Jūrmalā pasniedz Gada balvas kultūrā 2015 - 8
Foto: LETA

Novērtējot Jūrmalas pilsētas kultūras dzīves spilgtākos notikumus, piektdien, 12. februārī, Dzintaru koncertzālē svinīgā pasākumā tika pasniegtas "Jūrmalas Gada balvas kultūrā 2015" deviņās nominācijās. Balvas kultūras dzīves veidotājiem kūrortpilsētā pasniegtas jau trīspadsmito gadu, portālu "Delfi" informēja Linda Rimša,
Jūrmalas pilsētas domes pārstāve.

Novērtējot kultūras dzīves spilgtākos notikumus pašvaldības, valsts un starptautiskā mērogā, pilsētas nozīmīgākajam apbalvojumam kultūras jomā - "Jūrmalas Gada balvai kultūrā 2015" kopumā tika pieteikti 114 pasākumi, un katrs no tiem atspoguļo Jūrmalas kultūrvides notikumu daudzveidību, apgalvoja Rimša.

"Aizvadītais gads Jūrmalas kultūras dzīvē pagāja Raiņa un Aspazijas jubilejas zīmē, kad Jūrmalā rīkoti daudzi abu dzejnieku dzīvei un daiļradei veltīti kultūras pasākumi, kas Jūrmalas vārdu nesa Latvijā un pasaulē," sveicot klātesošos, sacīja Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis. "Kultūras darbam nav darba laika - tam ir idejas laiks, kad ideja piedzimst, nobriest un realizējas, un dzimst atkal jauna ideja. Katrs kultūras pasākums un notikums ir unikāls. Tāpat kā kultūras cilvēki. Novēlu, lai netrūkst jaunu ideju, ko vienmēr centīsimies atbalstīt!"

"Gada balva kultūrā 2015" piešķirta aktrisei un režisorei Dacei Umbraško par Latvijas pirmā jauniešu teātra festivāla "Rainis un Aspazija - TEV" organizēšanu. Oktobra nogalē Jūrmalā satikās deviņi jauniešu teātru kolektīvi no Kuldīgas, Limbažiem, Ķekavas, Liepājas, Iecavas un Jūrmalas, kas bija iestudējuši izrādes, iedvesmojoties no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Jauniešu teātri festivālam bija iestudējuši gan esošas dzejnieku lugas, gan veidojuši izrādes pēc dzejas motīviem, gan radījuši jaunas interpretācijas un performances. Teātru festivālā viesojās arī teātra studija no Baltkrievijas, kas izrādīja Raiņa lugu "Pūt, vējiņi!". Festivāls arī plūca laurus nominācijā "Skatītāju simpātiju balva par spilgtāko kultūras pasākumu Jūrmalā"

Nominācijā "Par izcilu kultūras pasākumu" par laureāti tika atzīta koncertuzveduma "Tur, kur gars ar garu - jūtās satiekas" režisore Rēzija Kalniņa. Abu dižgaru, Raiņa un Aspazijas, savstarpējās attiecības - sarakste, radošā partnerība, drāmas un lidojumi - iedvesmojuši režisori Rēziju Kalniņu, ar kuras veidoto uzvedumu tika atklāta Dzintaru koncertzāles pagājušā gada vasaras sezona.

Nominācijā "Par Jūrmalas tēla popularizēšanu" balva piešķirta Dzintaru koncertzāles direktoram Guntaram Ķirsim par vērienīgas koncertprogrammas veidošanu un augstvērtīgu mūzikas festivālu organizēšanu visa gada garumā.

Nominācijā "Par kultūras pieejamības veicināšanu" balvu saņēma izstāžu kuratore Inga Šteimane par jaunas kultūrtelpas - Mākslas stacija "Dubulti" - iedibināšanu un aktīvu darbību, popularizējot laikmetīgo mākslu. Mākslas stacija "Dubulti" ir Eiropā unikāla parādība - vienīgā laikmetīgās mākslas telpa, kas darbojas joprojām funkcionējošā dzelzceļa stacijā.

Nominācijā "Par veiksmīgu jaunradi" balva tika piešķirta Annai Vanagai par Aspazijas 150 gadu jubilejas izstādes "Aspazija un Eiropa" vizuālo koncepciju un tās realizāciju un par A. Stahnkes tulkotās grāmatas "Aspazijas Prose" māksliniecisko noformējumu.

Nominācijā "Par izciliem sasniegumiem Latvijas un starptautiskajos konkursos" apbalvota māksliniece Agnese Bule par iegūto godalgu konkursā "Gada balva Dizainā - 2015" ar galdautu/vaskadrānu "Latviešu Sapņa Mandala".

Nominācijā "Par Jūrmalas bērnu un jauniešu sasniegumiem konkursos, skatēs Latvijā un citur pasaulē" balvu saņēma Jūrmalas mūzikas vidusskolas audzēknis Andrejs Samovičs par iegūto 1. vietu konkursā "Concurs International de Piano Ville de Gagny", kas norisinājās Francijā.

Balva par mūža ieguldījumu Jūrmalas kultūras dzīves veidošanā tika piešķirta memoriālā muzeja "Raiņa un Aspazijas vasarnīca" vadītājai Astrīdai Cīrulei un nule mūžībā aizgājušajam Jūrmalas teātra mākslinieciskajam vadītājam Aigaram Balulim.

Raiņa un Aspazijas vasarnīca ir Astrīdas Cīrules vienīgā darba vieta 50 gadu garumā. Viņa ir veidojusi desmitiem nozīmīgu izstāžu, ir arī pašreiz topošās Raiņa un Aspazijas vasarnīcas pamatekspozīcijas autore. Mag. philol. un Mag. art. Cīrule ir viena no respektablākajiem Raiņa un Aspazijas dzīves un radošās darbības pētniekiem.

1987. gadā Aigars Balulis uzsāka darbu kā Jūrmalas Tautas teātra režisors. Jūrmalas teātris ir neatraujami saistīts ar Aigara Baluļa vārdu, viņš tajā ir iestudējis 36 izrādes. A. Balulis sniedzis nozīmīgu ieguldījumu Jūrmalas teātra izveidē un attīstībā un piedalījies pilsētai nozīmīgu pasākumu veidošanā.

Svinīgajā Gada balvu kultūrā pasniegšanas ceremonijā Jūrmalas pilsētas dome pasniedza arī pateicības rakstus par ieguldījumu kultūras dzīves veidošanā Jūrmalā 2015. gadā: Nelei Zirnītei par projekta "Mobilā Grafikas Darbnīca" īstenošanu un mākslinieku Mailīšu ģimenei par multimediālās ekspozīcijas "Raiņa telpa - Plašums. Dziļums. Bezgalība" izveidošanu Jūrmalas pilsētas muzejā.

Aizvadītajā gadā Jūrmalā notikuši vairāk nekā 700 dažāda mēroga kultūras pasākumu, informēja Rimša. Pērn kūrortpilsētas kultūras dzīvi veidoja pasākumi Dzintaru koncertzāles vasaras un slēgtajā koncertzālē, Jūrmalas Kultūras centrā un Aspazijas mājā, tāpat daudzveidīgas kultūras norises tika piedāvātas gan Kauguru kultūras namā, gan Jūrmalas pilsētas muzejā un Jūrmalas Mākslinieku namā, Jūrmalas teātrī, muzejos, izstāžu zālēs un bibliotēkās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!