Pretrunīgi vērtētā instalācija demontēta pēc VNĪ un mākslinieku savstarpējas vienošanās
Foto: DELFI
Izstādes "Disidents" mākslas darbs ir demontēts pēc "Valsts nekustamo īpašumu" (VNĪ) un mākslinieku savstarpējās vienošanās, liecina Kultūras ministrijas (KM) rīcībā esošā informācija.

Komentējot notikušo, kultūras ministre Dace Melbārde (NA) sacīja, ka mākslinieciskās izteiksmes brīvība ir nozīmīga vērtība, bet tā ietver arī atbildību. Tuvojoties "Muzeju naktij", parādījās sabiedriskās drošības riski, tādēļ šāda vienošanās ir vērtējama pozitīvi.

"Mākslinieciskās izteiksmes brīvība ir nozīmīga vērtība Latvijas kā pilsoniskas un demokrātiskas valsts pastāvēšanai, tomēr gan vārda brīvība, gan mākslinieciskās izteiksmes brīvība ietver arī atbildību. Neesmu informēta par notikuma detaļām, tomēr pašreizējā informācija liecina, ka instalācija demontēta pēc VNĪ un mākslinieku savstarpējas vienošanās. Ņemot vērā, ka darbs izraisīja pretrunīgu, saasinātu sabiedrības reakciju un, tuvojoties "Muzeju naktij", parādījās sabiedriskās drošības riski, šāda vienošanās ir vērtējama pozitīvi," notikušo komentēja ministre.


Telpu izstādei māksliniekiem iznomāja VNĪ. Komunikācijas daļas vadītāja Jolanta Grāmatniece teica, ka lēmums demontēt mākslas darbu piektdien tika pieņemts, jo "tomēr instalācija tika vērtēta pretrunīgi". Ticis runāts arī ar māksliniekiem.

"Pacēlām līgumu un paskatījāmies, uz kāda pamata tas tika slēgts, jo izvērtējām kādam mērķim tas paredzēts. Skices bija iesniegtas, šādas darbības ar mums nebija saskaņotas, to tad varētu lemt Kultūras ministrija. Izlēmām demontēt, jo bija diezgan liela ažiotāža," stāstīja Grāmatniece.

Jau ziņots, ka pats mākslinieks SOME1 sestdien paziņojumā noliedz, ka darbā attēlots Krievijas prezidents. Skaidrojot mākslas darba ideju, mākslinieks uzsver, ka instalācijas "Disidents" pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā.

"Nauda šai gadījumā ir simboliski atveidota kā krusts, kur pie tā piesistā figūra ir domāta - biznesmenis. Instalācijas ansamblis ietver sevī trīs āmurus un 30 kilogramu naglu, atainojot to kā sērijveida procesu, kurā šie finansiālās baudas upuri ir tik ikdienišķi. Tādējādi, apspēlējot šo paradoksu, kurā indivīda tiekšanās uz progresu caur materiālām vērtībām būtībā viņu paralizē un noved pie regresa," klāsta mākslinieks.

Mākslinieku grupā, kas izveidojuši izstādi, ir apvienojušies SOME1, Kirils Panteļejevs, Oļegs Tillbergs, Toms Jansons, Elīza Jansone, Andris Maračkovskis, Raitis Hrolovičs, Herberts Verpakovskis, Jānis Noviks un Moo. Izstādi atklāja 30.aprīlī.

Vairāki nozares pārstāvji pauda viedokli, ka izstādes "Disidents" mākslas objekta noņemšana ir mākslinieciskās brīvības ierobežošana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!