Lielvircavas muiža
Foto: Publicitātes foto

Piektdien, 30. augustā, Lielvircavas muižas kungu mājas 19. gadsimta interjera kolekcija ieguvusi papildinājumu ar tikko no Vācijas atvestiem Barona fon Klopmana dzimtas vēsturiskajiem priekšmetiem.

Kā vēsta Jelgavas novada pārstāvji, šis ir jau otrais deponējums, ko Klopmanu dzimtas pēcteči nodevuši Lielvircavas muižai. Pirms trīs gadiem uz Lielvircavas muižu tika atgādātas 386 vienības ar 19. gadsimta stila mēbelēm, sadzīves priekšmetiem, tekstilijām, gleznām, portretiem, ordeņiem un citiem priekšmetiem.

Pirms trīs gadiem nodotais Barona Georga Pētera fon Klopmana deponējums Lielvircavas muižai ir vēsturiski nozīmīgs ne tikai Latvijas, bet visas Baltijas mērogā, jo līdz tam tik liela apjoma vēsturiskās vērtības nebija tikušas deponētas nevienā no kultūrvēsturiskajiem objektiem, norāda Jelgavas novada pārstāvji.

Turpinoties sadarbībai, Lielvircavas muiža atkārtoti saņēmusi iespaidīgu deponējuma papildinājumu no barona fon Klopmana ģimenes. Jaunieguvumu veido liels apjoms sudraba galda piederumi, kuros iegravēts baronu fon Klopmanu dzimtas ģerbonis. Sudrabam plānots izgatavot īpašu seifu, kurā muižas apmeklētājiem būs iespēja ieiet un pabūt ar to vienatnē. Papildināta arī militāro trofeju, zobenu un gravīru kolekcija.

"Bīdermeiera mēbeles un vēl daudzi citi vēsturiski priekšmeti, kas nākuši no kādreizējo ēkas īpašnieku dzimtas, Zemgales muižā - skan neticami, bet tas ir fakts! Esam patiesi pagodināti un sajūsmināti, ka ar papildu deponētajiem vēsturiskajiem priekšmetiem interjerā būs iespējams veikt izmaiņas šī brīža mēbelējumā, jo kolekcijas papildinājumā ir vairāki ampīra un bīdermeiera stila krēsli un gaismas ķermeņi. Smagākie no priekšmetiem ir divas dārza skulptūras, kurās atveidotas bērnu figūras ar Klopmanu dzimtas heraldisko vairogu. Ievērojams papildinājums ir arī Lielvircavas muižas bibliotēkai, jo tajā nonāks vairāki reti un plašāk zināmi vēsturiski grāmatu sējumi vācu, angļu un franču valodā," stāsta Lielvircavas muižas Tūrisma pakalpojumu attīstības speciālists Roberts Grinbergs.

Foto: Publicitātes foto

Jāatzīmē, ka ar šo Klopmanu dzimtas mantojuma ceļojums uz Latviju vēl nebeidzas, jo jau drīzumā Rundāles pils muzejā plānots nogādāt vairāk nekā desmit 18. un 19. gadsimta Klopmanu dzimtas senču portretu oriģinālus.

"Tas būs vērtīgs papildinājums ar 18. un 19. gadsimta izcilu Jelgavas mākslinieku darbiem. To vidū Leonharda Šorera un Jūliusa Dēringa gleznoti darbi. Šobrīd šo portretu digitālās kopijas apskatāmas Lielvircavas kungu mājas interjerā", turpina Grinbergs.

Ar deponēto vēsturisko priekšmetu palīdzību muižā sniegts uzskatāms piemērs par aristokrātisko kungu namu iekārtojumu 19. gadsimtā, atainojot vācbaltiešu kultūras un saimniecisko dzīvi un sakarus ar kaimiņu zemēm – Krieviju, Angliju un Vāciju šajā periodā.

Saskaņā ar deponējuma līgumu, kas noslēgts 2021. gadā, barons fon Klopmans Lielvircavas muižai vēsturiskos priekšmetus uzglabāšanai un eksponēšanai nodevis uz 25 gadiem.

Līgums paredz, ka Jelgavas novada pašvaldība sedz visas izmaksas, kas saistītas ar priekšmetu iepakošanu, transporta pārvadājumiem, apdrošināšanu un ekspozīcijas izveidošanu muižā. "Sūtam milzīgu paldies Lielvircavas muižas kolēģiem un Jelgavas novada pašvaldībai par perfektu un pilnīgu vēsturisko priekšmetu iekraušanu kravas transportos un transportēšanu uz Latviju. Esam patiesi priecīgi par mūsu sadarbību", teic Barons Pēteris fon Klopmans ar kundzi Anitu.

Izveidotā ekspozīcija veidota sadarbībā ar profesionāliem izstāžu kuratoriem, radot pilnvērtīgu, autentisku interjera vidi priekšmetu deponēšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!