Foto: Andris Zieds, Tucker Joenz, LETA, Mārtiņš Purviņš/DELFI

Sestdien, 18. maijā, visā Latvijā norisināsies starptautiskā akcija "Muzeju nakts", kurā šogad piedalās 217 muzeji un sabiedriskās organizācijas. Rīgā durvis vērs vairāk nekā 80 dažādas kultūrvietas.

Šā gada "Muzeju nakts" vienojošā tēma ir: izzināt un iegūt, pētīt un saprast, sasaistot to ar ar Starptautiskās Muzeju dienas tēmu "Muzeji izglītībai un pētniecībai". Latvija šajā starptautiskajā akcijā piedalīsies jau 20. reizi. Ieeja visos muzejos, kultūrvietās un iestādēs "Muzeju naktī" ir bez maksas, taču jārēķinās, ka lielās intereses dēļ apmeklētāju plūsma tiks regulēta un pie atsevišķiem muzejiem var nākties gaidīt rindā.

Tāpat vērts izpētīt interesējošo muzeju piedāvājumu to sociālo mediju profilos, jo daudzi muzeji bezmaksas ieeju un dažādas aktivitātes piedāvās jau pa dienu.

Viens no lielākajiem un iepriekš visvairāk apmeklētajiem "Muzeju nakts" objektiem – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka – šogad akcijā nepiedalīsies saistībā ar ēkas centrālās ieejas mezgla hidroizolācijas un apdares atjaunošanas darbiem. Tāpat "Muzeju naktī" šogad nepiedalās Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs.

Ņemot vērā lielo apmeklētāju interesi, 18. maijā vilcieniem, kas no pulksten 18 līdz pusnaktij atradīsies ceļā, pilnas cenas viena brauciena elektroniskajām un drukātajām biļetēm tiks piešķirta 50% atlaide.

"Vivi" tīmekļvietnē un mobilajā lietotnē biļetēm šiem reisiem atlaide jau būs piemērota. Tāpat vilcienu biļetes ar 50% atlaidi varēs iegādāties arī biļešu kasēs, bet gadījumā, ja konkrētajā stacijā kase ir slēgta, biļeti ar atlaidi noformēs konduktori kontrolieri vilcienā.

Tāpat, ņemot vērā to, ka 18. un 19. maijā galvaspilsētā norisināsies Rīgas maratons un ar to saistītās aktivitātes, tad gaidāmi ievērojami satiksmes ierobežojumi un izmaiņas sabiedriskā transporta kustībā. Par izmaiņām plašāk šajā rakstā.

Ar "Muzeju nakts" pilno programmu iespējams iepazīties šeit.

Paklāji, klusā diskotēka un buto deja. "Muzeju nakts" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienībās

Foto: Valters Lācis

Mākslas muzejs "Rīgas birža", Doma laukumā 6, no pulksten 19 līdz 01 (ieeja līdz 00.30) savus viesus rosinās pievienoties klusajai diskotēkai un iepazīt dažādu kultūru deju mūziku. Katrs apmeklētājs bezvadu austiņās varēs izvēlēties atskaņot vienu no pieejamajiem mūzikas kanāliem un ļauties īpašai atmosfērai, kuru radīs vakara diskžokeji un pasākuma lokācija. Venēcijas renesanses palaco stilā veidotais ātrijs iemirdzēsies neparastā apgaismojumā un būs daļa no kopējā piedzīvojuma.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Skārņu ielā 10, no pulksten 19 līdz 00.00 (ieeja līdz 23.30) piedāvās kopā ar mediatoriem atklāt unikālu Azerbaidžānas paklāju kolekciju un pētīt latviešu vecmeistara Jūlija Straumes kolorētās fotogrāfijas izstādē, piedalīties radošajā paklāju metu darbnīcā "Pasaules telpa", lai, iedvesmojoties no krāšņā etnogrāfiskā mantojuma, atstātu šodienas sajūtu iemiesojumu zīmēs un krāsās. DMDM "Muzeju naktī" varēs satikt profesionālo audēju no Azerbaidžānas, kura demonstrēs smalko aušanas procesu.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26, viesi 18. maijā no pulksten 19 līdz 23 (ieeja līdz 22.30) nokļūs 20. gadsimta 20.–30. gadu atmosfērā, aplūkojot kādreizējo mākslinieku dzīvokli. Aktuālā izstāde "Ķermeņa dzeja" skatītājus iepazīstinās ar modernās dejas pirmsākumiem un tās spilgtākajiem aizsācējiem – amerikāņu dejotāju, horeogrāfi Aisedoru Dunkani un viņas brāli Raimondu Dunkanu, stāstot par mākslinieku sakariem un ideju ietekmi Latvijā. Ikviens varēs radoši izpausties darbnīcā "Lido kā Aisedora!" un izveidot no papīra dejotājas figūru.

Foto: Aleksandra Zēberga

Jau otro reizi "Muzeju naktī" piedalīsies ekspozīcija "Skulptūru mežs" Muzeju krātuvē, Pulka ielā 8, kur no pulksten 15 līdz 22 (ieeja līdz 21.30) paredzēta plaša pasākumu programma gan pieaugušajiem, gan bērniem, aicinot ļauties mītradei un mītizziņai. Performances mākslinieces, mākslas terapeites Simonas Orinskas vadībā, piedaloties performances māksliniekiem no "BUTŌ LAB", meistarklases (pulksten 15) un performances (pulksten 18) dalībnieki iepazīs dažādas kustību tehnikas un, balstoties skulptūru stāstos, radīs katrs savu mītu, ietverot to plašākā, arhetipiskā vēstījumā. Meistarklase notiks "Mītrades" pasākumu ciklā ar iepriekšēju pieteikšanos šeit.

No pulksten 17 līdz 22 interesenti varēs aplūkot Senās Grieķijas, Senās Romas un renesanses tēlniecības ģipša kopijas, izmantojot digitālo ceļvedi, kā arī nelielā vēsturisko fotogrāfiju izstādē ieskatīties "Skulptūru meža" tapšanas aizkulisēs. Ģimenēm ar bērniem Muzeju krātuves foajē būs pieejamas krāsojamās lapas un skulptūru silueti no ekspozīcijas, kas vedinās iztēloties un līdzdarboties, atklājot, kā antīkie tēli izskatījās kādreiz, un kā tie izskatītos mūsdienās.

Pēdējā iespēja apmeklēt Latvijas Nacionālo vēstures muzeju "Saktas" mājā

Ar devīzi "Visatvēršana pirms slēgšanas" Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) pēdējo reizi "Muzeju nakti" atzīmēs ekspozīcijas un izstāžu namā Brīvības bulvārī 32 – maija beigās muzejs pārtrauks darbību līdzšinējās pagaidu telpas un sāks atgriešanos vēsturiskajā mājvietā Rīgas pilī. "Muzeju naktī" apmeklētāji varēs aplūkot vēstures liecības, kas kādu laiku nebūs ekspozīcijās pieejamas: gan Latvijas vēstures ekspozīciju divos stāvos, gan piecas izstādes – "Satversme 100+", "Kurzemes un Zemgales hercogiste un Lietuvas dižkunigaitija (1561–1795)", "Latvijas valsts dibinātāji", "Nauda Latvijā" un "Krāsainā Latvija". Visos ēkas stāvos viesus sagaidīs un apskates procesā vadīs muzejnieki: arheologi, etnogrāfi, numismāti un vēsturnieki. Tāpat darbosies Mazo vēsturnieku kabinets, fotosalons, būs izmantojama digitāla spēle.

Foto: Publicitātes foto

"Muzeju naktī" īpaša programma gaidāma arī LNVM Krātuvē, Pulka ielā 8, kur muzeja speciālistu vadībā notiks ekskursija LNVM krājumā. Ekskursijas laiki – pulksten 11, 13 vai 15, jāpiesakās iepriekš, piezvanot pa tālruni 67221357 vai rakstiski info@lnvm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

LNVM Tautas frontes muzejā, Vecpilsētas ielā 13/15 "Muzeju nakts" noritēs ar moto "Rast drosmi brīvībā", ko rosinās konkurss, darba lapu uzdevumi un radošā darbnīca. Divos seansos būs skatāmas režisora Askolda Saulīša dokumentālās filmas: "Baltijas brīvības ceļš" (pulksten 20) un "Svētku anatomija" (pulksten 21.30).

LNVM "Dauderi", Zāģeru ielā 7 (Sarkandaugavā) vērs durvis namam un dārzam, piedāvājot "Muzeju nakts" pasākumu programmu "Zinību un gudrību medības Dauderos". 19. gadsimta beigās celtajā ēkā varēs apskatīt grezno interjeru, muzeja ekspozīciju un Artas Ozolas-Jaunarājas pastmarku izstādi (pulksten 18 – uzzināt par tām vairāk izstādes autores stāstījumā), kā arī piedalīties radošās meistarklasēs. Aizrautīgākie varēs iepazīt "Dauderu" namu un dārzu fotoorientēšanās spēlē, dārzā darbosies gudrais fotostūrītis un tiks vārīta un baudīta zinību zupa.

Mūzika un bruņinieki Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Foto: F64

Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā 18. maijā gaidāma vēsturiski izzinošā un muzikālā programmā "RIGAMUZeju nakts". Apskatei būs atvērtas ekspozīciju zāles un Rīgas Doma krusteja, notiks radošas un izglītojošas aktivitātes, Kolonnu zālē skanēs koncertprogramma, Rīgas Doma dārzā uz aktivitātēm aicinās vēstures izpētes un rekonstrukcijas klubs.

Vēstures izpētes un rekonstrukcijas klubs "Rodenpoys" Rīgas Doma baznīcas dārzā piedāvās atraktīvas un izglītojošas aktivitātes: "Viduslaiku karavīra teltī" varēs aplūkot tās inventāru un iemācīties kādu no senajām galda spēlēm; "Bruņu un ieroču stendā" būs iespēja iepazīt seno kareivju atribūtiku; viduslaiku "Kaujas ierindā" – īpaši uzdevumi ar apmeklētāju iesaisti; būs sastopami arī "Bruņinieku godasardzes" vīri.

Koncertprogramma Kolonnu zālē noritēs trīs daļās. Pulksten 19.30 ar koncertu "Prieks būt un muzicēt" skanējumu sāks Rīgas vācu kultūras biedrības vokāli instrumentālais ansamblis "Morgenrot" (vadītāja Līga Miķelsone). Pulksten 20.30 ar renesanses mūzikas koncertu "Beatus Vir" programmu turpinās Latvijas Bankas koris (diriģents Kaspars Vēvers). No pulksten 21.30 līdz 23.20 trīs daļu koncertā "Vokālās mūzikas kruīzs" klausītājus priecēs dziedātāja Paula Mihailova un koncertmeistars Edgars Tomševics, dziedātāja Liāna Muižniece un koncertmeistare Lelde Tīrele, bet koncerta noslēdzošajā daļā uzstāsies Latvijas Nacionālās operas solists Dainis Kalnačs un koncertmeistare Ingūna Puriņa.

Vēstures un Kuģniecības muzejs arī aicina iesaistīties sociālo tīklu fotoakcijā, izmantojot tēmturi #RIGAMUZejunakts, ar tai sekojošu muzeja pārsteiguma balvu izlozi, būs iespēja ikvienam. Plašāka informācija par akciju būs atrodama muzejā Muzeju nakts programmas laikā, kā arī muzeja "Facebook" lapā.

Ekskursijas un koncerts Žaņa Lipkes muzejā Ķīpsalā

Foto: Ansis Īvāns, DELFI

Žaņa Lipkes memoriāls "Muzeju naktī" aicina uz ekskursijām, darbnīcām bērniem un koncertu, kurā uzstāsies Aldis Kolosovs ar pavadošo grupu. Tāpat visu vakaru taps jauns sienas gleznojums – piemiņas velte ebreju glābējai Augustei Bērziņai. Visu dienu muzejā būs pieejami audiogidi individuālai ekskursijai.

Pulksten 17 sāksies ekskursija lieliem un maziem Lipkes muzejā "Stāsts par nosargātu noslēpumu", kuru vadīs Maija Meiere-Oša.

No pulksten 18 līdz 19 paredzēta ekskursija Lolitu Tomsoni pa Ķīpsalu, sākums Lipkes muzejā. Pa ceļam ķīpsalnieks Māris Gailis atvērs sava dārza vārtus un pastāstīs par salas atjaunošanas darbu.

No pulksten 18 līdz 21 notiks programma bērniem – būs seju apgleznošanas darbnīca​ ar Antu Ancveriņu un papīra kuģīšu ​locīšanas darbnīca, kurus varēs ​palaist Daugavā.

Pulksten 20 gaidāma Maijas Meieres-Ošas ekskursija​ Lipkes memoriālā "Dvēseļu kontrabanda — Lipkes ģimenes slepenā dzīve".

No pulksten 19.30 līdz 21.30 tiks piedāvāta virtuālās realitātes pieredze Lipkes bunkurā.

Savukārt "Drosmes dārzā" (Mazais Balasta dambis 6, pretī muzejam) mākslinieks Daniils Vjatkins radīs jauno sienas gleznojumu "Šķirtas, bet drošībā", kas veltīts ebreju glābējai Augustei Bērziņai​, kura Augusta Deglava ielā 26b​ paslēpa māsas Žaru Frenkeli un Regīnu Rudinu​, tā izglābjot abas no drošas nāves. Daniila sienas gleznojums ir daļa no VKKF projekta "Kas ir drosme?". Tas veltīts Latvijas ebreju glābēju stāstiem.

​Vakaru no pulkstne 21.30 līdz 23 noslēgts koncerts. Uzstāsues Aldis Kolosovs ar pavadošo grupu, kurā spēlēs Edgars Šubrovskis, Sniedze Prauliņa un Niks Moss Rodžers. Aldis Kolosovs ir pieredzējis mūziķis un jauns dziesminieks, kuram drīzumā iznāks pirmais albums "Neesam sīkumaini" — Kolosova dziesmas ar Kārļa Vērdiņa dzeju.

Ugunsdzēsības muzejs un Rīgas kārtībsargi aicina izzināt vēsturi un šodienu

Foto: Jānis Riņķis | Būvuzņēmums

"Muzeju naktī" īpašu programmu piedāvās līdzās esošie Latvijas Ugunsdzēsības muzejs, Hanzas ielā 5 un Rīgas pašvaldības policijas muzejs, Hanzas ielā 7.

Ugunsdzēsības muzejā no pulksten 19 līdz 01 varēs aplūkot pastāvīgo ekspozīciju. No pulksten 19 līdz 21 gaidāma jaunākās ugunsdzēsības glābšanas tehnikas, aprīkojuma, iekārtu un ekipējuma demonstrācija.

Pieejamas arī tematiskās izstādes: "Pasaules ugunsdzēsēju simbolika rokas uzšuvēs (ševronos)"; "Latvijas Ugunsdzēsības muzejs – kultūras tradīciju veicinātājs"; "Iedzīvotāju individuālās un kolektīvās aizsardzības vēsture"; Aleksandra Vinka darbu fotoizstāde "Retrospekcija ugunsdzēsībā"; Izglītojoša galda spēle "Vēsture, Droša ikdiena un Ārkārtas situācija".

Savukārt Rīgas pašvaldības policijas muzejā varēs apskatīt formastērpus un fotogrāfijas no pirmajiem policijas darba gadiem, kā arī uzzināt par Rīgas pašvaldības policijas izveidošanas vēsturi.No pulksten 19 līdz pusnaktij Hanzas ielā 7 visiem interesantiem būs iespēja izzināt arī pašvaldības policijas darbu mūsdienās – apskatīt pašvaldības policijas operatīvo transportlīdzekli, glābšanas laivu, kvadriciklu un ekipējumu, kas tiek izmantots, rūpējoties par pilsētnieku un viesu drošību Rīgā. Savukārt pasākuma jaunākie apmeklētāji varēs satikt pašvaldības policijas talismanu – suni Rotto un uzspēlēt lielizmēra spēles par drošības noteikumiem pilsētā.

Čaks, jūgendstils un porcelāns – kas gaidāms Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzejos

Aleksandra Čaka muzejā no pulksten 18 līdz pusnaktij notiks pasākums "Paralēlais laiks". Apmeklētājiem būs iespēja apskatīt tematisko izstādi no muzeja krājuma, kas veltīta Aleksandra Čaka sievai "Kas Tu biji, Anna Bērziņa?" Mazie "Muzeju nakts" apmeklētāji varēs zīmēt un krāsot Čaka portretu, kā arī saņemt Čaka novelkamo tetovējumu. Pusnakti muzejā ieskandinās dziesminieki Arnis Miltiņš un Rolands Lappuķe ar savu muzikālo programmu "Paralēlais laiks".

Foto: Publicitātes foto

Muzejs "Rīgas Jūgendstila centrs" no pulksten 19 līdz 01 rīdziniekiem un Rīgas viesiem piedāvās iespēju apmeklēt muzeju tā piecpadsmitās jubilejas gadā, apskatīt arhitekta Konstantīna Pēkšēna dzīvokļa jūgendstila interjeru, doties tematiskās ekskursijās gida pavadībā, ielūkoties muzeja aktuālās izstādes "Femme fatale" ekspozīcijā un apskatīt muzeja jubilejai veltīto izcilo jūgendstila laika gleznotāju darbu izstādi "Rozentāls. Purvītis. Valters", kurā eksponēti mākslinieku darbi no Kukšu muižas privātkolekcijas, kā arī izbaudīt 20. gs. sākuma gaisotni un ieklausīties akordeona mūzikas skaņās.

Savukārt Rīgas Porcelāna muzeja skatlogos visu diennakti varēs vērot īpaši "Muzeju naktij" iekārtotu ekspozīciju, kas veltīta īpašam un sarežģītam porcelāna radīšanas paņēmienam – litofānijai. Litofānija tiek veidota ar ļoti plānu materiālu, kurā iegravēts delikāts reljefs – ikdienas apstākļos tas var būt pat nemanāms, taču, pareizi izgaismots, uzmirdz gandrīz kā ēnu teātris, atklājot filigrānos tēlus, ainas, kompozīcijas. 24 stundas Konventa sētā, Rīgas Porcelāna muzeja skatlogā, tiks radīti apstākļi porcelāna litofāniju pieredzēšanai, īpaši iespaidīgi tās atklāsies tieši diennakts tumšajās stundās.

"Muzeju nakts" Satversmes tiesā, Saeimā un Prezidenta pilī

Jau tradicionāli "Muzeju naktī" apmeklētājiem būs iespēja ielūkoties valsts pārvaldes iestādēs, kas citkārt ikdienišķam apmeklētājam ir slēgtas. Atgādinām arī, ka šajās vietās tiek veikta drošības pārbaude, nav vēlams ņemt līdzi lielas somas, pārtikas produktus, dzīvniekus un metāla priekšmetus. Tāpat jābūt pacietīgiem, jo visticamāk nāksies gaidīt rindā.

Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI



"Muzeju nakts" Latvijas Valsts prezidenta rezidencē – Rīgas pilī, Pils laukumā 3, no pulksten 15 līdz pusnaktij apskatei būs atvērta priekšpils daļa. Apmeklētāji varēs izzināt vienas no Latvijas izcilākajām viduslaiku pilīm – Rīgas pils – vēsturi un iepazīties ar Valsts prezidenta institūcijas darbību.Būs iespēja aplūkot Rīgas pils reprezentācijas un darba zāles: parādes vestibilu, Rīgas istabu, Dorotejas istabu, Ģerboņu zāli, Zaļo zāli, Zilo foajē, Balto zāli, Sūtņu akreditācijas zāli, Čakstes kabinetu, Svētku zāli un Dāvanu zāli. Interesenti varēs apskatīt arī augstākos Latvijas valsts apbalvojumus un piedalīties izzinošās aktivitātēs. Rīgas pils viesus priecēs muzikāli priekšnesumi.

Savukārt Saeimas namā "Muzeju nakts" tiks aizvadīta Latvijas dalības ES un NATO divdesmitgades zīmē. Ēka apmeklētājiem būs atvērta no pulksten 19 līdz pusnaktij.

"Muzeju nakts" ekspozīcijā "Latvija ES un NATO 20" būs akcentēti būtiskākie ieguvumi, kurus saņemam kā Eiropas Savienības dalībvalsts, un apkopoti gan vēl analogās fotogrāfijas laikmetā dokumentētie Latvijas pirmie soļi ceļā uz NATO, gan fotomirkļi no pēdējo gadu notikumiem, kas ilustrē Latvijas lomu pasaules spēcīgākajā militārajā aliansē un NATO sabiedroto solidaritāti."Muzeju naktī" Saeimas viesi varēs apskatīt arī parlamenta telpas – grezno Sēžu zāli, kur ik nedēļu uz sēdi pulcējas Saeimas deputāti, Dzelteno zāli, Sarkano zāli un Balsošanas zāli.

Saeimas nams apmeklētājiem "Muzeju naktī", sestdien, 18.maijā, būs atvērts no pulksten 19 līdz pusnaktij.

Šogad "Muzeju naktī" būs iespēja apmeklēt arī Satversmes tiesu, Jura Alunāna ielā 1, kas būs atvērta no pulksten 16 līdz 22. "Muzeju nakts" apmeklētājiem būs iespēja izzināt Satversmi, kā arī izpētīt, kādas ir ikviena pamattiesības un kā tās aizsargāt. Tāpat būs iespēja noklausīties lekcijas, satikt Satversmes tiesas tiesnešus un darbiniekus, uzdot interesējošos jautājumus un piedalīties interaktīvās aktivitātēs.Satversmes tiesā būs iespējams apmeklēt arī muzeju jeb Satversmes tiesas vēstures istabu, kurā izvietota ekspozīcija par konstitucionālās kontroles un Satversmes tiesas attīstību, tās tradīcijām un Satversmē ietvertajām vērtībām.

"Zaļie dārgumi" un "Skudra" Dabas muzejā

Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI

Latvijas Nacionālais dabas muzejs, K. Barona ielā 4. "Muzeju naktī" piedāvās bez maksas apskatīt muzeja ekspozīcijas un izstādes. Šajā dienā apmeklētājiem būs atvērta jauna fotoizstāde "Zaļie dārgumi", savukārt vēl pēdējo dienu varēs aplūkot izstādi "Skudra", kas izvirzīta Latvijas Muzeju biedrības gada balvai un Latvijas Dizaina gada balvai.

Izstāde "Zaļie dārgumi" ir izglītojošs stāsts par Latvijas dabas krāšņumu, bioloģisko daudzveidību, vides aizsardzību un pasākumiem ilgtspējības nodrošināšanai. Izstādes pamatā ir fotokonkursa "Zaļie dārgumi" 60 labākās fotogrāfijas.

Tāpat no pulksten 18 līdz pusnaktij būs atvērtas ekspozīcijas "Mineraloģija", "Latvijas ģeoloģija", "Latvijas putni", "Latvijas zīdītāji", "Pasaules dzīvnieki", "Nepērc viņu dzīvības (Vašingtonas konvencija)", "Kukaiņu pasaule" un "Latvijas augi un sēnes" un pēdējo dienu – izstāde "Skudra". Interaktīvie objekti ekspozīcijās pasākuma laikā būs slēgti, bet padziļinātai izziņai varēs izmantot digitālos rīkus, kā arī uzdot jautājumus muzeja dabaszinātņu speciālistiem. Līdz pulksten 21 darbosies muzeja suvenīru veikals. Pēdējie apmeklētāji tiks ielaisti pulksten 23.30.

1999. gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju "Muzeju pavasaris," kas vēlāk pārtapa akcijā – Muzeju naktī – tās mērķis ir iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Pēc dažiem gadiem Muzeju nakts kļuva par vienu no aktivitātēm, kas saistīta ar Starptautiskās muzeju dienas atzīmēšanu. Ar Eiropas Muzeju nakts atzīmēšanu saistītas norises Latvijā iesoļos jau trešajā gadu desmitā – Muzeju nakts 2024. gadā notiks jau 20. reizi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!