LET_14006995
Foto: LETA

Zibakcijā "Rainis un Aspazija atgriežas Rīgā" pie Latvijas Nacionālā teātra šodien pulcējās vismaz 50 cilvēku.

Akcijas dalībnieku vidū galvenokārt bija jauni cilvēki, skolēni un studenti, kā arī vecāka gadagājuma cilvēki.

Godinot dienu, kad Rainis un Aspazija pēc ilgās trimdas Šveicē atgriezās dzimtenē, zibakcijas dalībnieki deklamēja Raiņa dzejoli "Tā nepaliks" no krājuma "Vētras sēja" - daži to lasīja no lapām, bet citi bija iemācījušies no galvas. Pēc dzejoļa nolasīšanas zibakcijas dalībnieki aplaudēja paši sev un tad izklīda.

Nacionālais teātris kā zibakcijas norises vieta nav izvēlēta nejauši, jo 1920.gadā pēc ierašanās Rīgas dzelzceļa stacijā Rainis un Aspazija, svinīgā gājiena pavadīti, devās uz Nacionālo teātri, kur notika abu literātu godināšana un sveikšana.

"Rainis un Aspazija vairāk kā 14 gadus bijuši prom no Latvijas zemes, tomēr, mūsu kultūrai un iekšējā uzdevuma papildināšanai par laimi, Rainis un Aspazija garīgi ir stipri palikuši, audzinājuši latviešu tautu un sevišķi tuvi stāvējuši tai ļaunās dienās," tā žurnālā "Jaunības Tekas" 1920.gada maija numurā raksta Līgotņu Jēkabs.

Viņš detalizēti apraksta svētku noskaņu Rīgā, to, kā abu dzejnieku sagaidīšanai bijusi nodibināta īpaša komiteja, kuras pārstāvji jau dienu iepriekš bija devušies satikt Raini un Aspaziju uz Daugavpili. Jau tur pāris sagaidīts ar īpašu godu, bet Rainis aicinājis visus klātesošos strādāt jaunās demokrātiskās valsts labā.

"Rīga, kur pienāca vilciens, pušķota karogiem, zaļumu vijām. Stacijā saradušies svētku komitejas dalībnieki, organizāciju, biedrību un preses priekšstāvji, literāti un mākslinieki, sociāldemokrātiskās partijas priekšstāvji un daudz, daudz ļaužu. Kad no vilciena atāķētais salonvagons tiek pievests pie perona - no vagona izkāpj Rainis un Aspazija," raksta Līgotņu Jēkabs.

"Viņus sveic dažādas amatpersonas, abi dzejnieki aizkustināti saka pateicības runas. Vēlāk abi iesēdināti ar ziediem pušķotā automobilī, kas lēni dodas Nacionālā teātra virzienā. Galvenās ielas, pa kurām brauca dzejnieku pāris, rotātas nacionāliem karogiem. Dzejniekus pavada svinīgs gājiens, pilsētā valda svētku noskaņa. Automobilis apstājas arī pie Nacionālā teātra. Tur dzejniekus aktieru vārdā sveic teātra direktors Aleksis Mierlauks, nolasīdams adresi (apsveikumu), kas sagatavota īpaši grezna - ar Latvijas Nacionālā teātra lakas zīmogu un visu teātra darbinieku parakstiem. Aktieri pie teātra sveic dzejniekus ar dziesmām," teikts aprakstā.

No Nacionālā teātra Rainis un Aspazija dodas uz savu jauno mājvietu Āgenskalnā, Baložu ielā 14, kuru tiem bija ierīkojusi svētku komiteja. Dzejniekiem līdzi devās tuvākie draugi un cienītāji. Rainim un Aspazijai ieejot pirmoreiz savā dzīvoklī dzimtenē, koris klusi un jūsmīgi nodziedāja "Pūt, vējiņi!", savukārt Nacionālā teātra aktieri jaunajā mājvietā Raini un Aspaziju ienesa uz rokām.

Raiņa un Aspazijas 150.jubilejas gadā Nacionālais teātris piedalās programmā "Pastāvēs, kas pārvērtīsies!" ar diviem iestudējumiem. Šobrīd repertuārā iekļauts režisora Kirila Srebreņņikova iestudējums "Raiņa sapņi", bet rudenī gaidāma Raiņa "Uguns un nakts" pirmizrāde Viestura Kairiša režijā.

2014.gadā pavasarī pēc Kultūras ministrijas darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma Nacionālā kultūras padome vienojās 2015.gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, aicinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē ar iniciatīvām, plānojot un īstenojot pasākumus un citas aktivitātes Raiņa un Aspazijas personību un viņu radītā kultūras mantojuma aktualizēšanai. Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja ir iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā.

Par godu Raiņa un Aspazijas 150.dzimšanas dienai ir izveidota pasākumu programma "Pastāvēs, kas pārvērtīsies".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!