Bērnu grāmatu izdevniecībā "Liels un mazs" izdots dzejnieka Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājums bērniem "Jandāliņš" ar Lotes Vilmas Vītiņas ilustrācijām, portālu "Delfi" informē izdevniecības pārstāvji.
"Jandāliņā" atkal satiekas Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājumos sastapti varoņi – tēti, mammas un viņu mazuļi, kuru sīkās roķeles stingri sagrābj savus vecākus kā ķīlniekus, liekot viņiem gan rūpēties un raizēties, gan priecāties un spēlēties, kopā ar bērniem apgūstot pasaules kārtību.
Izdevniecība norāda, ka Vērdiņa dzejoļi bērniem un viņu vecākiem maigi preparē ģimenes un visplašākā spektra Latvijas sabiedrības sociālās problēmas, ar precīziem tēliem trāpot dzīves realitātes jūtīgajos punktos.
Grāmatas atvēršanas pasākums notiks 4. novembrī pulksten 14.00 Rīgas Grāmatu svētku laikā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Dzejnieks un atdzejotājs Kārlis Vērdiņš ir viens no autoriem, kura ienākšana un palikšana bērnu literatūrā cieši saistīta ar izdevniecību "Liels un mazs". "Burtiņu zupa" (2007, ar Otto Zitmaņa ilustrācijām), "Tētis" (2016, ar Reiņa Pētersona ilustrācijām), "Dilles tante" (2018, ar Rebekas Lukošus ilustrācijām), no krievu valodas atdzejotā Daniila Harmsa dzejas izlase "Ļoti briesmīgs notikums" (2020, ar Reiņa Pētersona ilustrācijām) – visas šīs grāmatas guvušas aktīvu atbalsi sabiedrībā, saņemot literāras balvas, kļūstot par teātra uzvedumiem un izraisot diskusijas. Kopā ar Vērdiņu un vairākiem citiem autoriem izdevniecība centusies veidot grāmatas – "lasīšanas krustpunktus", kur satiekas gan mazuļu, gan skolas vecuma bērnu, gan pieaugušo dzīves notikumi un attiecības, gluži kā tas notiek reālās ģimenēs.
Lote Vilma Vītiņa šobrīd ir viena no nozīmīgākajām ilustratorēm Latvijas laikmetīgās ilustrācijas ainā, vienlaikus – dzejniece. Lotes dzejnieces talants veido savdabīgu teksta un zīmējuma mijiedarbību, kurā zīmējums, reizēm stilizēts līdz simbola, rakstu zīmes koncentrācijai, kļūst par vizuālu dzejoli. Kārļa Vērdiņa dzejas krājumam "Jandāliņš" Lote veidojusi ilustrācijas, kas ļauj grāmatai kļūt par dzejas un ilustrācijas jandāliņu: bez striktiem noteikumiem, bet ņemot vērā pašu galveno – dzejas diktēto noskaņu, tēlainību, ritmu un personāžu.