LNO top 'Kara daba' - 9
Foto: LETA
Šā gada 11.septembrī darbu sāka jaunā Latvijas Nacionālās operas (LNO) valdes priekšsēdētaja Inese Eglīte un valdes locekle Daina Markova. Jaunā vadība vispirms plāno tikties ar LNO darbiniekiem un tos pārstāvošajām arodorganizācijām, kā arī operas mecenātiem un atbalstītajiem. Operas jaunā vadība plāno nodrošināt LNO darba nepārtrauktību un īstenot anonsēto operas un baleta repertuāru 2014/2015. gadam, portālu „Delfi” informē LNO valdes priekšsēdētāja.

Eglīte, uzņemoties Latvijas Nacionālās operas valdes priekšsēdētājas pienākumus, par vienu no svarīgākajiem uzdevumiem uzskata izveidot uz savstarpējo uzticību, godīgumu un cieņu balstītas attiecības starp visiem Latvijas Nacionālās operas darbiniekiem – solistiem, kori, baleta trupu, orķestri, skatuves darbiniekiem, lai visi operā būtu droši par rītdienu. Operai ir jāturpina mākslinieciskās attīstības ceļš, lai tā ieņemtu nozīmīgu lomu Eiropas kultūras dzīvē.

Tajā pat laikā operas vadībai ne mazāk svarīgs uzdevums ir operas saimnieciskās darbības sakārtošana un pārvaldības caurspīdīguma principu ieviešana operas pārvaldē. Latvijas Nacionālās operas finansēm jābūt skaidri saplānotām un izmaksām kontrolētām.

Daina Markova, piekrītot kļūt par Latvijas Nacionālās operas valdes locekli, vēlas paplašināt operas sadarbību ar medijiem, lai operas pirmizrādes un iestudējumi ieņemtu nozīmīgu vietu Latvijas mediju telpā, tādejādi sekmējot operas un baleta popularitāti Latvijas sabiedrībā. Latvijas Nacionālā opera ir Latvijas kultūras lepnums, un izmantojot mūsdienu komunikāciju līdzekļus, tai būtu jāsasniedz daudz plašāka auditorija gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Jau nākamgad Latvija būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, bet 2015.gadā Latvija uzņemsies Eiropas prezidentūru, un nešaubīgi, ka Latvijas Nacionālās operai ir jāspēlē nozīmīga loma kā Latvijas kultūras simbolam.

Uzņemoties operas vadības pienākumus, jaunā valde aicinās iepriekšējo vadību uz savstarpēju sadarbību, atmetot personiskus aizvainojumus, lai lietu nodošana notiktu konstruktīvi un mierīgi.

Operas vadība strādās divu valdes locekļu sastāvā – ņemot vēra, ka trešais valdes loceklis Artūrs Maskats atteicās no sava amata – līdz brīdim, kad konkursa kārtībā tiks izraudzīts jauns valdes loceklis, kas pildīs Latvijas Nacionālās operas mākslinieciskā vadītāja pienākumus.

Inese Eglīte darbojusies vairāku nozares līderu uzņēmumu vadībā, tostarp " Rīgas Piena kombinātā", "Latvijas Balzamā","Valmieras Pienā","Aizkraukles Bankā". Eglītes atbildībā bijusi uzņēmumu ilgtermiņa stratēģijas izstrāde un īstenošana, produktu portfeļa attīstība, cenu attīstība, rentabilitātes analīze, kā arī jaunu produktu izstrāde un mārketinga komunikācijas ilgtermiņa stratēģiju izstrāde un virsvadība.

Eglīte bijusi Rīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skolas MBA programmas akadēmiskā direktore un kopš 2001. gada šai skolā strādā kā pasniedzēja.

Eglīte absolvējusi Latvijas Universitāti, kā arī ieguvusi MBA grādu RTU Rīgas Biznesa skolā uzņēmumu un iestāžu vadībā, sadarbībā ar Bufalo un Otavas universitāti ASV.

Eglīte pārvalda latviešu, angļu, krievu, zviedru un vācu valodu. Inese Eglīte ir Nacionālās Operas fonda biedre kopš 1997. gada.

Savukārt Daina Markova ilgus gadus vadījusi vērienīgus nacionāla un starptautiska mēroga kultūras un mūzikas projektus, kā arī bijusi vairāku mūzikas, kultūras un izglītojošo programmu autore Latvijas Televīzijā.

Markova bijusi Latviešu Dziesmu un deju svētku pārraižu virsvadībā, izveidojusi raidījumu "100 grami kultūras", bijusi LTV projekta "Teātris.zip" autore un vadītāja, ir raidījuma "Lai top!" idejas autore, Starptautiskā EBU kopprojekta "Best of European opera" producente. Markova līdz šim bijusi LTV kultūras, bērnu, izglītojošo un izklaides raidījumu satura redaktore un LTV kultūras un mūzikas programmu projektu vadītāja, kur pienākumos ietilpa projektu organizēšana, plānošana, cilvēkresursu piesaiste, motivēšana un vadība, kā arī finansējuma piesaiste un sadarbība ar TV raidījumu, koncertu, izrāžu un citu lielu kultūras un izklaides projektu producentiem.

Markova bijusi XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku (2013) satura koncepcijas autore un projekta virsvadītāja LTV, kā arī bijusi XXIII Vispārējo latviešu Dziesmu un XIII Deju svētku biroja vadītāja.

Markova Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā ieguvusi bakalaura akadēmisko grādu muzikoloģijā, ieguvusi muzikologa, mūzikas teorētisko priekšmetu pedagoga kvalifikāciju, kā arī Oslo universitātē studējusi norvēģu valodu un literatūru, mediju un komunikācijas zinātnes.

Markova pārvalda latviešu, krievu, angļu un norvēģu valodu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!