Klajā laists trimdas māksliniekam Fridriham Miltam veltīts albums
Foto: Publicitātes foto
"Fridrihs Milts, kura dzīve aizritēja starp Pārdaugavu un Ņujorkas centru Manhetenu, trimdas latviešu uztverē kļuvis par leģendāru personību," tā par mākslinieku izsakās grāmatas sastādītāja Dace Lamberga.

Albumā, kas nāk klajā vienlaikus ar mākslinieka gleznu izstādi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, reproducēti ap 120 Fridriha Milta darbi, ieskaitot skices, kas datējami sākot ar 20. gs. 20. gadu beigām līdz pat 90. gadiem. Teksta daļā līdzās Daces Lambergas mākslinieka portretam un Voldemāra Avena ievadvārdiem iekļautas laikabiedru – Minjonas Kļaviņas, Eleonoras Šturmas, Ilmāra Rumpētera atmiņas, kā arī Elles ķēķa dzejnieku – Linarda Tauna, Gunāra Saliņa u. c. – veltījumi māksliniekiem.

Fridrihs Milts (1906–1993) studējis Latvijas Mākslas akadēmijā Figurālās glezniecības meistardarbnīcā, Jāņa Roberta Tillberga un Ģederta Eliasa vadībā. Mākslinieks strauji izveidojās par kritikas atzītu un sabiedrības iecienītu autoru, gleznoja gan Latvijas mākslā veicināto zemnieku dzīves tematiku, gan portretus un aktus, bet 30. gadu beigās aizrāvās ar pasteļa tehniku. 1944. gadā, kad frontes līnija skāra Latviju, Fridrihs Milts ar ģimeni devās bēgļu gaitās uz Vāciju. 1951. gadā Milts devās uz Ņujorku, kur kļuva par mājas uzraugu Elles ķēķī, Manhetenas ostas rajonā. Tieši Milta pagraba darbnīca kļuva par leģendāru latviešu radošās bohēmas centru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!