Grāveru ģimene, atgriežoties no Kurzemes bēgļu gaitām, 1946. gads.
Foto: Lidijas Lezdiņas (dz. Grāvere) fotokopiju kolekcija. Grāveru ģimene, atgriežoties no Kurzemes bēgļu gaitām, 1946. gads.

Atceroties pirms 80 gadiem sākušos bēgļu kustību no Latvijas uz Vācijas reiha teritoriju un Gotlandi, piektdien, 1. novembrī plkst. 15.00 Latvijas Okupācijas muzejā, Latviešu strēlnieku laukumā 1, norisināsies pasākums "Bēgšanai no Baltijas – 80. Sieviešu un bērnu pieredze, atstājot Latviju", portālu "Delfi" informē muzeja pārstāve Inese Jansone.

Pirms 80 gadiem, no 1944. gada vasaras, tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju bija spiesti atstāt dzimtās mājas un doties bēgļu gaitās uz Rīgu, Kurzemi un tālāk uz Vācijas reiha teritoriju vai Zviedriju ar cerību drīz atgriezties dzimtenē. Kā norāda Okupācijas muzejs, Latvijas iedzīvotāju došanos bēgļu gaitās noteica Vācijas saimnieciskā politika un nepieciešamība pēc darbaspēka (piespiedu evakuācija), karadarbība Latvijas teritorijā un arī bailes no Padomju Savienības okupācijas varas un represijām.

Latvijas iedzīvotājus evakuēja ar kuģiem no Rīgas (līdz 1944. gada 10. oktobrim), Liepājas un Ventspils (līdz 1945. gada janvāra sākumam) uz Dancigu un Gotenhāfenu – Vācijas okupētajām Polijas ostām. Kopā tika aizvesti 82 500 civiliedzīvotāju, bet pa zemes ceļu Latviju atstāja 20 000 civilistu. Lai nonāktu Vācijā, bija vēl tāls ceļš jāmēro pārpildītos vilcienos. 4 500 Latvijas iedzīvotāju nelegāli un slepeni atstāja Latviju, šķērsojot laivās un kuģīšos Baltijas jūru vēl līdz 1945. gada maijam, lai nonāktu Zviedrijā.

Latvijas Okupācijas muzeja krājumā glabājas daudzas Otrā pasaules kara bēgļu sniegtās videoliecības. Par tām pasākumā stāstīs Muzeja Audiovizuālo materiālu krātuves vadītāja Evita Feldentāle. Savukārt Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece, PhD. Maija Krūmiņa sniegs priekšlasījumu par sieviešu un bērnu pieredzi Otrā pasaules kara bēgļu gaitās, iepazīstinot ar Nacionālās mutvārdu vēstures krājuma liecībām.

Pasākuma ievadā tiks atklāta arī izstāde "Lielceļos un pāri jūrai. Otrais pasaules karš. Latvijas iedzīvotāji atstāj dzimteni. 1944–1945". Izstāde atspoguļos bēgļu stāstus un rādīs tās lietas, ko, steigā atstājot dzimteni, bēgļi paņēma līdzi, bet kuras tagad ir atgriezušās dzimtenē. Izstāde apskatāma ārtelpā pie Muzeja un Izstāžu zālē. Izstādes veidotāji: Aija Ventaskraste, Egils Mednis, Artūrs Romeiko.

Pasākums tiek organizēts "European Traumatic Memory – woman refugees during the 1944 Baltic Escape" ("Eiropas traumatiskā atmiņa – bēgļu sievietes, 1944. gadā bēgot no Baltijas") projekta ietvaros. Pasākumu līdzfinansē Eiropas Savienība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!