Baņuta Rubess, Te bija Brunis
Foto: Latvijas Mediji

Šī gada 17. decembrī pulksten 18 kultūrtelpā "Hanzas perons", Rīgā notiks nule iznākušā Baņutas Rubess romāna "Te bija Brunis" atvēršanas pasākums, kur kopā sanāks Rubess dzimtas pārstāvji un ģimenes draugi, lai dalītos atmiņās par uzņēmēju, sabiedrisko darbinieku un latviskās dzīves sargātāju trimdā Bruno Rubesu.

Kā "Delfi" informē grāmatas izdevējs "Latvijas Mediji", ar šo romānu tiks aizsākta jauna sērija "Latvijas gēns", kas iecerēta kā vēstījums par ievērojamu un atpazīstamu latviešu dzīves gaitām un ieguldījumu latviskās pašapziņas uzturēšanā. Sērijā gaidāmi gan Janas Egles, gan Jāņa Joņeva, gan Daces Rukšānes u.c. autoru darbi.

Aicinot ikvienu uz jaunās grāmatas atvēršanas svētkiem, Baņuta Rubess atklāj: "Man tas būs ļoti liels notikums, satikties ar latviešu lasītāju, jo grāmata netika rakstīta latviešu lasītājam, tā tika rakstīta lasītājam, kam ne sevišķi interesē Latvijas vēsture un kas arī neskrietu un neķertu grāmatu par Latviju. Mans piemērs vienmēr ir – vai es lasītu grāmatu par Moldovu? Varbūt jā, varbūt nē, mani būtu jāiekārdina. Bet vai es lasītu grāmatu par jogu kara laikā, vai par jauniešiem, kuri piespiesti karot? To gan, šīs vispārējās tēmas mani varētu interesēt. Vai, piemēram, kā tikt galā ar traumu, tas mani interesētu. Es gribu pievilināt lasītāju, lai viņš lasa katru nodaļu."

Lai gan autore savu literāro veikumu dēvē par romānu, liela daļa tajā rakstītā ir memuāri un uz faktiem balstīta vēsture, tādējādi iekļaujoties plašajā un visaptverošajā žanrā, ko sauc par radošo nedaiļliteratūru, norāda izdevēji Daudzi no romāna varoņiem ir reālas vēsturiskas personības, kuru atainojumā izmantots nevis vispārpieņemtais sabiedrības viedoklis par konkrēto cilvēku, bet gan paša Bruno Rubesa skatījums uz lietām un notikumiem.

Publicists Pauls Raudseps, daloties iespaidos par lasīto, atzīst: "Neviens cits manis lasītais darbs nav devis tik labu ieskatu jauna, Latviešu leģionā iesauktā vīrieša pieredzē gan kara laikā, gan pēc tam gūstekņu nometnē Rietumos. Turklāt vairāki darba elementi padarīs to saistošu jaunākās paaudzes lasītājiem, kuriem leģiona tematika citkārt varētu likties novecojusi. Stāsts, kā meita meklē informāciju par tēva kara gaitām, met tiltu pāri laikam un ļauj ar šo stāstu identificēties mūsdienu jaunietim."

Baņuta Rubess (1956) ir Kanādā dzimusi latviešu režisore, starptautiska līmeņa pasniedzēja un konsultante, kā arī rakstniece.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!