Foto: Didzis Grodzs

Otrdien, 9. jūlijā, topošajā mākslas centrā "Zuzeum" tika atvērta apgādā "Neputns" klajā nākusī Asnates Smelteres grāmata "Piecdesmit gadi Rīgas modē", kas ir atmiņu un pārdomu stāsts par viņas ilgo un veiksmīgo ceļu modes industrijā, kas aizsācies jau 20. gadsimta 60. gados ar modeles gaitām tolaik visā Padomju Savienībā plaši pazīstamajā Rīgas Modeļu namā un žurnālā "Rīgas Modes".

Savukārt 90. gados atvadījusies no modes skatuves, Asnate Smeltere jau neatkarīgajā Latvijā izveidoja elegances cienītāju augsti vērtēto zīmolu "Salons A", kas, reprezentējot vietējās modes labākās tradīcijas, turpināja pastāvēt vairāk nekā 20 gadu.

Grāmatas divas daļas iezīmē krasi atšķirīgus laikposmus pirms un pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, kuri tikpat atšķirīgi atspoguļojas arī modes jomā. Pirmajā Asnate Smeltere stāsta par savu ienākšanu Rīgas Modeļu namā un ilggadējo pieredzi tajā, par tā vadītājām, tērpu māksliniecēm un manekenēm, par leģendārās Rīgas modes tapšanu ikdienā un tērpu skatēm, par fonā esošo padomju dzīves īstenību un tai ekskluzīvo privilēģiju – izbraukumiem uz modes prezentācijām ārvalstīs. Grāmatas otrā daļa veltīta "Salona A" tapšanai un tā pastāvēšanas gados gūtajai pieredzei, kas ietvērusi gan spožumu, gan postu – neatradis atbalstu privatizācijas cīņās, iecienītais salons savu veiksmīgo darbību bija spiests izbeigt.

"Piecdesmit gadi Rīgas modē" nav uztverama kā visaptverošas Latvijas modes vēsture – tas ir personisks atmiņu stāsts, kurā autore raksturo laikmetu un modi vienīgi caur pašas pieredzi, runā tikai par notikumiem, kuros pati bijusi klāt, un piemin cilvēkus, kas bijuši nozīmīgi viņas profesionālajā dzīvē. Un tomēr grāmata vienlaikus ir arī nozīmīga vēsturiska liecība par veselu pusgadsimtu Latvijas modē, par modi kā neatņemamu Latvijas kultūras daļu un dzīvīgs laikmeta spogulis, līdz ar to vērtīgs devums vēl veicamajā Latvijas modes vēstures apzināšanā.

"Mēs esam tik bezgala dažādi. Dažādi saprotam, kas skaists, kas ne, kas slikts, kas labs. Mēs runājam dažādās valodās, dzīvojam tik dažādas dzīves. Bet laika attēls saka: jūs tomēr esat līdzīgi! Kam? Jūs esat līdzīgi savam laikam. Mode ir tā līdzība, kas mūs visus vieno mūsu kopīgajā laikā. Pat tad, ja mēs to nenojaušam," grāmatas noslēgumā raksta autore.

Izdevumu papildina bagātīgs fotogrāfiju, zīmējumu un skiču klāsts no autores ģimenes arhīva, žurnāla "Rīgas Modes" lappusēm, kā arī dokumentāli attēli no muzeju, arhīvu un privātām kolekcijām. Izdevuma projekta vadītāja – Sandra Krastiņa, māksliniece – Inta Sarkane.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!