Karu pieminot. Režisors Viktors Jansons par akciju 'Café Spleen'
Foto: Publicitātes foto
"Tas nebūs spoži un grezni kā pie operas," saka režisors Viktors Jansons, norādot uz vienkāršu zemessardzes telti, kas uzslieta Jāņa Akuratera muzeja dārzā. Viņam pat gribējies vēl raupjāk, lai panāktu karavīru meža būdiņas atmosfēru. "Tā būs intīma saruna, atmiņas par Pirmo pasaules karu," teic režisors un ir pārliecināts, – zemapziņā kaut kas no tā ir palicis mūsos visos.

Viņa ikdiena šajās karstajās nedēļās rit muzeja telpās un tā dārzā, kur no 12. augusta mēneša garumā norisināsies "Rīga 2014" programmas notikums – akcija "Café Spleen jeb Augusts 1914". Tas būs pasākumu cikls – koncerti, lekcijas, dzejas lasījumi, diskusijas un kinoseansi, kas no dažādiem skatpunktiem aplūkos glezniecības, mūzikas, dzejas un citu mākslas veidu klātbūtni Pirmajā pasaules karā un latviešu strēlnieku cīņās.

Tas, ka cikls notiek Jāņa Akuratera memoriālajā muzejā, nav nejaušība – pazīstamais dzejnieks ir bijis viens no tiem radošajiem cilvēkiem, kurš kā brīvprātīgais devās leģendārajā pulkveža Jukuma Vācieša 5. Zemgales pulka 1916. gada iesaukumā. Par šo laiku vēsta Jāņa Akuratera romāns "Ugunīgie ziedi", no kura arī atvasināts šā pasākumu cikla nosaukums. "Café Spleen jeb Augusts 1914" tapis ciešā sadarbībā ar Jāņa Akuratera memoriālo muzeju un tā vadītāju Mairu Valteri, tomēr tas nav stāsts tikai par Jāni Akurateru, bet arī par viņa laikabiedriem – māksliniekiem, literātiem, mūziķiem strēlnieku rindās un atstāto mantojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!