā un Frankfurtes Vecajā operā, bet citas programmas izskanējušas arī Ņujorkas Kārnegī zālē, Verbjē festivālā un Vīnes Koncertnamā.
Vēl "Rudens kamermūzikas festivāla" programmā būs dzirdami šādi koncerti:
12. oktobrī "Mazajā ģildē" koncertprogrammā "Šūberts, Mocarts, Britens. Čuksti un vēsmas" uzstāsies altists Dāvis Sliecāns un pianists Aleksandrs Kalējs. "Rudens kamermūzikas festivālā" viņi debitēs kā duets "deGlosa". Koncertā skanēs ukraiņu vecmeistara Valentīna Silvestrova "Epitāfija", Franča Šūberta "Arpeggione", Volfganga Amadeja Mocarta sonāte un Bendžamina Britena kamermūzikas šedevrs, kurā dzirdam dialogu ar renesanses meistaru – mūzikas un skumju alķīmiķi Džonu Doulendu.
13. oktobrī "Spīķeru koncertzālē" uz skatuves atgriezīsies trio "Art-i-Shock" – Guna Šnē, Agnese Egliņa un Guntars Freibergs. Programmā skanēs Pētera Vaska Tokāta un "Trīs skatieni". Tam līdzās - Andra Dzenīša "Nimbus", Platona Buravicka "Voltāža", bet svaigu partitūru trio mūziķiem veltījis Aleksandrs Avramecs, kura "Lunar Shadows" šajā koncertā piedzīvos pirmatskaņojumu.
Savukārt, 14.oktobrī "Lielajā ģildē", festivāla noslēguma koncertā uz vienas skatuves pirmoreiz tiksies diriģents Klemenss Šults un "Sinfonietta Rīga" mūziķi, kopīgi atskaņojot Tomasa Adesa "Shanty – Over the Sea", Jozefa Haidna uvertīru operai "Neapdzīvotā sala", Ludviga van Bēthovena "Otro simfoniju" un kopā ar arfisti Ievu Šablovsku un obojistu Egilu Upatnieku - šī gada jubilāra, poļu modernista Vitolda Lutoslavska "Dubultkoncertu obojai, arfai un kamerorķestrim".
"Rudens kamermūzikas festivāla" patrons ir komponists Pēteris Vasks.
Biļetes uz koncertiem ir iespējams iegādāties "Biļešu paradīze" kasēs un internetā.