Izdota vēsturnieces Anitas Meinartes grāmata 'Antons Georgs Bose. Zīmējumi'
Foto: Publicitātes foto
Sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju (LNVM) klajā nākusi vēsturnieces Anitas Meinartes grāmata par unikālu muzeja krājumā esošu zīmējumu kopumu - Ēveles draudzes mācītāja Antona Georga Boses (1792–1860) 209 zīmējumiem, kas tapuši laika posmā no 1857. līdz 1860. gadam.

Antona Georga Boses 209 zīmējumos iekļauti 206 portreti, viena ainava un divas titullapas. Starp portretētajiem Ēveles, Vecjērcēnu, Jaunjērcēnu, Ķempēnu, Ķeižu, Ķemeres un Rencēnu muižas ļaudīm ir saimnieki, kalpi, amatnieki, muižas kalpotāji, draudzes skolas skolotājs un skolēni, rekrūši, muižas dārznieks, ķesteris, krodzinieki, ubagi un pat kāzu muzikants. Portreti ir precīzi datēti, norādot zīmēšanas gadu, mēnesi un datumu. Minēts portretētās personas vārds, uzvārds, nodarbošanās un dzīvesvieta – piederība muižai un mājām. Antona Georga Boses veikumam, kas atspoguļo tipisku lauku dzīves ainu 19. gs. vidū, nav analoga Latvijas kultūrvēsturiskajā mantojumā.

Plašākā atklātībā Boses zīmējumi nonāca 19. gs. beigās saistībā ar gatavošanos Latviešu etnogrāfiskajai izstādei 1896. gadā. Izstādē tie tika eksponēti 3. sadaļas "Antropoloģija" apakštēmā "Fotogrāfijas, zīmējumi un gleznojumi" līdzās latviešu mākslinieku Jaņa Rozentāla, Johana Valtera, Vilhelma Purvīša, Ādama Alkšņa, Artura Baumaņa u.c. mākslinieku zīmētiem zemnieku portretiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!