Chernobyl
Foto: Publicitātes foto
Jūnija sākumā ar lieliem panākumiem, augstiem reitingiem, kā arī skatītāju un kritiķu atzinību noslēdzās HBO veidotais piecu sēriju miniseriāls "Černobiļa" (Chernobyl) , kas rekonstruē 1986. gada 26. aprīļa notikumus, kad notika lielākā kodolkatastrofa cilvēces vēsturē – sprādziens Černobiļas atomelektrostacijas ceturtajā blokā.

Drīzumā pēc pēdējās seriāla sērijas demonstrēšanas, "Černobiļas" scenārija autors Kreigs Meizins savā "Twitter" profilā nopublicēja grāmatu un filmu sarakstu, kas viņu iedvesmoja un palīdzēja viņam filmas tapšanā. Piedāvājam sarakstu ar sešām grāmatām, kas bijušas neatsverami avoti, lai taptu pēc iespējas patiesāks un laikam atbilstošāks seriāla scenārijs.

Jau ziņots, ka režisora Johana Renka un scenārija autora Kreiga Mezina veidotais miniseriāls "Černobiļa" pirmizrādi piedzīvoja šā gada 6. maijā (ASV) un 7. maijā (Lielbritānijā). Seriāla pēdējā sērija tika demonstrēta 4. jūnijā.

Šobrīd seriāls ir saņēmis gan kritiķu, gan skatītāju atzinību. Seriāla vērtējums starptautiskajā IMDB reitingā šobrīd ir 9,6 balles no iespējamām 10, pārsniedzot tādus pasaules kulta seriālus, kā "Game of Thrones" un "Breaking Bad".

Atgādinām, ka 2016. gadā, 30 gadus pēc Černobiļas AES katastrofas, "Delfi" publicēja vizuālās stāstniecības projektu "Černobiļai 30", par ko saņēma Latvijas Žurnālistu asociācijas izcilības balvu.

'Černobiļa. Lūgšana'


Foto: Jumava.lv

Grāmatas "Černobiļa. Lūgšana" autore ir baltkrievu žurnāliste un rakstniece, Nobela prēmijas literatūrā laureāte Svetlana Aleksijeviča. Grāmatas pamatā ir autores sarunas ar traģiskā notikuma aculieciniekiem un seku likvidētājiem. Seriāla "Černobiļa" scenārija autors Kreigs Meizins šo sauc par galveno iedvesmas avotu filmas tapšanā.

Viena no seriāla sižeta līnijām vēsta par Ludmilu Ignatjenko, ugunsdzēsēja Vasīlija Ignatjenko sievu un vēlāk atraitni. Viņas stāsts izklāstīts Aliksijevičas grāmatas pirmajā nodaļā.

Grāmata pirmo reizi tika nopublicēta 1997. gadā, tā tikusi tulkota vairākās valodās, tai skaitā latviešu, kā arī bijusi vairāku filmu un teātra iestudējumu pamatā. Grāmatas tulkojums angļu valodā ar nosaukumu "Voices of Chernobyl" (Černobiļas balsis) tika izdots 2005. gadā.

'Černobiļa 01:23:40'


Foto: Publicitātes attēli

Amerikāņu autora Endrjū Lezerborova darbs "Černobiļa 01:23:40" (Chernobyl 01:23:40) ir katastrofas hronika. Grāmata atrodams detalizēts un secīgs 1986. gada 26. aprīļa notikumu izklāsts, plašs fotomateriāls, kā arī autora stāsts par paša ceļojumu uz Černobiļu.

Seriāla scenārija autors Kregs Meizins šo grāmatu sauc par fantastisku ceļojuma piezīmju un pētnieciskā darba sintēzi, kas viņam ļoti palīdzējusi filmas tapšanā.

'Liesmās: Černobiļas stāsts'

Foto: Publicitātes attēli

Kā viens no darbiem, kas palīdzējis precīzi rekonstruēt notikumu gaitu Černobiļas katastrofas laikā, tiem minēts arī britu rakstnieka un vēsturnieka Pīrsa Pola Rīda darbs "Liesmās: Černobiļas stāsts" (Ablaze: The Story of Chernobyl). Autors skrupulozi minūti pa minūtei izklāstījis 1986. gada 26. aprīļa un turpmāko dienu norises, kā arī aprakstījis to ļaužu likteņus, kuri piedalījās katastrofas likvidēšanā, kā arī fiksējis līdzās atomelektrostacijai dzīvojošo cilvēku atmiņas.

Kregs Meizins to uzskata par lielisku darbu tieši no Rietumu vēsturnieka perspektīvas. "Lai gan nedaudz novecojusi, tā spoži ataino tā laika notikumus," raksta seriāla scenārija autors.

'Černobiļas burtnīca'


Foto: Publicitātes attēli

Viena no zināmākajam un arī pirmajām grāmatām, kas tika sarakstītas par Černobiļas AES katastrofu ir "Černobiļas burtnīca" (Чернобыльская тетрадь/Truth about Chernobyl), kuras autors ir inženieris un publicists Grigorijs Medvedjevs. Viņš Černobiļas AES strādāja 70. gados. Grāmatu autors sarakstīja uzreiz pēc katastrofas, tomēr pirmo reizi tā tika nopublicēta vien 1989. gadā.
Grāmatas priekšvārdā fiziķis un disidents Andrejs Saharovs "Černobiļas burtnīcu" nodēvējis par kompetentu un bezbailīgi taisnīgu stāstu par Černobiļas traģēdiju.

Šo grāmatu seriāla scenārija autors sauc par obligātu, ikvienam, kurš interesējas par traģēdiju. Kregs Meizins to sauc par lielisku sava laika vēsturisko apstākļu un padomju zinātniskās pieejas liecību.

'Černobiļas mantojums'


Foto: Publicitātes attēli

"Černobiļas mantojums" (The Legacy of Chernobyl) ir vēl viena grāmata seriāla obligātās literatūras sarakstā. Turklāt tā vēsta jau par laiku pēc katastrofas Černobiļas AES un traģēdijas seku likvidēšanu.

Grāmatas autors ir zinātnieks un disidents Žoress Medvedjevs, kurš no 1990. līdz 1992. gadam strādāja radiobioloģiskajā ekspedīcijā radioaktīvajā piesārņojuma zonā. Grāmata sarakstīta 1992. gadā angļu valodā.

'Černobiļa'


Foto: Publicitātes attēli

Dokumentālā stāsta "Černobiļa" ("Чернобыль") autors ir ukraiņu zinātnieks, rakstnieks un publicists Jurijs Ščerbaks, kurš to bija iecerējis kā "māksliniecisku Černobiļas AES avārijas iemeslu izmeklēšanu".

Grāmata tika sarakstīta drīz pēc katastrofas un tās saturs pamatā ir balstīts aculiecinieku stāstos. Faktiski tā bija pirmā grāmata, kurā tika mēģināts rekonstruēt avārijas dienas gaitu un notikumus.
Kregs Meizins saka, ka šajā grāmatā atrodamas apbrīnojamas lietas, kas parāda krievu un ukraiņu reakcijas un notikušo. Tāpat tajā atrodami lieliski dialogi, kas iedvesmojuši seriāla scenāriju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!