Barikādes, barikāžu piemiņas pasākums, ugunskurs Doma laukumā
Foto: LETA

Šogad aprit 34 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem. Pieminot vēsturiskos notikumus, Rīgā notiks vairāki atceres pasākumi – gan ugunskuru iedegšana, gan izstādes, gan koncerti.

Pirmdien, 13. janvārī, pulksten 18 gaidāms Zaķusalas 1991. gada barikāžu aizstāvju tradicionālais atceres pasākums. Pasākumā piedalīsies Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs no 1990. līdz 1992. gadam Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais. Vairāk kā 100 jaunsargi dos svinīgo solījumu un sadziedāsies, spēlēs NBS Štāba orķestris, diriģents kapteinis Aleksandrs Kreišmanis, sadziedāšanos vadīs zemessardzes koris "Stars", mākslinieciskais vadītājs Ārijs Šķepasts. Atceres pasākumam Zaķusalā ir dziļi simboliska nozīme, ņemot vērā, ka barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija vitāli svarīga un simboliska loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai. Pasākuma tiešraide 1991. gada barikāžu muzeja "Facebook" lapā.

Ceturtdien, 16. janvārī, pulksten 12 atceres brīdis Mārupes kapos pie Roberta Mūrnieka atdusas vietas.

Ceturtdien, 16. janvārī, pulksten 16 būs tradicionālais atceres pasākums 1991. gada barikāžu tilta aizstāvjiem piemiņas vietā "Baltais krusts" pie Vecmīlgrāvja tilta, kas veltīta pirmajam 1991. gada barikādēs kritušajam Robertam Mūrniekam. Viņu Rīgas omonieši sašāva 1991. gada 16. janvārī uzbrukuma laikā barikādēs pie Vecmīlgrāvja tilta. Tajā pašā dienā Rīgas 1. slimnīcā viņa sirds pārstāja pukstēt. Roberta Mūrnieka bēres 1991. gada 19. janvārī pārvērtās par tautas manifestāciju un uz bērēm ieradās tūkstošiem ļaužu. Atceres pasākuma tiešraide 1991. gada barikāžu muzeja "Facebook" lapā.

Pirmdien, 20. janvārī, ir 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena. Visas dienas garumā ikviens aicināts uz individuālu ziedu nolikšanu II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Pulksten 14 valsts amatpersonu un visas dienas garumā arī individuāla ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem.

Pirmdien, 20. janvārī, pulksten 10 Rīgā, Doma laukumā 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienai, veltītu uzrunu teiks Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un kopā ar Latvijas valsts augstākajām amatpersonām aizdedzinās ugunskuru. Tiešraide no pasākuma – 1991. gada barikāžu muzeja "Facebook" lapā. Doma laukumā piemiņas ugunskurs degs līdz pulksten 21.

Pirmdien, 20. janvārī no pulksten 10.10 līdz 21 Doma laukumā jaunsargu uzraudzībā degs piemiņas ugunskurs. Vakarā tradicionāli visi interesenti aicināti uz sadziedāšanos pie ugunskura.

Pirmdien, 20. janvārī no pulksten 10 līdz 20 Doma laukumā izstāde "Plakāts 1991. gada barikādēs", kur tiks izrādīti plakāti no 1991. gada barikāžu muzeja krājuma, kuri spilgti atspoguļo atmodas laika būtiskākos uzsvarus ceļā uz neatkarību – atzīt okupācijas faktu un PSRS režīma veiktos noziegumus pret Latvijas iedzīvotājiem, kā arī vēlmi un alkas dzīvot brīvi savā zemē. Izstādes veidotājs – 1991. gada barikāžu muzejs.

Pirmdien, 20. janvārī, no pulksten 10 līdz 18 Doma laukumā būs apskatāma 1991. gada barikāžu muzeobusa ekspozīcija. Muzeobuss, autobuss "Ikaruss", darbojas kā pārvietojamā ekspozīcija kopš 2010. gada, piedaloties visos 1991. gada barikāžu muzeja rīkotajos brīvdabas pasākumos gan Rīgā, gan visā Latvijā. Pēdējos gados Muzeobuss sāka veikt regulārus skolu apmeklējumus, darbojoties kā mobilā muzeja telpa ar iespēju izglītot vienas klases skolēnu grupas par aktuālām tēmām, saistītām ar jaunāko laiku Latvijas vēsturi un pasaules notikumiem, par Ukrainas un Krievijas karu.

Pirmdien, 20. janvārī no pulksten 10 līdz 18 Doma laukumā, Barikāžu atceres pasākuma ietvaros, notiks neparasta un emocionāli piesātināta izstāde, kurā būs aplūkojami 12 unikāli mākslas darbi – maskēšanās tīklu gleznas. Šīs gleznas, radītas Ukrainas draugu un atbalstītāju sajūtu un fantāzijas lidojumā, atklāj personīgās emocijas un tehnikas daudzveidību. Katrs darbs ir īpašs ar savu krāsu noskaņu un simbolisko vēstījumu, uzsverot solidaritāti ar Ukrainas aizstāvjiem un vēršot uzmanību uz nepārtraukto karu, kas ir pārsniedzis 1000 dienu atzīmi.

Izstādes mērķis ir ne tikai popularizēt maskēšanās tīklu darbnīcas, kurās tiek veidoti tik ļoti nepieciešamie kamuflāžas tīkli Ukrainas aizstāvjiem, bet arī atgādināt sabiedrībai par nepārtraukto cīņu un nepieciešamību saglabāt vienotību. Izstādes laikā apmeklētājiem būs iespēja ziedot maskēšanās tīklu projekta atbalstam, noskenējot QR kodus, kas izvietoti pie gleznu aprakstiem. Projekta organizētāji, biedrība "Tavi draugi", aicina ikvienu pievienoties šim atbalsta pasākumam un palīdzēt turpināt darbu, kas dod gan praktisku, gan morālu ieguldījumu Ukrainas aizstāvju ikdienā.

Pirmdien, 20. janvārī pulksten 18 Rīgas Domā notiks īpašs koncerts "Barikādes un bērni", veltīts 1991. gada barikāžu atceres 34. gadadienai. Koncertu rīko Orķestris "Rīga", piedaloties diriģentam Valdim Butānam, ērģelniekam Aigaram Reinim, solistei Ievai Segliņai un ar emocionāli piesātinātiem audio lasījumiem, kas savij mūziku ar barikāžu laika bērnu atmiņām. Šogad koncerta centrā ir tieši tā laika bērni, kuriem 1991. gadā bija pieci, seši vai desmit gadi, un kuri šodien pārstāv Latvijas četrdesmitgadnieku paaudzi. Ko šie bērni atceras no barikāžu laika, un kā viņi šodien vērtē savas atmiņas par šo vēsturisko notikumu kopumu? Šīs personīgās atmiņas tiks apkopotas mākslinieciskās esejās, kuras koncertā dzirdēsim audio lasījumu formā, sasaistot tās ar īpaši izvēlētiem un pirmatskaņotiem skaņdarbiem.

Programma piedāvās spilgtus un daudzveidīgus mūzikas darbus: Selgas Mences "Kad(e) pārnāksi, bāleliņ" no kantātes "Laika vējos", Anitras Tumševicas "Zvaigzne", Jēkaba Jančevska svītas pirmatskaņojumu no izrādes "Brands" (soliste Ieva Segliņa), Imanta Kalniņa 4. simfonijas pirmās daļas aranžiju pūšaminstrumentu orķestrim (instr. Pēteris Rudzītis), kā arī Riharda Dubras jaundarbu "Rītausmu sagaidot", kas šajā vakarā piedzīvos pasaules pirmatskaņojumu. Koncertuzveduma māksliniecisko koncepciju veidos režisors Kārlis Anitens un Rīgas Doma velves rotās mākslinieka Toma Zeļģa videoprojekcijas.

Koncertu no pulksten 18.45 varēs skatīties Latvijas Televīzijas 1. programmā (LTV1).

1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcija klātienē apmeklējama muzejā Krāmu ielā 3, Rīgā, darba dienās no pulksten 10 līdz 17. Ekspozīcija virtuāli apskatāma mājas lapā www.barikades.lv.

1991. gada barikādes bija nozīmīgs latviešu tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un starptautiski unikāls nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!