Portāla "Delfi" sadaļā "Kultūra" 2024. gada laikā tika nopublicēti vairāk nekā 2000 rakstu. Ziņas, apkopojumi, intervijas, recenzijas, pārdomas, viedokļi, reportāžas un apskati. Ko no padarītā visvairāk lasīja un skatīja "Delfi" auditorija? Likām lietā datus un tie nemelo – turpmākajā rakstā 10 visvairāk lasītās tēmas (plus daži publikai sevišķi mīļi raksti) "Delfi Kultūrā" 2024. gadā.
Šogad plašu lasītāju uzmanību izpelnījās Jaunais Rīgas teātris, gan pateicoties tā mājvietas Lāčplēša ielā 25 atklāšanai, gan lielajai interesei par izrāžu biļešu iegādi, gan arī pārmaiņām trupā.
Pašmāju popkultūrā nemainīgi tronī joprojām ir hip-hops un repa mākslinieki. Viņi rīko lielkoncertus, interpretē dzeju Latgalē, uzšķiļ diskusiju par autortiesību jautājumiem un cenzūru.
Iespējams, pats skaļākais skandāls pašmāju rokmūzikā 2024. gadā ir saistāms ar smagsvaru "Līvu" vārdu un zīmolu. Par to tiesisku cīņu uzsāka viens no grupas "Līvi" dibinātājiem, bijušais dalībnieks Juris Pavītols, reģistrējot preču zīmi "Līvi" kā savu īpašumu. Pašreizējie "Līvi" ar Ainaru Virgu priekšgalā to ir apstrīdējuši. Ņemot vērā "Līvu" 50 gadu ilgo vēsturi un nozīmi Latvijas vēsturē, nav arī pārsteigums, ka "Delfi" auditorijas interese par šo tēmu 2024. gadā bija nemainīgi augsta.
To, ka kultūra arī ir ierocis karā, ko Krievija ir uzsākusi pret Ukrainu, nedrīkstam aizmirst arī 2025. gadā. Atskatoties uz aizejošo gadu, redzējām, ka šis "maigais" ierocis tiek likts lietā arī pie mums un citviet pasaulē, bet tās samtainajos valgos mēdz iekrist gan slavenas rietumu popmūzikas zvaigznes, gan pašmāju literāti. "Maigā vara" – tā saucās arī apjomīgs pētījums, ko "Delfi" realizēja 2024. gadā, analizējot un vēršot uzmanību uz tās klātbūtni mūsu kultūrtelpā.
Ne īsie video "TikTokā", ne kodolīgi ieraksti un krāsainas bildītes "Facebook" vai "Instagram" nav spējuši mazināt lasītāju interesi par garu, daudzpusīgu un dinamisku sarunu – it īpaši, ja tā ir ar stipru personību, kurai ir, ko teikt!
Foto no festivāliem un koncertiem. "Delfi" fotogrāfi bija klātesoši visos lielākajos aizvadītās vasaras brīvdabas mūzikas pasākumos – un lasītāji viņu darbu novērtēja ar lielu un treknu "patīk". Tāpēc aicinām vēlreiz pakavēties atmiņās un, protams, uzmeklēt sevi, draugus, radus, rokzvaigznes un popmāksliniekus skaistās fotogrāfijās!
2024. gads atmiņā paliks arī ar faktu, ka turpinājās mūsu kultūras vēstures pārskatīšana un tika pieņemts lēmums no Rīgas centra aizvākt vairākus pieminekļus, kā arī gan Rīgā, gan vairākās Latvijas pilsētās mainīt ielu nosaukumus.
Mūsu kultūras vēsture ir arī nebeidzamu atklājumu, izcilu personību un neparastu stāstu krātuve. Par to pārliecinājāmies arī 2024. gadā un statistika nemelo – "Delfi" lasītāji to novērtēja.
"Straume". Gada lepnums kultūrā, protams, ir režisors Gints Zilbalodis un producents Matīss Kaža. Animācijas filmas "Straume" piepilda kinoteātrus Latvijā un pasaulē, bet tās panākumi vēl tikai augs un noteikti mēs par to vēl runāsim arī 2025. gadā.
Divu pašmāju mūzikas industrijas pārstāvju sociālajos medijos izteiktā kritika Latvijas mūzikas ierakstu gada balvai "Zelta mikrofons" šī gada sākumā aizsāka pārmaiņu vilni. Turklāt tas ar jaunu sparu ir uzbangojis gada nogalē. Ko nesīs šīs pārmaiņas Latvijas popmūzikai – to noteikti redzēsim jau 2025. gadā.
Raksti, kas vienkārši ļoti patika "Delfi Kultūra" lasītājiem.