Iveta Vecenāne ‘Vectētiņš Antontiņš un mēs’
Izdevniecībā "Liels un mazs" nāk klajā jauns latviešu oriģināldarbs bērniem - mākslinieces Ivetas Vecenānes uzrakstītā un ilustrētā grāmata "Vectētiņš Antontiņš un mēs".

 

Tā turpina izdevniecības "Liels un mazs" un Swedbank kopīgo bērnu kultūras projektu "Mazais būs liels", kas jau trešo gadu bagātina kultūras piedāvājumu Latvijas bērniem.

Šī grāmata ir aizraujoša kā laukos pavadīta vasara. Dzīvē ne katram bērnam ir lauku mājas skaista Latgales ezera krastā, kur kopā ar vecmāmiņu un vectētiņu mīt govs, zirgs, suņi, kaķi un vistas, kur ar laivu var doties makšķerēt, bet ratos  braukt pēc meža zemenītēm. Grāmatā pie lauku dzīves un draudzīgas dzimtas siltuma tiek katrs lasītājs. Dzīves gudrība, dabas un tradīciju izjūta stāstos par reālas mūsdienu Latgales sētas notikumiem iet roku rokā ar jokiem un nedienām, ko ap sevi saceļ allaž nemierīgais vectētiņš Antontiņš. Maziem pilsētniekiem grāmata vienlaikus būs arī lauku dzīves enciklopēdija, kas paplašinās viņu redzesloku, parādot, kāds pienam sakars ar govi, darbam ar mīlestību un ikdienai ar svētkiem.

Pirmā šī cikla grāmata "Mans vectētiņš Antontiņš" iznāca 1999. gadā, un toreiz Vaira Vīķe-Freiberga, iesakot manuskriptu izdošanai, rakstīja: "Tas ir ārkārtīgi oriģināls, dzīvs un svaigs darbs, kas būs vienādi pievilcīgs gan maziem bērniem, gan viņu vecākiem".

Otrais stāsts par vectētiņa Antontiņa dzimtu vienlīdz lielu vērību velta katram tās piederīgajam - vecmāmiņai, mazākiem un lielākiem bērniem, viņu emocionālajai māmiņai, radiem, draugiem, kaimiņiem, un katrai dzīvai radībai no baltā zirga līdz sīkam cālītim. Patiesībā kā draugi mājās šķiet pat daudzas nedzīvas lietas - vecmāmiņas krāsns, vectētiņa pārkrāsotā automašīna, noslēpumainā pirtiņa vai paša uzmeistarotā mājiņa uz riteņiem. Grāmata rāda katra vietu un vērtību stiprā kopībā.

Autore lauku cilvēkus un vidi neidealizē, bet mīl un saprot, tādēļ grāmatas kopnoskaņa ir tik pilnasinīga un pozitīva. Dokumentālais stāsts par ikdienu un svētkiem nesapinas sadzīviskā juceklī. Daudzie mazie notikumi ieaužas lielā rakstā, un kļūst redzams mūsdienu dzīves kopsakars ar dabu un senatnīgo pasaules redzējumu, kurā kopā ar prātu valda arī dvēsele.

Viena no grāmatas pirmajām lasītājām, mūziķe Ilga Reizniece raksta: "Te katra diena kā kino, katra diena ar piedzīvojumiem. Īstiem. Tikpat īstiem kā gurķi no dobes un ķirši no koka. Un cilvēki vēl īstāki. Ar savām vājībām un lielumu, stiķiem un niķiem, tradīciju un neatkārtojamību. Iveta par to visu raksta tik dzīvi un ar tādu mīļumu, ka liekas - es pati to redzu, izbaudu un piedzīvoju."

Tekstilmāksliniece Iveta Vecenāne, kas labi pazīstama ar darbiem gobelēna, apgleznota zīda un citās tehnikās, Antontiņa dzimtas gaitas krāšņi ilustrējusi ar zīmējumiem un fotogrāfijām. Arī grāmatas dizainu veidojusi tekstilmāksliniece - Ūna Laukmane, kas jau vairākus gadus veiksmīgi strādā arī grāmatu ilustrāciju un dizaina jomā.

28. februārī, plkst. 17.00 Ķīpsalas hallē, grāmatas atvēršanas svinībās, kas iekļausies "Latvijas Grāmatu Izstādes 2009" kultūras programmā, piedalīsies gan māksliniece Iveta Vecenāne, gan vairāki viņas grāmatas varoņi. Notiks Irbju pulcēšanās un par putnu vārdiem, ko latvieši dod cilvēkiem, kā arī par vectētiņa Antontiņa skolas - Ludzas rajona Cirmas skolas un citu mazo Latgales skolu likteni stāstīs LU profesore Janīna Kursīte. Sanākušie lasītāji varēs aplūkot dažus Ivetas Vecenānes mākslasdarbus, klausīties dziesmās, muzicēt un iet rotaļās kopā ar Zani Šmiti un citiem folkloras zinātājiem, piedalīties konkursā "Stāsts par manu vectētiņu" un pastrādāt Vectētiņu izkrāsošanas darbnīcā. Pasākumu vadīs grāmatas redaktore, dzejniece Inese Zandere.
Īpašie pasākuma viesi būs labākie Ludzas rajona topošā Kārsavas novada skolēni no Kārsavas, Vītolu, Aizgāršas, Mežvidu I, Mežvidu II, Salnavas un Pudinavas skolas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!