Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) izsludina papildkoncertu "LNSO, Antons Ļahovskis un Tarmo Peltokoski", kas piektdien, 9. februārī, pulksten 19 norisināsies Lielajā ģildē. Kopā ar orķestri uz skatuves kāps LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Tarmo Peltokoski, kā arī pianists Antons Ļahovskis. Programmā iekļauts Sergeja Prokofjeva Otrais klavierkoncerts un Dmitrija Šostakoviča 11. simfonija. Koncerts izskanēs arī dienu vēlāk – sestdien, 10. februārī, pulksten 19 Lielajā ģildē.
Kā vēsta LNSO pārstāve Anna Babre, Tarmo Peltokoski un Antons Ļahovskis pirmo reizi uz vienas skatuves kopā ar LNSO muzicēja 2022. gada janvārī. Šis koncerts izvērtās tik emocionāli piesātināts un eksplozīvs, ka tika nolemts – orķestra jaunais mākslinieciskais vadītājs būs neviens cits kā tolaik 21 gadu jaunais soms Peltokoski, kura plaukstošā diriģēšanas karjera bija nupat sākusies. Nu ciešā un veiksmīgā sadarbība turpinās jau otro sezonu.
Savukārt šobrīd Londonā dzīvojošais pianists Antons Ļahovskis savus klausītājus regulāri priecē gan Eiropā, gan citur pasaulē. Latvijas publika Ļahovski iepazina, kad 2008. gadā viņš ieguva Grand Prix 5. Jāzepa Vītola starptautiskajā pianistu konkursā. Ļahovskis jau iepriekš sadarbojies ar pašmāju orķestriem – LNSO un Liepājas Simfonisko orķestri.
Koncertā pianists pievienosies Sergeja Prokofjeva Otrā klavierkoncerta lasījumā. Opuss komponēts 1913. gadā un publika to uztvērusi divējādi – viena puse to uzskatījusi par enerģisku un kopumā veiksmīgu, taču otra – par pārāk modernu un laikam nepiemērotu. Tomēr šobrīd skaņdarbs kļuvis par visā pasaulē iemīļotu klasiku. Koncertu komponists veltījis sava drauga Maksimiliāna Šmidhofa piemiņai – mūzikā dziļai emocionalitātei mijoties ar dzelžainu precizitāti un tehniku.
Dmitrija Šostakoviča 11. simfonija (1957) solminorā atspoguļo "Asiņainās svētdienas" notikumus, kas kļuva par 1905. gada revolūcijas aizsākumu. Pats komponists to dēvējis kā piemiņu revolūcijā kritušajiem. Tās partitūrā, kā jau visā Šostakoviča daiļradē – daudz muzikālu atsauču un pārdomu pilnu zemtekstu. Simfonijas I daļa – kā dramatiska prelūdija; II daļa stāsta par 9. janvāra traģiskajiem notikumiem, III daļa – veltījums revolūcijā kritušajiem, IV daļa – cīņasspars, mērķtiecība un triumfāls fināls, kas vēsta – nekas nav bijis velti.
Biļetes iespējams iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.