Muzeju padome šobrīd neatbalsta akreditācijas piešķiršanu Purvīša muzejam
Foto: Publicitātes foto

Otrdien, 18. februārī, notika kārtējā Latvijas Muzeju padomes sēde, kurā tika lemts pagaidām neatbalstīt pirmreizējās akreditācijas piešķiršanu Purvīša muzejam, portālu "Delfi" informē Kultūras ministrijas (KM) pārstāve Lita Kokale.

Latvijas Muzeju padome sēdē piekrita Purvīša muzeja akreditācijas komisijas slēdzienā izdarītajiem secinājumiem, ka biedrības "Purvīša muzejs" iniciatīva un līdzšinējās iestrādes, veicinot gleznotāja Vilhelma Purvīša atstātā kultūras mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu, ir pamats muzeja attīstībai. Tomēr pirms akreditācijas saņemšanas Purvīša muzejam būtu nepieciešams precizēt izstrādāto muzeja darbības un attīstības stratēģiju.

Lēmums pieņemts 11 Muzeju padomes locekļiem balsojot par akreditācijas nepiešķiršanu un trīs balsoja pret; vēl divi padomes locekļi sēdē nepiedalījās.

Purvīša muzeja darbības pilnveidošanai akreditācijas komisijas ziņojumā ir norādīts uz šādiem nepieciešamiem uzlabojumiem muzeja darbībā:

pārskatīt muzeja stratēģijā un krājuma politikā definēto krājuma darba mērķi, attīstības virzienus un, detalizēti izvērtējot esošo situāciju un krājuma papildināšanas iespējas, noteikt tos atbilstoši reālajai situācijai, saskaņojot ar plānotajiem sasniedzamajiem rezultātiem,

krājuma komplektēšanā turpmāk ievērot kritisku pieeju, nodrošinot krājuma priekšmetu saturiskās kvalitātes atbilstību muzejisko priekšmetu vērtības kritērijiem un veidojot krājumu, kas sniedz iespēju veikt krājuma izpētē balstītu pētniecības un komunikācijas darbu,

nodrošināt muzeja krājuma uzskaiti atbilstoši Ministru kabineta noteikumos noteiktajām krājuma uzskaites prasībām – priekšmetu reģistrēšanu inventāra grāmatā veikt noteikumos noteiktajā laikā, iegūšanas dokumentu noformēšanu veikt atbilstoši prasībām, iegūšanas dokumentos norādīt korektu priekšmetu pieņemšanas mērķi,

tāpat muzeja izstādi "Septiņi gudrie" papildināt ar informāciju par mākslinieku Vilhelmu Purvīti un "Vecjaužu" māju nozīmi un saistību ar gleznotāju. Iespēju robežās stiprināt pētnieciskos resursus kvalitatīva pētnieciskā darba nodrošināšanai,

izvērtējot resursu pieejamību, kas nepieciešami krājuma, pētniecības un komunikācijas darba veikšanai, izvirzīt stratēģiskos uzdevumus un mērķus, pamatojoties gan uz muzeja pieejamajiem personāla un finanšu resursiem, gan iezīmējot sasniedzamos rezultātus papildus saņemtā finansējuma gadījumā.

Tāpat darba kārtībā bija jautājums par Muzeju padomes 2023. – 2024. gada darbības pārskatu, aktualizētā Muzeju nozares stratēģija 2025. – 2027. gadam, informācija par kultūras mantojuma aizsardzību un glābšanu krīzes situācijās, Muzeju likuma grozījumi, kā arī atzinums par krājuma priekšmetu izņemšanu no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja pamatkrājuma.

Vilhelms Purvītis (1872 – 1945) bija ainavu gleznotājs un pedagogs, viens no latviešu nacionālās glezniecības skolas aizsācējiem un viens no nozīmīgākajiem māksliniekiem latviešu mākslas vēsturē.

Ieceri par Purvīša muzeju mākslinieka dzimtas mājās Ogres novada "Vecjaužos" realizē Imanta Ziedoņa fonds "Viegli".

Purvīša muzejs, kura pastāvīgā ekspozīcija ir vēl tās tapšanas stadijā, tuvāko gadu laikā iecerējis atjaunot vairākas Purvīša dzimtas māju ēkas. Muzejs nu jau vairākus gadus veic līdz šim nebijušu Vilhelma Purvīša mākslas izziņas un pētniecības procesu Latvijā un ārvalstīs.

Purvīša muzejs nākotnē iecerēts ne vien kā vieta, kur uzzināt par šī Latvijas vēsturē nozīmīgā mākslinieka dzīvi un daiļradi, bet arī kā radošuma un vietējās kopienas centrs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!