Foto: Vārtus ver jaunā veidolā pārtapušais Tabakas fabrikas kvartāls
Foto: 254

Pirmdien, 16. decembrī, durvis jaunā veidolā vēris Tabakas fabrikas kvartāls, kurā nu mājvietu radusi Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Filmu skola, Kultūras un mākslu institūts, maģistranti un LKA Tālākizglītības centrs.

"Ir patiess prieks, ka pirms vairākiem gadiem tapusī vīzija par šī Miera ielas kvartāla attīstību kļuvusi par realitāti. Tabakas fabrika nu kļuvusi par mājvietu vienai no mūsu kultūras izcilību kalvēm – Latvijas Kultūras akadēmijai. Domājot ilgtermiņā, ir būtiski, ka ne tikai lepojamies ar to, cik talantīgi ir mūsu jaunie kultūras nozares pārstāvji, bet visi kopā, ieguldot darbu, laiku un arī līdzekļus, radām vidi, kur šiem cilvēkiem par talantiem tapt. Un jaunais Tabakas fabrikas kvartāls viennozīmīgi tāds būs," atklāšanā norādīja kultūras ministre Agnese Lāce (P).

Projekts ir vēl viens solis apkaimes attīstības virzienā un degradēto teritoriju revitalizācijā, norāda VNĪ pārstāvji. Ilgtermiņā plānots apkaimes teritorijā ienest vēl vairāk studentu un radošo industriju pārstāvjus, uz jaunām telpām pārceļot arī LKA bakalaura studiju programmu "Dramatiskā teātra aktiera māksla" un "Dramatiskā teātra režijas māksla" studējošos un darbiniekus, kā arī Rīgas Kino muzeju.

Foto: Vārtus ver jaunā veidolā pārtapušais Tabakas fabrikas kvartāls
Foto: 255

"Iepriekš bijušais Tabakas fabrikas kvartāls tika uzskatīts par vienu no Rīgas degradētajām apkaimēm, kurā atradās valsts nozīmes piemineklis un saglabājusies vēsturiskā industriālā vide. Kvartāla atdzimšana ir prasījusi vairāku gadu apjomīga un intensīva darba, taču kopā ar visiem projektā iesaistītajiem ir izdevies ne tikai saglabāt vēstures liecības, bet arī sniegt jaunas iespējas studentiem un kvartālam," norāda VAS "Valsts nekustamie īpašumi" valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Projekta pirmā posma īstenošanā jaunas, modernas un daudz piemērotākas telpas ir ieguvusi LKA Filmu skola. Tās rīcībā nu ir ne tikai piemērotas telpas akadēmisko studiju nodrošināšanai, bet arī filmēšanas paviljons, kuru studenti un akadēmiskais personāls varēs pielāgot audzēkņu radošajiem domu lidojumiem.

"Beidzot sperts ilgi gaidītais un ļoti svarīgais pirmais solis Latvijas Kultūras akadēmijas pārejai uz "TabFab" kvartālu. Mūsu augstskola pēdējos gados virzījusies uz strauju attīstību gan izmēru, gan kvalitātes ziņā, tādējādi patiešām vitāli svarīgas ir arī atbilstošas studiju telpas. Abi jaunie korpusi nodrošinās studentiem, docētājiem un pētniekiem mūsdienu prasībām atbilstošu vietu, kur rasties jaunām zināšanām, augstvērtīgai mākslai un pētniecībai," pauž LKA rektors, profesors Dāvis Sīmanis.

Foto: Vārtus ver jaunā veidolā pārtapušais Tabakas fabrikas kvartāls
Foto: VNĪ publicitātes foto

Atbilstoši arhitektu biroja NRJA vīzijai, projekta ietvaros ir pārbūvētas un LKA vajadzībām pielāgotas trīs ēkas – filmu skola, filmēšanas paviljons un Gara māja, kurā norisināsies LKA doktorantūras un maģistrantūras studējošo lekcijas, darbosies LKA Tālākizglītības centrs un LKA Kultūras un mākslu institūts. Līdz šim ir atjaunota un labiekārtota teritorija 2325 m2 apjomā un publiskās ēkas 1090 m2 platībā.

"Mēs ticam, ka Latvijas Kultūras akadēmijas kvartāls kļūs par nozīmīgu kultūrvietu tuvā nākotnē. Un arhitektūra tikai akcentē to jaudu, dzīvesprieku un patiesumu, kas raksturīga jaunajai paaudzei. Lai viss kvartāls tiktu iedarbināts, vēl papildus nepieciešama gan milzīga enerģija, gan vēlme to darīt, gan līdzekļi, kuru vienmēr pietrūkst. Lai Kultūras akadēmijai izdodas radīt pabeigtu, vibrējošu kvartālu Rīgas vēsturiskā centra teritorijā," novēl NRJA dibinātājs Uldis Lukševics.

Būvdarbus par kopējo summu 6,3 miljoni eiro (ar PVN) veica SIA "Marels Būve", sadarbojoties ar arhitektu biroju NRJA un LKA. Būvuzraudzību veica SIA "Baltline globe".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!