Ebenezers Skrūdžs, slavenais Ziemassvētku spoku stāsts un tā dažādās versijas
Foto: Vida Press. Kadrs no filmas "Christmas Carol" (2009)

1843. gada decembrī, neilgi pirms Ziemassvētkiem, britu veikalu plauktos parādījās jau tobrīd ļoti populāra rakstnieka Čārlza Dikensa jaunā grāmata – "Ziemassvētku dziesma prozā jeb Ziemassvētku spoku stāsts" (A Christmas Carol). Kopš tā laika, piedzīvojot daudzus jo daudzus atkārtotus izdevumus, šis darbs veikalu plauktus nav atstājis. Tas kļuvis par vienu no Dikensa un Viktorijas laikmeta slavenākajiem literāriem tekstiem, kas mūsdienās turpina dzīvot ne tikai oriģinālā, bet arī caur simtiem dažādu interpretāciju teātrī, kino, televīzijas seriālos un citur. Pat ja jūs neesat lasījuši "Ziemassvētku dziesmu", tās stāsts noteikti ir jums zināms.

"Ziemassvētku dziesma" sākas drūmā Ziemassvētku vakara Londonā. Ebenezers Skrūdžs, vecs, skops un īgns veikalnieks, kas allaž lūko pēc izdevīga darījuma, šos svētkus no sirds neieredz. "Viņš bija ciets un ass kā tāds krams, no kura nekāds tērauds ne reizi nav izšķīlis kaut cik dāsnu uguni, noslēpumains, noslēdzies un vienpatnīgs kā austere," rakstīja Dikenss. Skrūdžs atsakās ierasties uz ģimenes svētku vakariņām, negrib ziedot nabadzīgajiem un tikai caur zobiem piešķir brīvdienu atalgojumu vienam no saviem padotajiem.

Ziemassvētku naktī Skrūdžu apciemo viņa biznesa partnera Džeikoba Mārlija rēgs, kas klīst pa pasauli, sapīts smagā ķēdē, kas darināta no naudas skapjiem, atslēgām un dzelzī kaltiem makiem. "No katra cilvēka tiek prasīts," saka rēgs, "lai gars, kas viņā mājo, brīvi staigātu savu līdzcilvēku vidū un izceļotos tuvu un tālu. Un, ja šis gars nekur nav devies dzīves laikā, tas ir notiesāts uz klaiņošanu pēc nāves." Mārlijs saka, ka Skrūdžam vēl ir iespēja izvairīties no tāda likteņa – viņu apciemos trīs gari, kuros viņam ir jāieklausās. Šie gari – savdabīgi morāles ceļveži – parāda Skrūdžam viņa pagātni, tagadni un nākotni, tādējādi ļaujot paskatīties uz savu dzīvi un tajā izdarītajā izvēlēm no cita skatupunkta. Alkatība, dzīšanās pēc naudas, vēsa attieksme pret līdzcilvēkiem – tas ne tikai padara nožēlojamu Skrūdža tagadni, bet arī novedīs viņu pie pilnīgas aizmirstības, kad pie novārtā atstāta kapakmens neviens viņu pat nepieminēs, neviens neskums par viņa aiziešanu viņpasaulē.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!