Starptautiskais Baltijas baleta festivāls sāksies 3. oktobrī ar pašmāju jauno horeogrāfu un labāko dejotāju bezmaksas koncertu tirdzniecības centrā "Origo".
Kā "Delfi" informē rīkotāji, festivāls norisināsies no 3. oktobra līdz 4. novembrim Rīgā, Ogrē un Cēsīs. Tā programmā horeogrāfa Radu Poklitaru (Ukraina) modernā baleta pirmizrāde, flamenko mūzika un horeogrāfija no Spānijas, kā arī futūristiska mūsdienu dejas izrāde Lietuvas dejotāju izpildījumā.
Atklāšanas koncerts, kā ierasts, bez maksas notiks Rīgas sirdī – tirdzniecības centra "Origo" ātrijā, tā sākums pulksten 17. Koncerta programmā deju stilu daudzveidība Latvijas jauno horeogrāfu un dejotāju sniegumā, tos vieno festivāla moto "No klasikas līdz avangardam". Koši, drosmīgi un arī klasiski eleganti priekšnesumi Rīgas Baleta skolas, Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas nodaļas, Tāļa Siļa Baleta akadēmijas, deju studiju "Virziens, "Demo", "Benefice", "Buras", "Dzirnas" dejotāju izpildījumā.
"Festivāla atklāšanas koncerts ir ikgadēja tradīcija, kas aizsākās 1999. gadā, kad dzelzceļa stacijā steidzīgiem un izbrīnītiem garāmgājējiem uzstājās Latvijas dejotāji. Šī ir festivāla un dejotāju dāvana ikvienam dejas mākslas cienītājam. Esmu bezgala pateicīga visiem, kas šo gadu laikā uzstājušies bez atlīdzības, veltījuši laiku, lai iepazīstinātu ar dejas daudzveidību un burvību," stāsta festivāla mākslinieciskā direktore Lita Beiris.
Festivāla turpinājumā 7. oktobrī rīkotāji aicina uz Ukraiņu Modernā baleta teātra horeogrāfa Radu Poklitaru īpaši Latvijas skatītājiem radītu programmu "Dejot, lai dzīvotu". Tās pirmā daļa veidota no dažādos gados tapušajām izcilākajām horeogrāfiskajām miniatūrām, savukārt otrajā – liels notikums – horeogrāfa un komponista Pētera Vaska kopdarba pirmizrāde Rīgā. Abus māksliniekus vieno ilgstoša sadarbība un cieša garīga saikne. Kā atzīst horeogrāfs, Vaska mūzika viņā spēj raisīt neprātīgu emocionālu satricinājumu.
Trīs vakarus – 10. oktobrī Ogres novada kultūras centrā, 12. oktobrī koncertzālē "Cēsis" un 14. oktobrī Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī Rīgā skatītājiem būs iespēja ļauties flamenko dejas kaislībām. Trupas vadītājs un izcilais ģitārists Antonio Andrade Latvijas skatītājiem atvedīs savu jaunāko izrādi "Flamenko svīta", ko pats autors dēvē par sava veida terapiju caur mūziku un deju. Izrādes laikā dejotāji un mūziķi caur dažādiem flamenko stiliem atklās mūsdienu flamenko, vienlaikus saglabājot tā tradicionālās saknes.
Festivāla noslēgumā 4. novembrī VEF kultūras pilī ambicioza un talantīga Baltijas baleta teātra dejotāju komanda no Lietuvas skatītājus pārsteigs ar futūristisku, sirreālu sapņu, gaismu un lāzeru šovu izrādē "Cita pasaule". Tā balstīta leģendārās rokgrupas "Depeche Mode" mūzikā un Haruki Murakami romāna "Skarbā brīnumzeme un pasaules gals" motīvos. Futūristiskā izrāde demonstrē sirreālu pasauli, kur nav vietas dabiskām jūtām un cilvēki labprātāk slēpjas aiz maskām. Horeogrāfe un teātra vadītāja Marija Simona Šimulinaite (Marija Simona Šimulynaitė) stāsta, ka šis ir unikāls, ambiciozs un ļoti inovatīvs projekts. Izrāde ir gan dejotāju, gan tehnikas – gaismas, lāzeru un skaņas – nedalāms savienojums.
Vēl festivāla programmā no 4. līdz 13. oktobrim iekļauta foto izstāde – Eiropas kultūras galvaspilsētas Tartu 2024 programmas projekts "Dejas lidojums – Vanemuines baletam 85" fotogrāfijās atainotas personiskas attiecības, stāsti caur deju. Kā arī 12. oktobrī Rīgas Biržā Antonio Andrades flamenko baleta kompānija (Compaía Flamenca) sniegs flamenko meistarklasi.
Biļetes uz festivāla koncertiem noperkamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.