Foto: Alfrēds Stinkulis
Kultūras menedžmenta centrs "Lauska" laidis klajā Alfrēda Stinkuļa autobiogrāfiju "Mati sarkanā vējā". Grāmata ir atklāta un personīga liecība par Padomju laikmeta Latviju, kurā citādākais un neatkarīgais tika visādi apspiests un nīcināts.

Alfrēds Stinkuls, draugu lokā pazīstams kā Fredis, 20. gadsimta 70. un 80. gados bija viens no spilgtākajiem hipiju kustības pārstāvjiem Latvijā. Grāmatā aprakstītas epizodes ar daudziem mūsdienās zināmiem mūziķiem, dzejniekiem, māksliniekiem, kā Andris Grīnbergs, Ieva Akuratere, Valdis Muktupāvels, Pits Andersons un citi. Šī jauniešu kustība, kura iedvesmojās no Rietumos valdošām mūzikas strāvām, uzvedības un ģērbšanās stila, vienlaicīgi bija nevardarbīga pretošanās valdošajam padomju režīmam, ar kuras pārstāvjiem regulāri sanāca konfliktsituācijas. Grāmata ir spilgta laikmeta liecība un reizē personīgs skatījums, kas ievietojams sociālās un kultūras atmiņas darbu sarakstā. Autora atmiņās ir daudz spilgtu stāstu, kuros parādās gan kultūras darbinieki, gan arī politiskie disidenti, tai skaitā Gunārs Astra.

Lai nebūtu ikdienā jāsastopas ar naidīgo padomju ideoloģiju, Alfrēds ilgstoši strādājā Brīvdabas muzejā par naktssargu, kā arī iemācījās mēbeļu tapsēšanas un grāmatsiešanas arodus, ar kuriem varēja diezgan neatkarīgi nopelnīt sev iztiku un plānot savu laiku. 1970. gadu sākumā Alfrēds ar draugiem iegādājās lauku mājas "Mežuplejas" pie Skujenes, kur iecerēja nodibināt komūnu, lai iekoptu latviešu viensētu un nodarbotos ar lauku darbiem, kā arī lai varētu dzīvot saskaņā ar dabu, savu pārliecību, senču tradīcijām un būt neatkarīgam no valdošā režīma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!