Foto: Publicitātes foto

Apgādā "Neputns" iznākusi mākslas zinātnieces Ilzes Konstantes grāmata "Staļina garā ēna Latvijas tēlotājā mākslā. 1940–1956", kuras tapšana aizņēmusi aptuveni 10 gadus.

"Grāmatā esmu centusies izgaismot ļoti samezgloto, politiski un sociāli slideno tēmu par Staļina valdīšanas gadiem Latvijas vizuālajā mākslā jeb, pēc tālaika terminoloģijas, tēlotājā mākslā", izsakās grāmatas autore.

Ilzes Konstantes pētījums aptver laika posmu no 1940. gada, kad Latviju okupēja Padomju Savienība, līdz 1956. gadam, kad pirmo reizi publiski izskanēja Staļina personības kultu atmaskojošās runas un Latvijā radās cerība liberalizēt staļinisko politiku. Sešpadsmit gadu posms Latvijas mākslas vēsturē līdz šim bijis viens no "baltajiem plankumiem". Ilze Konstante norāda: "Domāju, ka pašlaik ir īstais – un savā veidā arī pēdējais – brīdis, lai šo sarežģīto laikposmu vērtētu arī ar to cilvēku acīm un prātu, kas paši, kaut tolaik vēl ļoti jauni, daudz redzēja un piedzīvoja. Latvijas mākslas zinātnes visai negribīgo pievēršanos "Staļina ēnas" periodam var izskaidrot – tas nav laiks, ar ko gribētos lepoties. Turklāt jebkurš šādas ievirzes darbs nes sev līdzi lielu pārdzīvojumu, sāpīgas pārdomas, uzplēš arī rakstītājā personīgas atmiņu rētas."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!