Kuršu vikingu laiva 'Marta' Grobiņā - 1
Foto: DELFI

UNESCO Pasaules mantojuma centrā iesniegts pieteikums transnacionālās sērijveida nominācijas "Vikingu laika pieminekļi Ziemeļeiropā" iekļaušanai UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) pārstāve Katrīna Kukaine, sērijveida nomināciju kopā ar Islandi, Vāciju, Dāniju un Norvēģiju ir arī Latvija, pārstāvot Grobiņas arheoloģisko ansambli, kurā saglabājušās Ziemeļeiropai nozīmīgas vikingu laika liecības.

Pieteikums kopā ar pārējām valstīm veidots kopš 2010.gada. Tajā Latviju pārstāv Grobiņas arheoloģiskais ansamblis - Grobiņas apmetne un senkapi. Tie šobrīd ir valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļi, iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma Nacionālajā sarakstā. Nominācijas projekta izstrādi koordinēja Islandes Izglītības, zinātnes un kultūras ministrija, sadarbojoties ar pārējo valstu nacionālajām kultūras mantojuma institūcijām un iesaistot vietējās pašvaldības, zinātniekus un kultūras mantojuma ekspertus.

Nomināciju veido zinātniski svarīgākās vikingu laika vietas, kurām ir svarīga nozīme cilvēces vēsturē. Nominācijā ietvertās septiņas mantojuma vietas veido vikingu laika ziemeļnieku apdzīvoto kodolu. Visas nominētās vietas ir arheoloģiskie pieminekļi, kas veidojušies laika periodā no 8. līdz 11.gadsimtam.

Kukaine norādīja, ka, iekļaujot Grobiņas arheoloģisko ansambli UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sērijveida nominācijā "Vikingu laika pieminekļi Ziemeļeiropā", tiktu dota iespēja to salīdzināt un sasaistīt ar tādiem pasaulē pazīstamiem vikingu kultūras pieminekļiem kā Jellinge un Trelleborga Dānijā, Hedebjū un Danevirke Vācijā, Tingvelira Islandē, kā arī Vestfolda un Hilestāde Norvēģijā, kas kopā ar Latviju veido minēto nomināciju. Grobiņas pieminekļi nominācijā ieņem nozīmīgu vietu, atspoguļojot vikingu laika starpkultūru sakarus un sniedzot ziemeļnieku aizjūras apmetņu paraugu.

VKPAI kopš 2010.gada sākuma ir pārstāvējusi Latviju pieteikuma gatavošanas starptautiskajā Konsultatīvajā padomē un Vadības komitejā, koordinējusi pieteikuma sagatavošanas starptautisko sadarbību un informācijas apkopošanu attiecībā uz pieteikuma Latvijas sadaļu, kā arī zinātniskā pamatojuma izstrādi vietas iekļaušanai sarakstā. Nominācijas izstrādei nacionālā mērogā tika parakstīts nodomu protokols sadarbībai ar Grobiņas pašvaldību, Liepājas pilsētas domi un Liepājas muzeju, kā arī Latvijas Pašvaldību savienību. 2012.gadā Grobiņas pašvaldība izveidoja arī Sadarbības padomi Grobiņas novada arheoloģiskā mantojuma saglabāšanai un attīstībai.

Līdz ar nominācijas iesniegšanu Pasaules mantojuma centrā ir sākusies vērtēšana, kas ilgs līdz 2015.gadam, kad Pasaules mantojuma komiteja pieņems lēmumu par tās iekļaušanu Pasaules mantojuma sarakstā.
Šobrīd Latvija Pasaules mantojuma sarakstā ir pārstāvēta ar Rīgas vēsturisko centru un diviem Strūves ģeodēziskā loka punktiem Jēkabpils novadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!