1006_2014_apl algas ORKESTRIM
Foto: VID

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes amatpersonas 6. oktobrī veica pārbaudi vienā no koncerta norises vietām Rīgā. Pārbaudes laikā VID Nodokļu kontroles pārvaldes inspektori konstatēja "aplokšņu" algu izmaksu orķestra muzikantiem un pasākuma tehniskajiem darbiniekiem, portālu "Delfi" informē VID pārstāvji.

Ierodoties Telmana Guževska koncerta norises vietā - Latvijas Nacionālajā operā, VID Nodokļu kontroles pārvaldes inspektori konstatēja, ka notiek aploksnē ievietotās darba samaksas izsniegšana-izmaksa.

Tika konstatēts, ka atlīdzība muzikantiem un pasākuma tehniskajiem darbiniekiem tiek izmaksāta saskaņā ar algu sarakstu, kurā atsevišķas personas bija parakstījušās par naudas saņemšanu. Tāpat konstatētas naudas aploksnes, uz kurām bija norādīti personu vārdi un ievietota nauda.

Pārbaudes laikā atklāts, ka kopumā "aplokšņu algu" saņēma 48 mūziķi un pasākuma tehniskie darbinieki, kuriem kopsummā bija izmaksāti 4955 eiro. Nenomaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa apmērs lēšams 1541 eiro apmērā, un valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas 2474 eiro apmērā.

Aplokšņu algas orķestra mūziķiem un tehniskajiem darbiniekiem izmaksāja kāda persona, kura jau 2007. gadā nonākusi VID Finanšu policijas pārvaldes (FPP) redzeslokā saistībā ar vairāku smagu un sevišķi smagu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu valsts ieņēmumu jomā. Četros FPP lietvedībā esošajos kriminālprocesos minētajai personai bija piemērots aizdomās turamās personas statuss. Visi kriminālprocesi, kuros figurēja minētā persona ir nosūtīti Prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai un tajos lūgts uzsākt kriminālvajāšanu pret minēto personu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, krāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Sarunā ar portālu "Delfi" LNO preses pārstāve Irbe Treile apstiprināja, ka notikušā koncerta vadītājs bijis Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra vadītājs Māris Ozoliņš, taču pašlaik LNO skaidrojot, kas par orķestri piedalījies koncertā - tas pašlaik operas pārstāvjiem neesot zināms, jo LNO nav organizējusi Guževska koncertu.

Koncertu rīkojuši SIA "Delfa" pārstāvji, viņi arī komplektējuši orķestra sastāvu koncertam. Tiesa, SIA "Delfa" pārstāve Tatjana Kriketa norobežojās no jebkādiem komentāriem par VID informāciju. Savukārt Guževska dzīvesbiedre norādīja, ka noticis pārpratums - mūziķi koncertā piedalījušies brīvprātīgi, bet nauda bijusi Guževska privāta iniciatīva, par kuru neviens nav zinājis iepriekš, bet naudu mūziķi vēlāk paši būtu varējuši deklarēt.

VID pārstāvji, norāda, ka ir nepatīkami pārsteigti par šāda pārkāpuma konstatēšanu koncertu organizēšanas vietā, jo tas diemžēl norāda uz inteliģences iecietīgo attieksmi pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas, un atgādina, ka viens no būtiskākajiem faktoriem, kas palielina ēnu ekonomiku ir "aplokšņu algas". Minētie pārkāpumi liecina par negodprātīgu komersantu centieniem rast līdzekļus, no kuriem izmaksāt atalgojumu, izvairoties no nodokļu nomaksas un tādējādi ne tikai samazinot valsts budžeta ieņēmumus, bet arī liedzot darbiniekam valsts noteiktās sociālās garantijas darbnespējas, darba zaudēšanas, bērna piedzimšanas un citos gadījumos, kad finansiālais atbalsts ir īpaši būtisks, norāda VID pārstāvji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!